آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۱ دی ۱۳۹۶

حمید شریف

طنز روز


آئین‌نامه اغتشاشیدن به نظام تصویب شد


 

 

 

حجه‌الاسلام قندانعلی اژه‌ای معاونت ضرب و شتم قوه قضاییه طی یک کنفرانس خبری از تصویب آئین‌نامه اعتراضات خبر داد و شرایط نظام برای اعتراض به خاتمی و سایر نابسامانی‌ها را اعلام کرد. وی گفت: معترضین نباید در آموزه‌های دینی خود دچار مشکل باشند. تجربه نشان داده معترضانی که دچار مشکل در آموزه‌های دینی بوده‌اند بعد از بازداشت دچار مشکلات حاد تنفسی، قلبی و درد شدید ناحیه شکم هم شده‌اند. به همین دلیل، معترضین باید قبل از هر اقدامی از شورای نگهبان محله خود برگ معاینه فنی دریافت کنند.

 

وی با اشاره به اینکه معترضین نمی‌توانند دیپلمه یا فرزند طلاق هم باشند، افزود: اگر طلاق والدین در اثر مشکلات معیشتی بوده یعنی معترض قبلا به صورت خانوادگی اعتراض خود را به مسئله گرانی بیان کرده و بهتر است فرصت اعتراض را برای سایرین باقی بگذارد. اگر طلاق به علت خیانت و مشکلات جنسی بوده نفس حضور این افراد در خیابان باعث گسترش فساد در جامعه می‌شود و من خودم شخصا هم با این گونه معترضان هم با خبرنگاران برخورد می‌کنم.

 

اژه‌ای افزود:  باتوم‌کش‌های ما همه از عناصر فرهنگی و علمی هستند و از ساعت ۳ به بعد، در دانشگاه‌ روی تزشان کار می‌کنند لذا نیروهای امنیتی ما از پذیرفتن معترضین زیر دیپلم معذورند. مردم ما هم مسلما چنین چیزی را نمی‌پسندند. مواردی داشته‌ایم که معترض قادر به پاسخگویی به سوالات بازجو نبوده و بازجو مجبور شده برای تکمیل اعترافات کلی کلاس تقویتی در سلول برگزار کند. خود من  موردی را شاهد بودم که معترض ذیل برگه بازجویی نوشته بود «لطفا زیر دیپلم شلاق بزنید.» اینها در شان قوه قضاییه نیست.

 

نماینده شرکت گاز در قوه قضاییه، با اشاره به لزوم اعتراض دلسوزانه به نظام، ادامه داد: اعتراض حق کسانی است که معترض هستند. خود ما هم معترض به مسائلی هستیم. مقام معظم رهبری هم  هر شب وقت مسواک زدن، جلوی آینه نکاتی را تذکر می‌دهند و اعتراض دارند. اما همان‌طور که ایشان فرمودند: نابسامانی‌های کشور مانند زخم‌هایی هستند که دشمن مثل مگس روی آنها می‌نشیند. همه ما باید زخمهای نظام را درمان کنیم نه این که روی آنها برینیم که مگس بیشتری جذب شود. لذا قبل از هر چیز ما باید منبع اعتراض را پیدا کنیم، منبع زخم را پیدا کنیم و اگر منبع این زخم دولت روحانی بود فورا یک تکه استخوان لای آن گذاشته و محکم ببندیم. بعد کمی نمک و گلپر اضافه کرده و منتظر بمانیم تا دم بکشد.

 

اژه‌ای در پاسخ به این سوال که آیا مصوبه شورای شهر در مورد فراهم کردن مکانی برای اعتراضات عمومی را قبول دارید؟ گفت: اینها الگوی غربی است و اصلا شوخیش هم قشنگ نیست. اعتراضات می‌توانند به شکل انفرادی در سلول، پشت بام منزل یا داشبورد اتومبیل صورت گیرند. نیروی انتظامی قول داده با حضور به موقع در پشت بام منازل و داشبورد اتومبیل این افراد، نظم اعتراضات را به عهده گیرد. برای اعتراضات بیش از یک نفر، ما صحن مساجد را در نظر گرفته‌ایم که بعد از آن هم دسترسی معترضین به زیرزمین مساجد آسان باشد. با این همه اگر افرادی خواستند از آن الگوی غربی هم تبعیت بکنند ما مخالفتی نداریم با هماهنگی‌هایی که با شهردار لندن کرده‌ایم می‌توانند به هایدپارک مراجعه کرده هرچقدر خواستند داد بزنند.

 

 

قندانعلی اژه‌ای در پاسخ به سوالی در مورد سطح اعتراضات افزود: اصل اعتراضات اخیر کاملا به جا بود و ما حمایت می‌کنیم.  واقعا گرانی و خاتمی پدر مردم را در آورده‌اند. اتفاقی که در مشهد افتاد این بود که چند سال پیش آیت‌الله علم‌الهدی از مردم خواسته بودند اگر گوشت نیست اشکنه بخورند. اخیرا مردم با مراجعه به ایشان اعلام کرده بودند که دهان ما ساییده شد بس که در طول این سالها اشکنه خوردیم. ضمن اینکه تخم‌مرغ هم گران شده. آقای علم‌الهدی گفته بود ای وای ببخشید اصلا حواسم نبود دستور غذایی را عوض کنم. الان هم که مهمانها از راه می‌رسند، فرصت غذا درست کردن نیست. چه کنیم؟ پس می‌خواهید به خیابان برویم شاید چاره‌ای پیدا شد. سپس ایشان از مردم خواهش می‌کند در کمال آرامش اعتراضات خود را در همین سطح شانه تخم‌مرغ و شانه‌های حسن روحانی به صورت آرام فریاد بزنند که متاسفانه عده‌ای از احساسات مردم سوء استفاده کرده و نه تنها از شانه‌های رئیس‌ دولت بالاتر رفتند که سر تا پای مقام معظم رهبری را هم مورد توجه قرار دادند و ما قطعا با اینها و خبرنگاران برخورد می‌کنیم.