آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۱ آذر ۱۳۹۶

سخیداد هاتف

طنز افغانستان


کتابچه‌ی عقلاطون | صد و دهم | این موسی آن موسی نیست!


 

 

من اینجا چند سوال می‌گذارم با پاسخ‌های‌شان. لطفا پاسخ‌های درست را انتخاب کنید.

 

سوال:

چرا مردم افغانستان از فلسطین حمایت می‌کنند؟

 

پاسخ یک:

– چون بنا بر روایت‌های معتبر” انما المومنون اخوه”. طبیعی است که اخوه چون اخوه‌ای دیگر بیند، اشتیاق اخوه‌گری‌اش بالا می‌زند و شروع می‌کند به حمایت کردن از او. مومنی که اخوه‌گرا نباشد، مومن نیست. افغان از همان روزی که متولد می‌شود، اولین آهنگی که می‌شنود آهنگ “مومن اخوه اخوه” است و به همین خاطر ذهنش با اخوه‌گرایی پروگرام می‌شود ونمی‌تواند گرایش اخوانی نداشته باشد.

 

پاسخ دو:

– چون هم ملت فلسطین شهیدپرور است و هم ملت افغان. وقتی که یک افغان با یک فرد دیگر مقابل می‌شود یا فرصتی پیش می‌آید که یک افغان کنار یک فرد دیگر از یک ملت دیگر می‌نشیند، افغان از آن فرد دیگر می‌پرسد:

“ببخشید، شما چه‌کار می‌کنید؟”.

آن فرد جواب می‌دهد:

” من در فلسطین با پدر، برادران و کاکاهایم در فارم ِ شهیدپروری کار می‌کنم”.

آن وقت افغان شدیدا به او علاقه‌مند می‌شود و می‌گوید:

” قربان‌تان. صدقه‌ی‌‌تان شوم. تصادف را ببین. من واعضای فامیل‌ام هم در جلال آباد مشغول همین کار هستیم”.

آن فرد شهید پرور می‌گوید:

“برادر من، این تصادف نیست. خدا قسمت کرده که دو برادر شهیدپرور از دو کشور دور از هم در همین مکان و در همین ساعت به هم برسند. چه طور است کار و بارتان؟”.

برادر افغان پاسخ می‌دهد:

“در این اواخر بازار شهید پروری کمی کساد بود. خدا پدر رییس جمهور امریکا را بیامرزد. همین که بیت المقدس را پایتخت اسرائیل اعلام کرد، چهار صد نفر به ما مراجعه کردند و گفتند که شهید پرورش‌شان بدهیم. ما معمولا ماه‌ها و سال‌ها زحمت می‌کشیم تا یک شهید فربه پرورش بدهیم که واقعا آماده باشد. می‌دانید که وقتی یک شهید پرورش یافته خود را منفجر می‌کند باید به حد کافی روده موده داشته باشد که وقتی مردم آن روده‌ها را بر شاخ درخت یا روی جاده می‌بینند ما شرمنده نباشیم. اما عجیب این است که این چهارصد نفر که گفتم آن‌قدر از کار امریکا ناراحت بودند که هیچ نیازی به پرورش نداشتند. همان لحظه که پیش ما آمدند بالکل شهید بودند. روده‌های‌شان پیش از پیش آتش گرفته بودند”.

به نظرم یادتان رفت که سوال این بود: چرا مردم افغانستان از فلسطین حمایت می‌کنند؟

 

پاسخ سه:

– چون مردم افغانستان هنوز فکر می‌کنند آن حضرت موسی کلیم الله که آخوندها سر منبر ازش سخن می‌گویند یک موسی کلیم الله دیگر بوده و ربطی به یهودی‌ها ندارد. وقتی که آخوندی بر سر منبر می‌گوید حضرت موسی کلیم الله چه مصیبت‌ها از دست فرعون مصر دید و قومش چه قدر سرگردانی کشیدند، مردم افغانستان زیر منبر هاق‌هاق گریه می‌کنند. همه دعا می‌کنند که موسی کلیم‌الله و قومش از سرگردانی و بی‌کشوری و دربه‌دری نجات بیابند و بر مصر و جاهای دیگر تسلط بیابند. همین‌طور هم می‌شود. آخوند فرعون مصر و لشکریان او را در دریا غرق می‌کند و حضرت موسی و قومش به عزت و قدرت و سربلندی می‌رسند.

من یک بار به یکی از این مومنان اخوه که زیر منبر پیروزی حضرت موسی و قومش را جشن گرفته بود و با انگشتان خود بر زانوی خود طبله می‌زد، گفتم:

“شما می‌دانید که موسی پیامبر قوم یهود بود؟”.

اعصابش خراب شد و گفت:

” گم شو نجس! دیگر از این چتیات نگویی. حالی قوم یهود و موسای بی‌ناموس‌شان را یک چیز گفته بودم. این که حاج آغای مصطفوی می‌گوید یک موسای دیگر است. موسی کلیم‌الله فدایش شوم. یهود که کافر است. گم شو!”.

 

 

پاسخ چهار:

– تمام گزینه‌های بالا درست‌اند.

( اگر این گزینه‌ی آخری را انتخاب کردید، به من اطلاع بدهید. می‌خواهم سی‌دی شعر “دید موسی یک شبانی را به راه” را که مرحوم احمدشاه ِ مَلَو، شاعر بزرگ افغانستان، دکلمه کرده، به شما جایزه بدهم).