آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۱۵ آذر ۱۳۹۶

ابراهیم نبوی

ستون پنجم


پارادوکس | تظاهرات به زبان ساده


 

واژه شناسی: به جمع شدن گروهی از مردم در خيابان يا هر مکان عمومی ديگر و اعتراض دسته جمعی آنان تظاهرات می‌گويند.

 

وضعيت: در هر جای جهان مردم به يک شکل و به يک دليل برای رسيدن به يک چيز يک جور تظاهرات می‌کنند و به يک نتيجه می‌رسند.

 

 

مدل فرانسوی: در اين حالت يا مشکل بيکاری وجود دارد يا گرانی يا مشکلات سياسی، اما در هر حال فرانسوی‌ها به وضع آموزش اعتراض می‌کنند. بيست هزار نفر در يک جا جمع می‌شوند و شروع به راه رفتن می‌کنند. بعد اعتصاب شروع می‌شود. يک روز بعد روزنامه‌ها مقاله می‌نويسند و تظاهرات رسميت می‌يابد. مشکلات آموزشی حل می‌شود، اما مشکل بيکاری ادامه پيدا می‌کند.

 

 

مدل آمريکايی: در اين حالت گروهی از آمريکائي‌ها برای اعتراض به وضع اقتصادی يا اجتماعی يا بهداشت یا مهاجرین یا جنگ اعتراض می‌کنند. بيست هزار نفر در خيابان جمع می‌شوند و ده هزار دوربين از آنها فيلمبرداری می‌کنند. بعد تعداد زيادی پرچم و تی‌شرت و مجسمه و آرم و کلاه در مورد موضوع اعتراض توليد می‌شود و توليد کنندگان آنها پولدار می‌شوند و يک شبکه تلويزيونی راه می‌اندازند و اعتراض ادامه پيدا می‌کند. گروه معترضين به اعتراض خود تا بيست سال ادامه می‌دهند، بعد معترضين با هم ازدواج می‌کنند و بچه دار می‌شوند و يک سبک جديد از زندگی در آمریکا بوجود می‌آيد. معمولا اين اعتراضات در همان روزهای اول به نتيجه می‌رسد، ولی چون معترضين از اعتراض کردن خوششان آمده است تا پايان عمرشان اعتراض می‌کنند.

 

 

 

مدل پاکستانی: در اين حالت ده هزار معترض در خيابان جمع مي‌شوند و بلافاصله عصبی می‌شوند و تعدادی از آنها توسط تعدادی دیگر کشته می‌شوند. ارتش به خيابان می‌آيد و کودتا می‌کند.

 

 

مدل آلمانی: حزب فاشیست‌های مسلح برانداز ناختینگن برای دریافت اجازه انفجار دینامیت زیر ماشین مرکل اجازه برگزاری مراسم می‌گیرد. گروهی از مخالفان آنها هم در خیابان علیه آنها تظاهرات می‌کننذ. پلیس برای حمایت از حزب فاشیست که مجوز دارد، سدی جلوی معترضین به آنها می‌بندد، میان دو گروه درگیری رخ می‌دهد. یک معترض و ۳۵۶ پلیس مجروح می‌شوند و هر دو گروه پلیس را کتک می‌زنند.

 

 

مدل عربستان سعودی: محمد بن سلمان برای اینکه نشان بدهد جامعه عربستان مدرن شده است، تظاهرات علیه فساد راه می‌اندازد. یک کمپانی سازمانده تظاهرات که از تگزاس آمده است، با هزینه سه میلیارد دلار یک تظاهرات سیصد نفری با ویدئو پروجکشن راه می‌اندازد و پس از سه ثانیه خبرش در همه جای دنیا پخش می‌شود.

 

 

 

مدل کوبايی: دولت اعلام می‌کند که لازم است مردم به آمريکا اعتراض کنند. دو ميليون نفر در هاوانا جمع می‌شوند و يک دوربين با هلی کوپتر از آنان فيلمبرداری می‌کنند. داداش کاسترو در اين مراسم يک سخنرانی ۵ ساعته می‌کند.

مدل ونزوئلایی: نیکلاس مادورو سرفه می‌کند، سه ثانیه بعد یک و نیم میلیون نفر از مخالفانش در کاراکاس جمع می‌شوند و آسفالت کف خیابانها را می‌جوند و تورم باز هم هفت برابرتر می‌شود.

 

 

مدل بلژيکی: مردم برای اعتراض به اوضاع سياسی و اجتماعی اعلام تظاهرات می‌کنند. همه لباسهای رنگی می‌پوشند و به مدت چند ساعت در خيابان راه می‌روند و غذا می‌خورند و آبجو می‌نوشند و می‌رقصند. در اثر این تظاهرات آزادی بيشتری برای همجنس‌گراها ایجاد می‌شود.

مدل کره شمالی: چند گونی از مردم را به خیابان برده، آنها را پخش می‌کنند. ده هزار پرچم که به هر کدام از آنها یک انسان متصل است در آنجا می‌گذارند و کیم جونگ اون می‌آید و همان چیزهایی که مردم از صبح تا شب شنیده‌اند تکرار می‌کند و مردم براساس دستورالعمل حزب هیجانزده و خوشحال و عصبانی می‌شوند. در پایان تظاهرات چند نفر از مخالفان کیم جونگ ایل را با توپ تیرباران می‌کنند.

مدل اروپای شرقی( تظاهرات رنگی): در اين حالت دوهزار نفر از مردم برای حمايت از يکی از کانديداها به خيابان می‌آيند. ده هزار پليس ضد شورش در خيابان مستقر می‌شوند، در عرض يک ساعت تعداد جمعيت از دوهزار نفر به دو ميليون نفر و تعداد پليس‌ها از ده هزار نفر به صد نفر می‌رسد. دو ساعت بعد حکومت عوض می‌شود و هيچکس حاضر نيست از حکومت سابق دفاع کند. رئیس جمهور سابق خودش رهبر اپوزیسیون است. در نتيجه وضع اقتصادی از يک فقر مشخص به يک فقر نامشخص تبديل می‌شود.

 

مدل عراق بعد از صدام: در اين حالت مردم برای اعتراض به حضور آمريکا در خيابان جمع می‌شوند. بعد شروع به اعتراض می‌کنند. بعد چون کسی وجود ندارد که بشود به او اعتراض کرد همه شروع به سينه زنی می‌کنند. بعد تعدادی بمب منفجر می‌شود و تعدادی از مخالفان سنی آمریکا تعدادی از مخالفان شیعه آمریکا را می‌کشند.

 

 

تظاهرات مدل اوکراین: در اعتراض به تجاوز به یک زن، یا افزایش قیمت اتوبوس یا دخالت آمریکا در یک جای دیگر، تظاهرات برگزار و در هر حال تعدادی از خواهران خوش هیکل لخت مادرزاد اسباب شادمانی برادران پر از لبخند را فراهم می‌کنند. پلیس چمع می‌شود و آن خانم‌ها را نگاه می‌کند، آن خانمها هم پلیس را نگاه می‌کنند. تظاهرات انجام می‌شود.

 

 

تظاهرات در هندوستان: تعدادی کشته می‌شوند.

 

 

تظاهرات مدل امارات متحده عربی: در امارات متحده عربی هیچ‌وقت تظاهرات نمی‌شود. شوخی‌شم قشنگ نیست.

 

 

مدل ايرانی: يک چيزی از دست يک کسی می‌افتد زمين و می‌شکند. همه مردم به هم نگاه می‌کنند. اگر تا سه دقيقه بعد پلیس و ماموران امنیتی و نیروهای نظامی ضدشورش و لباس شخصی‌ها رسیدند که هيچ، وگرنه يک تظاهرات گسترده آغاز می‌شود. اگر اين تظاهرات توسط اصلاح طلبان رهبری شود بعد از سه ساعت با صدور قطعنامه‌ای پايان می يابد و بعد از پايان تظاهرات، قوه قضائيه کسانی را که به تظاهرات پايان داده‌اند دستگير و ده سال زندانی می‌کند، اما اگر دانشجویان تندرو تظاهرات را برگزار کرده باشند، تظاهرات يک هفته طول می‌کشد و بقيه کسانی که تظاهرات نکردند، دستگير می‌شوند. پس از آغاز تظاهرات که معمولا در آن دو هزار نفر شرکت کننده و پنجاه هزار تماشاچی حضور دارند، دوهزار نيروی ضدشورش حضور می‌يابد و سه هزار نفر از لباس شحصی‌ها به کتک زدن دختران جوان می‌پردازند و از دست پسران جوان کتک می‌خورند. در طول مدت تظاهرات نيروهای سياسی راست که وحشت کرده‌اند از رهبران چپ درخواست می‌کنند که پادرميانی کنند و به تظاهرات پايان دهند. رهبران چپ پادرميانی می‌کنند. تظاهرات پايان می‌يابد و رهبران چپ توسط نيروهای سياسی راست دستگير و زندانی می‌شوند.