آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۷ دی ۱۳۹۶

حمید شریف

طنز روز


پهنای باند دهان لاریجانی


 

 

آقای صادق لاریجانی! الهی که به زمین گرم بخورد آن که اولین بار تو و آن آیت‌الله ناصر حرامی را پشت کامپیوتر نشاند استفاده از اینترنت را یادتان داد و توصیه کرد از مآوس نترسید. اینها توی سرتان بخورد. من نمی‌دانم شما دو تا از کجا فهمیده‌اید اینترنت یک چیزی دارد به اسم پهنای باند که حالا هی چپ و راست در مورد نحوه صحیح استعمال آن فتوا صادر کنید. شل کن عمو جان. چهل سال است بالا تا پایین، از دیش ماهواره روی پشت بام تا کش شورت‌مان، قلمروی فتاوای شماست، این یکی را سر جدّت را به اصحابش وا بگذارید.

آن آقای مکارم حیا نمی‌کند هر سه روز یک بار در پایان درس خارج فقه، به اینترنت و پهنایش گیر می‌دهد. خوشتان می‌آید ما شبها پای استتوس‌هایمان به پهنای احکام فقهی شما انگشت کنیم؟ خدا وکیلی اصلا شما می‌دانید که این پهنای باند را با چی اندازه می‌گیرند که چند درصدش صرف تلگرام شده؟ عین تشکچه‌ با وجب؟ مثلا سه وجب و نیم از پهنای اینترنت بکش ما امشب ببریم برای منزل؟ مگر وجوهات شرعی است که روی درصدش چانه می‌زنید؟

آن وقت این‌که دشمن در پهنای باند رفت و آمد می‌کند را از کجایتان در آوردید؟ دشمن در پهنای باند نقاب می‌زند و حرکت می‌کند باید فیلترگذاری کنیم که زمین‌گیر شود؟ گیرم که پهنای باند یک خیابان گشاد است که دشمن با چاقو و تفنگ در آن به مردم حمله می‌کند. این چه جور مبارزه‌ای است که با صرف ده هزار تومان می‌شود به ارکان آن شاشید؟

برادر من! عمو! حاجی جان! به جای اینکه هی از روی دست هم حرفهای احمقانه کپی پیست کنید، با چشم بسته و دهان باز قات قات قات به پهنای باند اینترنت گیر بدهید یک کمی، فقط چند دقیقه، فکر کنید. خیلی سخت نیست. ببین من الان سعی می‌کنم به زبان خیلی ساده کمی قضیه را باز کنم.

اینجایی که من و شما و آقای خامنه‌ای و مشایی و بقیه در آن کلیک می‌کنیم تماما روی یک چیزی بنا شده به اسم آی‌پی. یعنی هرکس، از نوجوان سیزده ساله در دورترین روستا تا شخص اول مملکت، وقتی وارد این فضا می‌شود، یک کد، یک عدد مخصوص خودش دارد که به آن می‌گوییم آی‌پی. به لطف این کد تقریبا همه آدمها فرصت «حضور» برابر دارند. اینجا کمی با آن سیستم منبر که بوق دست یک نفر باشد متفاوت است. با صدا و سیما هم فرق دارد که هرچی فحش بدهیم مجری نشنود. آن القاب طول و درازی هم که بیرون به خودتان وصل می‌کنید اینجا پشم است. «حضرت آیت‌الله العظمی سید علی خامنه‌ای ولی امر مسلمین کل جهان»، اینجا می‌شود خامنه‌ای دات آی آر. یکی دیگر هم مثلا می‌شود سحر تبر دات آی آر. بعد این دو تا فرصت یکسان برای عرضه دارند. مردم پهنای باندشان را برای چیزی مصرف می‌کنند که دوست دارند. دستوری نیست حاجی!

یک خاصیت دیگر این فضا سرعت است. مثلا اگر ساعت دوازده و ده دقیقه و هفده ثانیه آقای قالیباف موقع وضو گرفتن پول خردهای توی جیبش را هم بشورد و خبرنگاری عکسش را بگیرد، ساعت دوازده و ده دقیقه و هجده ثانیه همه جای دنیا از این قضیه پولشوری خبردار شده‌اند! حالا شما فیلتر هم که تنگش بزنی مثلا به جای هجده ثانیه می‌شود بیست ثانیه. لنگر کشتی نظام را هم که به کابل نوری بکوبی مثلا بشود بیست و سه ثانیه. دیگر بیشتر از این راه ندارد. عین قدیم نیست که مسئولین نظام صبح ناشتا هر چند قاشق که می‌خواهند شکر در چای‌شان بریزند و خبر مرض قندشان تا شب منتشر نشود.

از همه بدتر اینکه الان شیر اینترنت افتاده دست حسن روحانی. این هم آدم خیلی غدّ و یک دنده‌ای است. نه این که هیچ وقت رئیس قوه نبوده عقده‌ای شده، سر لج افتاده. هزار تا سخنرانی تهدیدآمیز هم که بکنی این ایح ایح ایح به ریشت می‌خندد و کار خودش را می‌کند. بنابراین به نظرم  باید یک شب تبر برداری یواشکی بروی…ولش کن…

می‌خواستم پیشنهاد کنم بروی بندر جاسک با تبر کابل را از بیخ قطع کنی بعد هم مثل ابراهیم تبر را بیاندازی گردن بزرگترین سرور ولی احتمالا همان اول کار با تبر زیر آب خفه می‌شوی. بهترین کار این است که همین جا توی خشکی خفه شوی و مثل یک کاربر محترم، می‌دانم برایت سخت است، ولی مثل یک کاربر محترم بنشینی استفاه‌ات را بکنی و حرفی هم اگر داری بدون اشتلم و تهدید بزنی، شاید لایک بیشتری خورد. بیشتر دیده شد!