آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۱۳ بهمن ۱۳۹۶

سخیداد هاتف

طنز افغانستان


کتابچه‌ی عقلاطون | صد و بیست و هفتم | در شباهت‌های دو تن از بزرگان


 

 

در روایات آمده است که خداوند متعال منافقین را دوست ندارد. منافقین کسانی هستند که نفاق می‌کنند. نفاق چیست؟ نفاق همان کاری است که منافقین می‌کنند. به این تعریف اعتراض دارید؟ یادتان هست که در کتاب دستور زبان وقتی به “صفت” می‌رسیدیم می‌گفتند “صفت کلمه‌یی است که اسم را توصیف می‌کند”؟ آن وقت کجا بودید؟ یک بار نپرسیدید که توصیف یعنی چه، تا به شما جواب می‌دادند که توصیف یعنی صفت چیزی را بیان کردن. به هر حال.

خداوند منافقین را دوست ندارد. چرا؟ برای این که منافقین دل و زبان‌شان یکی نیست. در دل چیزی دارند و بر زبان چیزی دیگر. مثلا وقتی که صبح، قبل از طلوع آفتاب، مجبور می‌شوند در هوای سرد با آب سرد وضو بگیرند و نماز صبح را بجا بیاورند، دردل خطاب به خدا می‌گویند:

“الهی بمیری با این دستورهای سخت‌ات. این چه رقم دین است؟”.

اما بر زبان‌شان چیز دیگری است. هی حمد و ثنا می‌گویند و رحمت و مهربانی خداوند را می‌ستایند.

خداوند این چیزها را می‌فهمد. وی بر اعماق ضمیر بندگان خود آگاه است. به همین خاطر، طرفداران خداوند در تعریف ایمان راه منافقین را بسته‌اند و گفته‌اند که ایمان تصدیق به قلب، اقرار به زبان و عمل به جوارح است.

من چون نمی‌خواهم میان ذهن و ضمیر و زبانم فاصله بیفتد و در شمار منافقین محسوب شوم، می‌خواهم صادقانه همان چیزی را که در دل دارم بر زبان هم بیاورم (باشد که خداوند مرا دوست بدارد).

قصه از این قرار است که من مدت‌هاست فکر می‌کنم خداوند متعال و دانلد ترامپ رییس جمهور امریکا از بسیاری جهات شبیه همدیگرند. دهانم بسوزد اگر بخواهم این بی‌وجدان را با خداوند مقایسه کنم. با وجود این، چون منافقت خوب نیست، شباهت‌های این دو را خدمت عرض می‌کنم:

جبار و متکبر

خداوند خود را با صفات جبار و متکبر توصیف می‌کند ( برای تعریف صفت به کتاب‌های دستور زبان مراجعه نمایید). ترامپ هم انصافا جبار و متکبر است. همه‌ی کسانی که ترامپ را از نزدیک می‌شناسند می‌گویند که وقتی او می‌گوید فلان کار باید بشود، دیگران مجبورند به خواست او عمل کنند. وگرنه مجازات خواهند شد. متکبر هم هست. به هیچ کسی گوش نمی‌دهد. معتقد است که بر همه چیز آگاه است و حتا از نیات افراد باخبر است.

کتاب

هردو کتاب‌هایی دارند که خودشان آن‌ها را ننوشته‌اند. نویسنده‌یی که کتاب‌های ترامپ را نوشته است می‌گوید که شک دارد ترامپ کتاب‌های خود را حتا یک بار خوانده باشد. در مورد کتاب‌های منسوب به قادر متعال نیز این شبهه قوی است.

سرنوشت ملت‌ها

هردو سرنوشت ملت‌ها را در دست خود دارند. خداوند چند سال که باران نفرستد یک ملت تباه می‌شود. ترامپ هم چنان قدرتی دارد. تصور کنید که ترامپ کمک‌های مالی خود به دولت افغانستان را قطع کند. در ظرف یک ماه دولت افغانستان قبله‌ی مسلمانان کشور را از مکه به واشنگتن تغییر خواهد داد و از ملت خواهد خواست که به مساجد بروند و نماز استدلار (یعنی طلب دالر) بخوانند.

زنان

هردو نظر مساعدی نسبت به زنان ندارند. البته در این مورد قادر متعال قدری خشن‌تر به نظر می‌رسد. هر چند زن ستیزی ترامپ مثل آفتاب روشن است، هنوز به‌صورت مشخص نمی‌دانیم که آیا گاهی دستور مستقیم داده است که زنان را بزنند یا نه. این در حالی است که خداوند بزرگ در این زمینه دستور مشخصی در کتاب خود دارد. منظورم همان “اضربوهن” است که بسیاری از مفسرین بزرگ آن را این طور ترجمه کرده‌اند:

اضربوهن یعنی این که یک برگ گل یاسمن را دو نیم کنید و با یک نیمه‌ی آن به صورت بسیار خفیف بر پشت دست زنان‌تان بزنید و در تمام مدتی که به این یاسمن‌کاری مشغول‌اید، برای زنان آهنگ‌های احمدظاهر نیز پخش کنید.

خودشیفتگی

هردو شدیدا خودشیفته‌اند. تقریبا هیچ‌کس دیگری را نمی‌توانید پیدا کنید که به اندازه‌ی خداوند مهربان و دانلد ترامپ از خود ستایش کرده باشد.

فرستادگان

هردو افرادی را به عنوان فرستاده‌ی خود تعیین کردند که مشکلات ملت‌ها را چند برابر کردند. ما در افغانستان نه از فرستاده‌ی خداوند متعال خیر دیدیم و نه از فرستاده‌ی ترامپ.

مستضعفان

هردو در هم کوبنده‌ی مستضعفان‌اند. هردو برای مستضعفان قوانین و مالیات‌های سنگین وضع کرده‌اند. در حالی که در تحت حاکمیت هردو افراد ثروتمند و قوی از رعایت قوانین و پرداختن مالیات معاف شده‌اند.

عربستان

هردو برای گسترش نفوذ خود در خاورمیانه  بر کشور عربستان متکی‌اند. قرار است ترامپ در ظرف چند سال آینده یک مرکز تجارتی بزرگ در حجاز راه بیندازد. خداوند متعال مدت‌ها قبل مرکز تجارتی بزرگی به نام کعبه را در شهر مکه فعال کرده بود.

تناقض در گفتار

هردو به گفتن سخنان متناقض مشهورند.

منبع قدرت

منبع قدرت هردو کسانی هستند که حاضرند تمام زندگی خود را قمار بزنند. بعضی از این قماربازان به کازینوهای ترامپ در لاس وگاس می‌روند. بعضی دیگر، بمب را به شکم خود می‌بندند و خود را در کابل و قندهار و راولپندی و بغداد در میان مردم منفجر می‌کنند.