آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۰ اسفند ۱۳۹۶

شراگیم زند

طنز روز


امنیت ملی دردناک ما !


 می‌گویند فردی پیش پزشک رفت و گفت که انگشت به هرکجای بدنش که می‌گذارد از شدت درد مثل مار به خودش می‌پیچد. دکتر معاینه اش کرد و هیچ عارضه‌ای را تشخیص نداد. معرفی‌اش کرد به پزشک متخصص و پزشک متخصص صد جور آزمایش برایش نوشت و دهها لیتر خون و ادرار بی‌زبان از او گرفتند و باز هم نفهمیدند که بیماری این شخص چیست. در نهایت نزد حکیمی فرزانه (از این دکتر علفی‌ها) رفت و حکیم شرح حالش را که شنید برایش ترکیبی جادویی از چند گیاه شفابخش تجویز کرد و آن فرد بخورد و مبتلا به اسهالی شد که بند نمی‌آمد و در نهایت این شخص بر اثر همین اسهال از دنیا برفت. در جواب کالبد شکافی این شخص معلوم شد که انگشت این مرد شکسته بوده و علت اینکه انگشت بر هر جای خود که می‌گذاشته درد طاقت فرسایی را احساس می‌کرده همین شکستگی انگشت بوده و مرحوم بیماری و درد دیگری نداشته است.
حالا «امنیت ملی» هم به نوعی حکم همین انگشت شکسته را دارد…

 

یک زن امنیت ملی را به خطر انداخته است.

 

کارگر حقوق نگرفته پیگیر حق و حقوقش می‌شود امنیت ملی تیر می‌کشد
کشاورز برای کشاورزی آب می‌خواهد امنیت ملی دردناک می‌شود.
زنان به مناسبت روز زن تجمع می‌کنند امنیت ملی لق می‌شود
دراویش جمع می‌شوند دور هم، امنیت ملی به لرزه می‌افتد
دختر هشت ساله می‌رقصد امنیت ملی سرخ و سفید می‌شود.
حتی همین سطور به‌ظاهر بی‌خطر هم به امنیت ملی ما آسیب می‌زند.

 

یک جوان امنیت ملی را به خطر انداخته است

 

و بدبختی اینجاست که مسئولین عزیز و متخصصین اداره امور هیچکدام احتمال نمی‌دهند که مشکل از کارگر و کشاورز و زن و درویش و دختر هشت ساله و من نویسنده یک لاقبا نباشد و این امنیت ملی‌ست که مشکل دارد. نه تنها قبول نمی‌کنند که تا دهان تک تک این اقشار را به عنوان آفات و امراض این نظام سرویس نکنند بی‌خیال نمی‌شوند و هیچ بعید نیست باز یک حکیم فرزانه‌ای پیدا شود و نسخه همه را با یک معجون شفابخش بپیچد.

 

برگزاری فوتبال می‌تواند امنیت ملی را به خطر بیاندازد

البته بعضی هم می‌گویند امنیت ملی هیچ عیب و ایرادی ندارد و تشبیهش به انگشت شکسته درست نیست. اینها می‌گویند امنیت ملی دور از جان مانند «بیضه» است که ماهیتاً عضو حساسی‌ست و با کوچکترین تماسی نعره صاحب بیضه به آسمان بلند می‌شود. حتی با فرض درست بودن این مساله راه حلش پوشاندن و سعی در محافظت از بیضه‌هاست. اصلا ما قاعده فقهی شناخته شده‌ای داریم که می‌گوید: «حفظ بیضه اسلام از اوجب واجبات است.»

، یک روش ساده برای حفظ امنیت ملی

حالا مسئولین به جای محافظت، آن را همینجور آویزان بیرون انداخته‌اند و شرایطی ایجاد کرده‌اند که هرکس بخواهد با نظام کوچکترین تماسی داشته باشد صاف با این عضو حساس یا همان «امنیت ملی» مواجه شود و بعد هم نظام خودش را به زمین می‌ اندازد و مثل مار به خودش می‌پیچد و دیگران را متهم به نامردی و ضربه زدن به عضو حساس می‌کند!

واقعا شرایط پیچیده‌ای‌ست و آدم نمی‌داند چطور پیگیر حق و حقوقش باشد که با امنیت ملی نظام شاخ به شاخ نشود. هم برای خود آدم این وضعیت توهین آمیز و ناخوشایند است و هم خب خود نظام درد می‌کشد.  هرچه که هست امیدواریم خدا عاقبتمان را به خیر کند و سرنوشتی بهتر از آن فرد خود بیمار پندار که در ابتدای نوشته شرح حالش را نوشتم در انتظارمان باشد.