آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۵ مهر ۱۳۹۶

شراگیم زند

طنز روز


پشت پرده یک ترامپ


سیاست بسیار پیچیده‌تر از آن است که مردم عادی – البته به جز معدودی از نوابغ – بتوانند از ساز و کارهای آن سر در بیاورند و متوجه روابط و مسائل پشت پرده بشوند. برخی آگاهان در تعریف سیاست می‌گویند که سیاست در واقع ابتدا «توطئه»‌ای بی سر و پا بوده که به مرور زمان دست و پا درآورده، کت و شلوار پوشیده و تبدیل به «سیاست» شده است. به همین دلیل در سیاست وقایع هیچگاه آنگونه که به نظر می‌رسند نیستند و ما برای اینکه متوجه بشوید با چه پدیده سخیف و در عین حال مخوف و چند لایه‌ای مواجه هستید می‌خواهیم در این نوشته گوشه‌ای از پرده را کنار زده و چیزهایی را به شما نشان بدهیم که شما نمی‌دانید و یا بهتر بگویم نمی‌خواهند که شما بدانید.

تقریبا تمامی دشمنان، منتقدین و مخالفین جمهوری اسلامی از خودشان هستند و هیچ کسی را بین فعالان مدنی و اپوزیسیون و کشورهای متخاصم نمی‌توان یافت که دستش در نهان با جمهوری اسلامی در یک کاسه نباشد. رسیدن به این درک بالاترین سطح آی‌کیو را می‌خواهد که فقط معدودی از افراد چنین آی‌کیویی دارند. اصلاح طلب که خب مشخص است استمرار طلب و سوپاپ اطمینان است و دستش با حکومت در یک کاسه است و بحثی درش نیست.غیر اصلاح طلب هم یا سلطنت طلب است، یا حزب کمونیست فلان است، یا مجاهد خلق است و اینها هم در مجموع رفتارها و فعالیتهایشان به شکلی‌ست که قاطبه مردم می‌گویند بابا صد رحمت به جمهوری اسلامی و در واقع مردم را بیشتر به دامان جمهوری اسلامی هدایت می‌کنند.

اپوزسیون های نوظهور و خلاق مثل «ری استارت» هم که اصلا مشخص است تکلیف‌شان… یعنی اگر به جمهوری اسلامی بگویند اپوزیسیون مورد علاقه خود را با رسم شکل توضیح دهید احتمالا بعد از «هخا» همین آقای حسینی معروف به «ایشیمبالا» اپوزیسیون ایده‌آل نظام خواهد بود. این از اپوزیسیون. فعالان مدنی و اجتماعی هم که همه وصلند به خود حکومت.

آنها که داخل ایران هستند ته تهشان می‌شود نوری زاد که چون هنوز زنده است تابلوست از خودشان است. بیرون از ایران هم فرض بفرمائید مسیح علی‌نژاد چهار تا کمپین و حرکت اعتراضی به راه انداخته که آن هم دوستان تحقیق کردند و فهمیدند ایشان در اصل معصومه قمی نژاد است و با علمای قم هر شب چت می‌کند و به ریش مردم ایران می‌خندد! این هم فعالین مدنی ما.

حکومت‌ها و دولت‌ها را بخواهیم بررسی کنیم یک طرف آیت الله بی بی سی و انگلیس است و یک طرف آمریکای جهانخوار و همین آقای ترامپ. فراموش نمی‌کنیم ترامپ وقتی انتخاب شد رهبر معظم انقلاب چقدر احترام گذاشت به ایشان و گفت ایشان تنها رئیس جمهور آمریکا هستند که صادقانه حرف می‌زنند و مردم آمریکا هم که از دروغ خسته شده اند به ایشان رای داده‌اند. یعنی همچین عزت و احترامی برای یک رئیس جمهور کشور متخاصم از سوی رهبری در تاریخ جمهوری اسلامی بی‌سابقه بود.

حالا همین ترامپ راستگو و صادق یک نطق کرده که کاربران شبکه‌های مجازی در ایران از هشتک «ما همه نداهستیم» و یا «ما همه فلان زندانی سیاسی هستیم» رسیده‌اند به هشتک «ما همه سپاهی هستیم»… اینها تصادفی‌ست؟ نخیر عزیزان من. ترامپ هم مامور جمهوری اسلامی‌ست و از خودشان است. در عالم سیاست شما هیچوقت نمی‌فهمید پشت پرده چه خبر است. یا همین نتانیاهو هم به زودی حرفهایی می‌زند و کارهایی می‌کند که کلا همه سربند جانم فدای رهبر ببندند و بروند زیر چتر ولایت! همانطور که جمهوری اسلامی با شعار اسرائیل باید نابود شود تا امروز بزرگترین خدمت را به این رژیم کرده است و اسرائیل هرطور شده دِین خود را به جمهوری اسلامی ادا خواهد کرد.

این یک روی قضیه است. قضیه وقتی پیچیده تر می‌شود که بدانیم از آن سو هم تقریبا تمام متحدین و دوستان جمهوری اسلامی در واقع دشمن آن هستند و منتظر فرصتی هستند تا از پشت خنجر و چیزهای دیگر به نظام و رهبری فرو نمایند. هنوز داغ خنجر سید حسن نصرالله بعد از توافقش با جنبش سازشکار فتح و سفرش به عربستان سعودی و فالوده خوری‌اش با مقامات عربستان تازه است. دیگر از سید حسن نصرالله دوست تر هم مگر داریم؟ من زنده شما هم زنده. همین بشاراسد که الان عشق شماره یک نظام است دراولین فرصتی که دستش از زیر سنگ بیرون بیاید و در اولین جایی که بتواند کمر راست کند از آغوش معظم له بیرون خزیده و می‌رود و پشت سرش را هم دیگر نگاه نخواهد کرد.

همیشه سعی کنید از بالا و از زاویه دانای کل به مسائل نگاه کنید. حتی اگر بالا نیستید چشمهایتان را ببندید و خود را آن بالاها تصور کنید. در عالم سیاست همه چیز کلک و زد و بند و ساخت و پاخت است. با این جهان‌بینی می‌توانید به جای حرص خوردن با آرامش و با پوزخندی دائمی زندگی کرده و از موقعیت دانای مطلق لذت ببرید.