آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۱۴ آذر ۱۳۹۶

ابراهیم نبوی

ستون پنجم


پارادوکس | دولت ما، دولت آنها


 

 

فرق حكومت ايران با انگليس: حكومت انگليس يك حكومت سنتي و پيچيده است، اما حكومت ايران يك حكومت سنتي دارد و يك حكومت غيرسنتي و ظاهراً به نظر پيچيده مي‏آيد.

 

 

فرق حكومت ايران با عربستان: حكومت عربستان به‏رغم نظر مردمش طرفدار آمريكاست، در حالي‏كه حکومت ايران از ترس مردمی که ضدآمریکایی نیستند، خودش را ضدآمریکایی نشان می‌دهد.

 

 

فرق حكومت ايران با آلمان: حكومت آلمان يك حكومت منظم و دقيق است، درحالي‏كه حكومت ايران چند حكومت بي‏نظم است.

 

 

فرق حکومت ایران با بلژیک: در بلژیک گاهی به مدت دوسال دولت تشکیل نمی‌شود ولی همه کارها بطور منظم انجام می‌شود، در ایران تنها کاری که بطور منظم انجام می‌شود تشکیل تعدادی دولت است که حکومت را ایجاد می‌کند.

 

 

فرق تلويزيون دولتي ايران با تركيه: مجري تلويزيون تركيه یک زن با آرایش غلیظ است، درحالي‏كه حاضران در استوديو روسري به سر دارند، برعکس مجری‌های زن تلویزیون ایران شبیه تماشاگران تلویزیون ترکیه و تماشاگران تلویزیون ایران شبیه مجریان ترکیه هستند.

 

 

فرق حكومت ايران با افغانستان: حكومت افغانستان وسط ميدان مين درحال تنش‏زدايي است، اماحكومت ايران وسط گل و بلبل و پارك و چمن درحال تولید تنش است.

 

 

فرق حكومت ايران با آمريكا: در آمریکا یک سیستم قوی وجود دارد با یک رئیس جمهور دیوانه، در ایران تعدادی رئیس جمهور و رئیس حکومت دیوانه وجود دارند که تلاش می‌کنند آنچه از یک سیستم ضعیف باقی مانده است از بین ببرند.

 

 

فرق دولت ايران با فرانسه: به نظر مي‏رسد چيزي به اسم دولت در فرانسه وجود داشته باشد، درحالي‏كه به نظر نمي‏رسد چيزي جز دولت در ايران وجود داشته باشد.

 

 

فرق حكومت ايران با امارات متحده عربي: يك حكومت شامل گروهی کم ‏سواد و سنت‏گرا در امارات رفتار عقلاني مي‏كند، اما يك حكومت شامل تحصيلكردگان و آدم‏هاي متخصص در ايران رفتار غیر عقلانی مي‏كند.

 

 

فرق حكومت ايران با روسيه: حكومت روسيه توسط یک مافيا اداره مي‏شود، اما در ایران هر چهار سال مردم یک آدم خوب را انتخاب می کنند تا بعد از چهار سال وقتی رئیس مافیا شد، برکنار شود.

 

 

فرق حكومت ايران با عراق صدام: حكومت عراق نوع تراژيك است، اما حكومت ايران نوع كميك است.

 

 

فرق حكومت ايران و كوبا: هر دوشان سالهاست كه فكر مي‏كنند دارند با آمريكا مبارزه مي‏كنند.

 

 

فرق حکومت ایران با ونزوئلا: در ونزوئلا وقتی دولت نمی‌تواند کشور را اداره کند، بالاخره سقوط می‌کند، اما در ایران دولت‌ها وقتی سقوط می‌کنند که توانایی اداره کشور را داشته باشند.

 

 

فرق دولت ایران و سوئد: در سوئد وقتی دولت اشتباهی بکند، مطبوعات دولت را ساقط می‌کنند. در ایران دولت هر وقت می‌خواهد اشتباه کند، اول مطبوعات را توقیف می‌کند.

 

 

فرق دولت ایران و نروژ: در نروژ افکار عمومی تعیین می‌کنند که دولت باید چه کند، در ایران دولت تعیین می‌کند که افکار عمومی باید چگونه فکر کنند.

 

 

فرق دولت ایران با دولت بورکینافاسو: در بورکینافاسو دولت وجود دارد، اما در ایران همیشه قرار است که دولت تشکیل شود.