آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲ دی ۱۳۹۶

حمید شریف

طنز روز


خدای قم، خدای توکیو و مسئله فوت علمای ربّانی!


 

پایگاه خبری قم‌نیوز فاش کرد علت زلزله اخیر قم (و حومه آن تهران!) فوت آیت‌الله حائری شیرازی بوده است. این پایگاه نزدیک به خداوند متعال اضافه کرد بعد از زلزله سال ۱۳۸۶ که همزمان با فوت آیت‌الله فاضل رخ داد، این دومین بار است که با فوت یکی از علما زمین می‌لرزد. ما فرض را بر این می‌گذاریم که خداوند قمی‌ها آنقدر عقده‌ای و عوضی باشد که با رفتن یکی از علما بخواهد شهر را به سر بقیه مردم خراب کند. با توجه به این فرض، چند پرسش علمی را برای سردبیر قم‌نیوز مطرح کرده و همین‌جا سرپا نشسته منتظر پاسخ می‌مانیم:

 

سوال اول این است که خداوند متعال با فرستادن زلزله بعد از مرگ عالمان ربّانی دقیقا به چه چیز و چه کسی اعتراض دارد؟ آیا از عزرائیل لجش گرفته که سرخود یکی از شاخ‌های تیم را بیرون کشیده، در این صورت آیا عرضه ندارد به جای این شلوغ‌بازی‌ها با یک حکم فوری عزرائیل را از سمتش عزل کند؟ آیا عرضه ندارد «کنترل-زد» را بزند کار عزرائیل را Undo کند؟ یعنی خداوند اندازه یک داور فوتبال هم برش ندارد که تصمیم کمکش را لغو می‌کند، گل صحیح را مردود می‌شمارد یا آفساید اعلام شده را منتفی می‌داند؟ از کجا معلوم خداوندی که اینقدر بی‌عرضه و چلفتی است دستش اشتباهی به کلید زلزله و سیل نخورد و بی‌خودی بلا نازل نکند؟

 

سوال دوم این که فرض می‌کنیم خدا و عزرائیل با هم همدستند، خدا از مردم لجش گرفته که با وجود این همه نشانه هنوز به فکر آجیل شب یلدا هستند، به عزرائیل می‌گوید: استاد، این مردم خیلی پررو شده‌اند، روزه‌خواری که می‌کنند، نماز درست حسابی هم نمی‌خوانند به جای تعقیبات بعد از نماز هم سرشان توی گوشی است دارند اینستاگرام چک می‌کنند. من می‌خواهم زلزله بفرستم و حسابی به زندگی اینها برینم تا یاد من کنند، منتها قبل از آن یک تک پا برو این عالم ربّانی را بیاور پیش خودمان، که بعد از زلزله سه‌تایی چایی بخوریم به این ملت بخندیم. خب قبول. پس چرا خداوند فقط این تیریپ را برای دو تا عالم اجرا کرده؟ یعنی از سال ۸۶ تا الان عالم نمرده؟ یا علمایی که مرده‌اند مثلا کمتر از دو سه ریشتر سواد داشته‌اند کسی به جایی‌اش احساس نکرده؟

 

یا این حرکتی است که خداوند جهت خودشیرینی هر ده سال یک بار می‌زند؟ یا برای علمای مهم انقلاب می‌زند؟ فاضل لندهوری که تنها شیرین‌کاریش فتوای مستحب بودن سیگار برای روزه‌دار بود مهم‌تر است یا مثلا واعظ طبسی که نصف ایران را روی انگشت میانی‌اش می‌چرخاند؟ یا مثلا همین آقای حائری کجایش مهم بود؟ یک امام جمعه معمولی که نمازش را می‌خواند، حرفهای خوشمزه در تلویزیون می‌زد و اوقات فراغتش را به امور عادی مثل سبزی پاک کردن و تیراندازی می‌پرداخت! این اهمیتش بیشتر است یا مرحوم حجه‌الاسلام شجونی که لباس زیر اشرف پهلوی را فروخت و پولش را در راه امام خرج کرد؟ چطور شجونی که فوت کرد چس ریشتر هم زلزله نیامد؟

 

سوال سوم این که علما مگر فقط مربوط به شهر قم هستند که زلزله در آنجا نازل می‌شود؟ آیت‌الله تازه فوت شده اسمش شیرازی است. اگر قرار باشد مردم شهری به خاطر فوت این آقا تنبیه بشوند و کلاغ‌پر بروند، شیرازی‌ها هستند نه قمی‌ها! این شیرازی‌ها هستند که با حافظ و سعدی و شراب خلّر و آب رکن‌آباد و گلگشت مصلی، آبرو برای ایران اسلامی باقی نگذاشته‌اند. امام جمعه نازنین‌شان را هم که آنقدر بد نگهداری کردند که سر هشتاد سالگی فوت کرد. قمی‌های بدبخت که دائم سرشان توی سجاده است و خلاف بزرگشان خوردن چای و سوهان حاج‌حسین بعد از نماز مغرب و عشاست! چرا با رفتن یک عالم شیرازی قم باید بلرزد؟ یا مثلا آقای فاضل لندهوری که فوت کرده باید در شهر لندهور پاکستان بلا نازل می‌شد نه قم! این کجایش عدل است آقای خداوند؟ ببخشید یعنی آقای سردبیر قم‌نیوز شما از خداوند بپرس!

 

سوال چهارم این است که اصلا تمام فرضهای بالا غلط و ما کافر و بی‌شعور و بی‌خبر از سرّ حکمت خدا. تکلیف این همه زلزله‌ای که دم به ساعت در ژاپن رخ می‌دهد چیست؟ نکند حوزه علمیه توکیو تند تند عالم ربّانی تحویل جامعه می‌دهد ولی چون سرعت ژاپنی‌ها بالاست ما نمی‌فهمیم این علما کی آمدند، کی رشد کردند و کی از بین رفتند. فقط زلزله‌اش را می‌بینیم؟ یا لابد خدای توکیو اخلاقش با خدای قم فرق دارد و به جای فوت عالم ربّانی به سقط شدن سگ‌ماهی‌ها در اقیانوس حساسیت دارد! و مثلا هر بار لنج یک ماهیگیر به یک سگ‌ماهی می‌خورد و تلف می‌شود یک زلزله صادر می‌کند تا درس عبرتی باشد برای سایر ماهی‌گیران! چرا این ماهیگیران ژاپنی اینقدر بی‌احتیاط و دست و پا چلفتی‌اند؟