آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۹ بهمن ۱۳۹۶

موسی ظفر

طنز افغانستان


زاغ نامه کابل | شصت‌و‌نهم | تبعیض علیه زنان تبعیض علیه رئیس‌جمهور است


 

 

 

اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان هر از گاهی سعی می‌کند علاوه بر انجام وظیفه خودش، وظیفه ملا، نانوا، شکسته‌بند، کارمند شاروالی، پولیس ترافیک، راننده امبولانس و حتی وظیفه ما طنزنویس‌ها را هم انجام دهد. چندی پیش که سخیداد هاتف ستون‌فقرات‌درد بود، کاکه تیغون نذر شاه دوشمشیره ولی گرفته بود و برای مدتی چیزی نمی‌نوشت و من رفع حجت می‌کردم، اشرف غنی احساس کرد که ملت نیاز به خنده دارد و چنین بود که شمشیر از نیام بیرون آورد و در جریان یک ستانداپ کمیدی برای خودش دست زد. مردم تا آخرین پُف کاربن‌دای‌اکساید که در بدن داشتند قاه‌قاه خندیدند و لایک کردند. این تشویق بلای جان ما شد. غنی تا دید طنزنویس‌ها جگر هستند و بااستفاده از محبوبیت آن‌ها می‌شود به قلب مردم راه یافت، بار دیگر آستین بر زد و طنز گفت.

(آن بالا گفتم که من رفع حجت می‌کردم. فکر نکنید من می‌خواستم رفع حاجت بنویسم، رفع حجت نوشته‌ام. رفع حجت به معنی رفع کردن فتوای حجت است.)

در ستانداپ کمیدی جدید که غنی هفته گذشته برگزار کرد، گفت، “تبعیض علیه زنان تبعیض علیه رئیس‌جمهور است”. بیچاره فکر می‌کرد مردم بازهم قلبک می‌فرستند و هورا می‌کشند. نمی‌دانست که حس شوخ‌طبعی مردم افغانستان مانند انترنت افغان تیلیکام است. فقط زمانی کار می‌کند که شلوغ نباشد. این بار طنز رئیس‌جمهور میان هیاهوی طنزهای اصلی گم شد و مردم فکر کردند غنی جدی است. از راستی مرز میان رئیس‌جمهور و زنان را پاک کردند تا هرچه بر سر یکی بیاورد، آن دیگری هم طعمش را مزمزه کند.

گروه طالبان که دایماً در پی تضعیف دولت است بارها تلاش نموده تا خودشان را به دفتر رئیس‌جمهور برسانند و ابراز نارضایتی کنند. اکنون که رئیس‌جمهور خودش را با زنان گره زده، طالبان دیگر از تلاش برای وارد شدن به ارگ دست کشیده‌اند. سعی می‌کنند همانجا در نزدیکی‌های خانه مرتکب خشونت علیه رئیس‌جمهور شوند. این است که پس از سخنرانی رئیس‌جمهور آمار قلع ‌و قمع زنان بشدت بالا رفته. دفتر ملل‌متحد برای زنان یا UN Women قبلاً برای مردان افغانستان کورس آدم‌گری دایر می‌کرد و می‌گفت، ’شیران غرنده افغانستان، زنان نیز! انسان هستند. آن‌ها ماشین نیستند که هر سال برای شما حتماً چوچه بزایند. هر وقت زنان را حامله می‌کنید، مطمئن شوید آن‌ها رضایت دارند.‘ آموزگاران این نهاد اکنون مانده‌اند چه بگویند. تا اسمی از زنان می‌برند، اشتراک کنندگان زیر خنده می‌زنند و در گوش همدیگر رئیس‌جمهور رئیس‌جمهور پچ‌پچ می‌کنند.

در افغانستان یک آقا هست به اسم ملوک. از بس خنگ است، مشاور رئیس‌جمهور در امور بازی‌های کرکت تعیین شده. این آقا تا شنیده تبعض علیه زنان تبعیض علیه رئیس‌جمهور است، فوراً دست به تبعیض علیه زنان زده و در صفحه فیسبوک خود بر بازیکنان تیم فوتبال زنان افغانستان لعنت فرستاده. ملوک معتقد است که با این کار وظیفه مشاوریت خود را بیمه کرده. می‌گویید چطور؟ خوب، در افغانستان هر کسی که خل‌بازی دربیاورد و بر دولت بتازد، یا مردم را بی‌علت دندان بگیرد، دولت با او صلح می‌کند و امتیاز می‌دهد. ملوک خان با دندان گرفتن از جوراب دختران فوتبالیست خودش را واجد شرایط صلح کرده. مطمئناً، دیر یا زود، دولت طی یک مراسم رسمی و پس از اهدای چپن و لنگی با ملوک خان صلح می‌کند و او را مشاور دایمی رئیس‌جمهور ویا نماینده افغانستان در ملل متحد مقرر خواهد کرد.

می‌بینید که یک طنز بی‌مزه چه جنجالی را در کشور خلق کرده. قبلاً اگر زنی مورد اذیت قرار می‌گرفت و به وزارت امور زنان مراجعه می‌کرد، تاحدی از طرف این وزارت حمایت می‌شد. حالا نمی‌شود. زنان دست‌وپا شکسته‌ زیادی روزانه به وزارت زنان مراجعه می‌کنند. همه‌شان با یک پاسخ ساده از وزارت بیرون پرت می‌شوند. وزیر می‌گوید، ’خشونت علیه شما خشونت علیه رئیس‌جمهور است و هیچ ربطی به شما ندارد. اگر رئیس‌جمهور مرد بود، خودش با خشونت‌گران تصفیه حساب خواهد کرد. اگر نبود که شکایت‌های شما جایی را نمی‌گیرد. بروید بیرون!‘