آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۷ بهمن ۱۳۹۶

علیرضا رضائی

طنز روز


قاتل: سعید امامی؛ مقتول: سید امامی!


 

 

 

 

اواخر دهه هفتاد: اینکه قاتل همیشه به محل قتل برمی‌گردد دلیل نمی‌شود آدم هینطوری بگیرد بنشیند منتظر قاتل بماند تا برگردد. گاهی هم اینجوری است که چندتا قاتل دیگر می‌روند همکار قاتل‌شان را قپونی به محل قتل برمی‌گردانند و جهت تمیزی هرچه بیشتر او را به حمام فین اوین می‌برند. بعد پزشک معتمد او را در حمام معاینه می‌کند و متوجه می‌شود روده‌های همکار قاتل‌شان پشم درآورده و با استفاده از واجبی مشکل را حل می‌کند و ناگهان قاتل از طریق خودکشی به قتل می‌رسد.

اوائل دهه هشتاد: اینکه در بازداشتگاه تمام وسایل متهم اعم از کمربند و بند کفش و هر چیز دیگری که بشود با آن خودکشی کرد از او گرفته می‌شود دلیل نمی‌شود که آدم همینطوری منتظر بماند تا متهم خودکشی نکند. بهرحال با تمام ملاحظه‌ها و رعایت‌ها بالاخره یک جسم سختی آۀن اطراف پیدا می‌شود که وقتی به سر هر کسی حتی متهم برخورد بکند باعث خودکشی او می‌شود. البته تحقیقات در مورد اینکه سر او به جسم سخت خورده یا جسم سخت به سر او هنوز ادامه دارد.

اواخر دهه هشتاد: اینکه کسی در زندان خودکشی نمی‌کند دلیل نمی‌شود که کشته هم نشود. گاهی افراد در زندان هی با خودشان فکر می‌کنند آخر این زندگی واقعاً چه ارزشی دارد؟ بازجو می‌گوید اینطوری: هیچی والا، بیا با هم خودکشی کنیم. متهم می‌گوید: چطوری؟ بازجو می‌گوید اینطوری. بعد بلند می‌شود متهم را آنقدر کتک می‌زند که بمیرد. بعد تای آستین‌هایش را پایین می‌زند می‌گوید: واقعاً این زندگی چه ارزشی دارد؟ پس فردا یک آدرس به خانواده می‌دهد می‌گویند برای تحویل جسد به اینجا مراجعه کنید. خانواده می‌گویند چه شد؟ می‌گویند: ما دیگر این چیزها را نمی‌دانیم، ما مسئول تحویلیم نه تحلیل.

اوائل دهه نود: اینکه ایران آزادترین کشور جهان است دلیل نمی‌شود که زندانی دست بیندازد در جعبه، تازه‌ها را سوا کند برای خودش، پلاسیده‌ها را بگذارد برای بقیه. درهم است آقا جان. دست می‌کنی توی جعبه اگر خودکشی درآمد که فبها المراد، اگر جسم سخت درآمد که خب شرمنده‌ایم، زارت، اگر هم مجبور شدیم به خانواده برای تحویل جسد آدرس بدهیم که دیگر خب بد شانس بودی پلاسیده‌ها رسیده به تو.

الآن: اینکه ما مجبوریم برای تمام کارهای‌مان مثل غنی سازی، فعالیت موشکی، دخالت نظامی و غیره و ذلک هی دلیل بیاوریم دلیل نمی‌شود که مجبور باشیم برای مرگ متهم در بازداشتگاه هم دلیل بیاوریم. بدینوسیله به کلیه‌ی عوامل در سازمان زندان‌ها، اطلاعات سپاه، قوه قضائیه و سایر دست اندرکاران بخشنامه می‌شود هر کسی به هر دلیلی در هر جائی کشته شد همه از دم خودکشی کرده‌اند اگر هم کسی پرسید مرکز زمین کجاست می‌گوئی همینجا که من وایسادم. پرسید از کجا معلوم؟ بگو برو خودت متر کن.