آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۱ آذر ۱۳۹۶

حمید شریف

طنز روز


غوری در آثار طلایی امام و لایحه بودجه


 

 

 

 

بدون شک بعد از انتشار جزئیات بودجه ۹۷ بر هر ایرانی با شرف، حتی اگر فامیلش هم شریف نباشد، واجب است که با فهم و شعور خودش بودجه را کارشناسی و به اندازه ۲۸۰ کاراکتر هم که شده، نتیجه را منتشر کند. ما هم در مجله حلزون با توجه به علاقمندی ویژه‌ای که به امام و آثارش داریم لایحه بودجه را از این زاویه بررسی کرده‌ایم.

 

اولین نکته در آثار امام این است که کتابهای ایشان بیشتر حاشیه‌ای به آثار دیگران است. مثلا حاشیه‌ای بر فتاوای سید ابوالحسن اصفهانی، یا تقریرات درس آیت‌الله بروجردی، حاشیه‌ای بر ارث، حاشیه‌ای بر حاشیه‌های قالی. کتاب دیگری که در دست تالیف است کتابی است به نام «حواشی الحواشی» که حاشیه‌ای است بر حاشیه‌هایی که امام به آن پرداخته‌اند. این نشان می‌دهد حضرت امام انرژی خود را صرف امور پرزحمت و کم بازده نمی‌کردند و چه بسا اگر الان تشریف داشتند بیشتر اهل کامنت گذاشتن و ریپلای تو کامنت بودند تا پست گذاشتن.

نکته دوم این‌که حضرت امام طبق آمار ارائه شده در وب‌سایت معتبر گوگل شصت و یک عنوان کتاب داشته‌اند که تعدادی از آن‌ها در بیشتر از یک مجلّد چاپ شده‌اند. بیشترین مجلّد مربوط به کتاب صحیفه نور یا صحیفه امام است که ۲۲ جلد است. بعد از آن کتاب بیع که در زمینه تجارت نوشته شده ۵ جلد است و مقام سوم مربوط به کتابی است با عنوان طهارت با ۴ جلد. این اعداد نشان‌دهنده این است که امام ضمن این‌که اهل بیزنس کردن بودند اما اهمیت بیزنس برایشان خیلی بالاتر از مسئله طهارت نبوده.

نکته سوم کتابی است به نام تحریرالوسیله که حضرت امام در دو جلد منتشر کرده‌اند اما ترجمه آن چهار جلد شده است. البته منابع موثق همین الان اشاره کردند که ترجمه‌های بهتری از همین کتاب در هشت جلد و شانزده جلد هم در دست تهیه است. پس هریک از ما که دستش می‌رسد باید حرف و حدیثی در حد بضاعت خود لای حرفهای امام بچپاند و از قول ایشان چاپ کند.

نکته چهارم یک کتاب خاص است که در بین آثار ایشان چشمم را گرفت با عنوان «بدایع الدرر فی قاعده نفع الضرر» که به طور تخصصی در مورد «قاعده لاضرر» صحبت کرده است. این قاعده به شما یاد می‌دهد در روابط سیاسی، اقتصادی، اجتماعی، انفرادی‌تان چگونه عمل کنید که هیچ وقت، دقیقا هیچ وقت، ضرر نکنید. خواندن این کتاب آخر بر همه جوانان این مرز و بوم واجب عینی است.

نکته پنجم که کم‌کم دارد گفتنش دیر می‌شود بحث بودجه اختصاص یافته به موسسه نشر آثار است. جمع این کتاب‌ها ۱۰۳ عنوان و بودجه کل موسسه هفتاد و یک میلیارد تومان است. یعنی به طور متوسط برای نشر هر جلد از آثار امام هفتصد میلیون تومان بودجه در نظر گرفته شده. اگر هر جلد کتاب متوسط هزار صفحه داشته باشد، (توجه کنید که خیلی از این کتابها در حد جزوه هستند) و قرار باشد روی ورق طلا چاپ شود هزینه‌ها به قرار زیر است. زمان چاپ یک کتاب روی ورق طلا یک سال فرض شده است.

قیمت بسته صدتایی ورق طلای ایتالیایی در بازار یافت‌آباد: هفت هزار تومان

قیمت کل صفحات کتاب: هفتاد هزار تومان

دستمزد طلاکوب برای هر صفحه: روزانه ۸۰۰ هزار تومان. برای یک کتاب در یک سال: ۲۴۰ میلیون تومان

هزینه ایاب و ذهاب طلاکوب با کجاوه‌ای که از عاج فیل، زمرّد و یاقوت ساخته شده: روزانه دویست هزار تومان، در یک سال: شصت میلیون تومان.

هزینه اجاره کجاوه از اعماق تاریخ: سالی یک میلیون و دویست هزار تومان (به پول زمان ناصرالدین‌شاه)

هزینه چهار عدد حمّال برای حمل کجاوه: سه میلیون تومان بر سال بر حمّال. کلا دوازده میلیون تومان.

هزینه شرکت بیمه ابوالفضل برای سرقت و تحریف آثار: روزی سه هزار صلوات به اضافه سالانه چهل میلیون تومان

هزینه‌های خرید رومیزی برای آبدارخانه و زیرمیزی برای مدیریت: صد میلیون و هفت هزار تومان

هزینه‌های کوفت و زهرمار برای ریختن در کام (نه اون که حدّاد گفت) دشمنان: پنج میلیون و پانصد هزار تومان

خواننده عزیز، خواننده عزیز، دستم از نوشتن خسته شد. مطلب دراز شد خوانده نمی‌شود. به من بگو تا ۷۰۰ میلیون تومان چقدر دیگر راه داریم؟