آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۱ فروردین ۱۳۹۷

سید کمال حیرت

طنز روز


عجایب المخلوقات| یکم


 

فرهنگ واژگان دینی و مذهبی

 

طلبه: یک نوجوان معصوم غالبا روستایی که قرار است رهبری تعدادی از مردمان که علاقمند به داشتن آخر و عاقبت خوشی هستند عهده‌دار شود. جمع: طلاب. محل آموزش: حوزه علمیه. وی تعدادی دروس را که از هفتصد سال قبل مشخص شده با روشی که پانصد سال قبل تعیین شده، بارها و بارها می‌خواند و موضوعی را که یک انسان عادی در سه ساعت می‌تواند درک کند، در سه هفته می‌فهمد. و موفق می‌شود دروس یک سال دبیرستان را در دوازده سال بخواند.

عمامه: پارچه سفیدی که کفن طلبه است و آن را دور سرش می‌پیچد تا میزان رسیدن خون به مغزش کاهش پیدا کند و این کفن دایم به طلبه یادآوری می‌کند که تا آخر عمرت هیچ گه دیگری نمی‌شوی؟

مومن: موجودی که با گروهی به نام کافر که آنها را نمی‌شناسد دشمن است و قرار است آنها را از بین ببرد. وی بدون دلیل با مخالفانش دشمنی می‌کند، به سوی آنان سنگ پرتاب می‌کند و در صورت لزوم از دیوار خانه‌شان بالا رفته و خانه آنان را آتش می‌زند تا بعد از مرگ روحش رهین آرامش شود. وی با سایر مومنین که نمی‌شناسد و به دلیلی که نمی‌داند برادر است و با گروهی از کفار که آنها را نمی‌شناسد و دلیل پلیدی‌شان را نمی‌داند دشمن است.

مومن حقیقی: کسی است که روی پیشانی‌اش جای نماز هک شده، وی ممکن است سر برادرانش را کلاه بگذارد، ولی هرگز مال یتیم را نمی‌خورد، مگر اینکه سندی به‌جا نماند و هرگز مومنین دیگر را نمی‌کشد.

آیت‌الله: نشانه خدا بر روی زمین. یکی از روشهایی که افراد با دیدن نشانه خدا می‌توانند به سرعت از خداوند بیزار شوند و وقت شان را بیشتر تلف نکنند.

متدیوث: نوعی متدین که در کنار وظایف دینی به شغل اصلی‌اش هم می‌پردازد.

حکیم: نوعی عالم که برخلاف سایر علمای اسلام چیزهایی می‌داند و از عقلش هم استفاده می‌کند. مثال: حکیم عمرخیام، حکیم ابن سینا، حکیم ملاصدرا.

شیخ مفید: یکی از موجودات تخیلی. یک شخص نمی‌تواند همزمان هم شیخ باشد و هم مفید.

حرام: مجموعه اعمال و رفتار و خوراکی و نوشیدنی و کوشیدنی و پوشیدنی که لذتبخش است، مثل شراب، سینما، موسیقی، رقص، هنرهای هفتگانه، مریلین مونرو، سوفیالورن، فوتبال، تکیلا، ماساژ، بحث درباب حقیقت. حرام اندر حرام: مجموعه کارهای لذتبخشی که علما یواشکی انجام می‌دهند و مومنین گه می‌خورند انجام دهند.

خداوند: موجودی قدرتمند، بزرگتر از همه، زیبا، کامل، مهربان، عاقل، بالغ، بدون خانواده، بی نیاز به هیچ چیز که هرگز به دنیا نیامده و نمی‌میرد، و موجودی خلق کرده به اسم انسان که ضعیف، ناتوان، زشت، ناقص، بی‌رحم، کم عقل و بی منطق، نیازمند که روزی بدون اینکه بخواهد به دنیا می‌آید و بدون اینکه بخواهد می‌میرد. خداوند اسم این موجود را اشرف مخلوقات گذاشته؛ وقتی این موجود اشرف مخلوقاتش باشد، می‌توانید بقیه مخلوقاتش را هم حدس بزنید چه موجوداتی هستند.