آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۱۳ آبان ۱۳۹۶

علیرضا رضائی

طنز روز


بازی نهنگ آبی سفارت امریکا!


 

در سیزدهم آبان سال ۱۳۵۸، امام خمینی موفق به تولید یک بازی کامپیوتری به نام نهنگ آبی سفارت امریکا شد. در این بازی، فرد مبتلا ابتدا ریش می‌گذاشت و بعد پیراهنش را از توی شلوار به روی شلوار می‌کشید و بعد از پاک کردن کامل هرگونه نشانه‌ای از آدم بودن و باز کردن فرق از بغل، از طرف سایر اعضا “نهنگ” خطاب می‌شد. نام این بازی از نهنگ‌های روانی‌ای که در ساحل خودکشی می‌کنند گرفته شده بود.

 

در این بازی که بیشتر یک “چالش” برای اثبات نفهم بودن کاربران است، فرد مورد ابتلا طی پنجاه مرحله باید ثابت می‌کرد که بیشتر از سایر اعضا نفهم است. آن‌ها باید ابتدا با چاقو روی دست خود یا ترجیحاً یکی از رهگذران مقداری کنده‌کاری می‌کردند و بعد در حالت آویزان از در و دیوار ساختمان‌ها از خود عکس گرفته و برای مدیران خود می‌فرستادند.

 

هر مدیر پس از تائید خریت یک نهنگ در یک مرحله، او را به مرحله بعد هدایت می‌کرد. هر چند گروهی معتقد بودند که این نه یک بازی، که صرفاً حربه‌ای برای دست انداختن و اسکل کردن افراد بوده، لیکن اعضاء بازی با تکرار رفتارهای تقلیدی خودآزارنه، هر روز بیشتر باعث آزار دیگران می‌شدند. در این مرحله به هر کدام از مدیرانی که نهنگ‌ها را برای تقلید از خود هدایت می‌کردند “مرجع تقلید” گفته می‌شد.

 

چهار چالش بزرگ این بازی عبارت بود از: صدمه زدن به خود، زود از خواب بلند شدن، برقراری ارتباط با سایر نهنگ‌ها و تعهد دادن، که این مورد آخر در سراسر دهه شصت روی چهل میلیون نفر از کسانی که اصلاً نمی‌خواستند وارد این بازی بشوند با موفقیت اجرا و در آن زمان کلیه‌ی ایرانی‌ها موظف به تعهد دادن در کمیته، تعهد دادن در اداره، کلاً تعهد دادن، بیعت، تجدید بیعت، تمدید بیعت و غیره شدند.

 

در ۱۳ آبان ۱۳۵۸، در مرحله آخر بازی، نهنگ‌هائی که خریت آن‌ها طی ۴۹ مرحله گذشته به تائید مراجع رسیده بود، در مرحله‌ی پنجاهم برای خودکشی از در و دیوار سفارت امریکا بالا رفتند. آن‌ها پس از پائین آمدن از آن‌طرف دیوار، موفق شدند ۵۳ دیپلمات امریکائی را گروگان بگیرند که ظاهراً اینجای بازی یک کمی درست کار نکرد چون به‌جای اینکه این بازی باعث مرگ خود نهنگ‌ها بشود، باعث مرگ الباقی مردم شد.

 

این بازی در سال‌های بعدی نیز در ورژن‌های جدید توسط امام خامنه‌ای تولید و در اختیار الباقی دیوانه‌ها قرار گرفت. هم‌اکنون به‌دلیل استقبال گسترده از این بازی، ۸۰ میلیون ایرانی در خطر مرگ در مرحله پنجاهم توسط نهنگ‌های خودجوش قرار دارند.