آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۱۹ آبان ۱۳۹۶

موسی ظفر

طنز افغانستان


زاغ‌نامه کابل | چهل‌وسوم | طرح حکمتیار برای انتخابات


 

 

آقای گلبدین حکمتیار، فرستاده ویژه جمهوری اسلامی پاکستان به افغانستان، به تازگی طرح جامع انتخاباتی را به کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان ارئه کرده است که به یقین حلال همه مشکلات انتخاباتی افغانستان است. یک کپی از این طرح به‌دست ما افتاده است که برای اولین بار در سایت حلزون از آن پرده بر‌می‌داریم.

 

(قسمت‌هایی که خط خورده است، کلماتی‌اند که از فارسی ایرانی بصورت تهاجمی وارد این طرح شده، اما بعداً بر اساس سعی و تلاش امیر حزب از پا درآمده و با کلمات مناسب جایگزین شده‌اند.)

 

طرح مدون حزب اسلامی افغانستان برای انتخابات در کشور

 

بنام خداوند بخشنده. درود بر روان پاک شهدای کشور که در طی سال‌های جهاد پا به‌پای لنگ به‌لنگ همدیگر جنگیدند و از آرمان‌های شهدای قبلی دفاع کردند. درود ویژه اسپیشل بر اتباع غیور افغانستان که در جریان سال‌های مقاومت هر نوع درد و رنج و مصیبت را با پیشانی باز پذیرفتند و هیچ‌وقت لب به شکایت نگشودند. و اما بعد،

 

کمیسیون مستقل انتخابات حق دارد که بطور مستقل امور انتخابات را سر و سامان دهد. اما از آنجا که کمیسیون بودجه پیسه و نیروی کافی برای سامان‌دهی این پروسه مقدس در اختیار ندارد، حزب اسلامی افغانستان وظیفه خود می‌داند که به کمک این نهاد شتافته خیز کرده، در سر ویا سامان دادن، مخصوصاً این دومی، به این نهاد یاری رساند. پیشنهادات برادرانه حزب اسلامی برای کمیسیون انتخابات قرار ذیل است؛

 

۱. کارمندان کمیسیون انتخابات باید استقلال عمل خود را حفظ کنند و طوری به فعالیت‌های یومیه خود بپردازند که در انتخابات پارلمانی آینده بیشترین کرسی پارلمان به حزب اسلامی تعلق گیرد. درصورتی‌که چنین نشود، مسوولیت بعدی به دوش پشت خود کارمندان است.

 

۲. شمارش آراء باید بصورت بی‌طرفانه صورت گیرد و مسوولین حوزه‌های رای‌دهی آرای مردم آزاده افغانستان را طوری بشمارند که رای کاندید حزب اسلامی از بقیه دیوث‌ها بیشتر باشد. اگر مسوولین حوزه‌ها دست به تقلب بزنند و رای را به گونه‌ای بشمارند که “جمعه خان همدرد او اندیوالان” بازنده باشند، ما مسوولین را پاره خواهیم نمود می‌پاریم.

 

۳. هرگاه اغلب کرسی‌ها در یک ولایت به اقوام غیر تعلق گیرد، کمیسیون انتخابات باید نتیجه انتخابات در آن ولایت را ملغی اعلام کنسل نموده، کرسی‌های آن ولایت را با قرعه‌کشی میان همه اقوام افغانستان تقسیم کند. در قرعه‌کشی رنگ کاغذ حاوی اسم کاندیدای حزب اسلامی باید سبز و از بقیه کاندیدا سفید و قرعه‌کش باید از اعضای حزب اسلامی باشد.

 

۴. کمیسیون انتخابات باید به کاندیدای که سرود ملی کشور، مخصوصاً “پاک سرزمین شاد باد” “دا وطن افغانستان دی” را نمی‌دانند، اجازه کاندیداتوری ندهد.

 

۵. مسوولین کمیسیون انتخابات باید از رئیس‌جمهور بخواهند تا ضیاالحق امرخیل را دوباره به ریاست اجراییه و مالداری این نهاد برگزیند و کمیسیون باید از تجارب ایشان در زمینه شفافیت استفاده کند.
۶. نشان انتخاباتی هیچ کاندیدی نباید کفش ورزشی ساقه‌بلند به رنگ سفید باشد. این نوع کفش میراث کفار مکه می‌باشد.

 

۷. امرالله صالح هیچ آدم نیست. کمیسیون انتخابات باید در اسرع وقت حساب تویتری او را ببندد و جلو شایعه‌پراگنی وی علیه کشور دوست را بگیرد.

 

۸. درصورتی‌که موارد فوق رعایت شود، دولت افغانستان باید هرچه عاجل کمیسیون شکایات انتخاباتی را ملغی اعلام کند و بودجه پیسه این نهاد را با شفافیت کامل به مسوول مالی حزب اسلامی بپردازد.

 

حزب اسلامی به تمام اصول اسلامی، دموکراسی، انتخاباتی و حقوق‌بشری پایبند بوده به پیشنهادات احزاب دیگر، درصورتیکه مخالف پیشنهادات حزب اسلامی نباشد، احترام می‌گذارد و یک بار دیگر از مردم افغانستان می‌خواهد تا در انتخابات آینده شرکت نموده کمر آمریکا و سایر کشورهای غربی را بشکنند.

 

بااحترام
امیر حزب اسلامی افغانستان