آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۱۴ مهر ۱۳۹۶

موسی ظفر

طنز افغانستان


شرایط استخدام منشی


از آنجا که هنر نزد ایرانیان است و بس، و شهر هرات افغانستان متصل به ایران است، هنر گاه‌‌گاهی قاچاقی از مرز عبور می‌کند و وارد خاک هرات می‌شود. و چون به صورت غیرقانونی وارد خاک کشور همسایه شده است “اتباع” محسوب می‌شود. حالا این اتباع که همان هنر است نمی‌تواند آزادانه فعالیت کند. سعی می‌کند از ترس دستگیری به هر سوراخ سمبه که گیر آورد پنهان شود. چه سوراخ سمبه‌ی بهتر از جمجمه دانشمندان کشور؟ هم جا آزادتر است هم محل‌اش امن است و کسی مزاحم نمی‌شود. البته هنر یک بدبختی دارد که عادت ندارد دیر پنهان بماند. تا محیط را مناسب ببیند، جِرد! بیرون می‌پرد. و چنین است که دست دانشمندان کشور رو می‌شود.

 

 

 

 

این اعلامیه را که می‌بینید درحقیقت قطعه‌ای از هنر است که بصورت غلیظ و جهنده از جمجمه یکی از دانشمندان کشور بیرون افتاده است. وی در این قطعه غلیظ سعی کرده است تا دستور لازم برای استخدام منشی ارائه کند و به زعم خود از فتنه جلوگیری کند. اما فونت بزرگ به آقای دانشمند اجازه نداده تا وی دستور را کامل و با تشریحات لازم بنویسد. اینجا ما سعی می‌کنیم با جمجمه بی‌هنر خود دستور او را کامل‌تر شرح دهیم.

 

 

داکتر صاحبان،

 

 

به سمع شما رسانیده می‌شود اینکه مدیریت کلینک تصمیم دارد تا جهت جلوگیری از فتنه و دوری از درد سر از پذیرش منشی اناث در تمام بخش‌ها جلوگیری به‌عمل آورد. منشی اناث مایه فتنه هستند. حتماً در جریان هستید که بابای همه ما و شما، حضرت آدم علیه‌السلام یک منشی زن داشت به اسم حوا. حضرت آدم که یک آدم پاک و ساده‌ای بود به حوا بیش از حد اعتماد می‌کرد. گاهی که مریض نبود تا دست به معاینه‌اش بکند حوا را به داخل معاینه‌خانه می‌طلبید و آموزش قدم به‌قدم زایمان می‌داد. اما چه شد؟ منشی حوا با استفاده از فرصت سیبی از یخن بیرون آورد و به حضرت آدم داد تا نسل اندرنسل بدبخت‌اش کند. خلاصه، تُف به ذات طبقه اناث!

 

 

حالا برای اینکه کارهای شفاخانه با رکود مواجه نشود، از شما خواهشمندم که به‌جای اناث، منشی ذکور به سنین پایین را استخدام کنید. به یاد داشته باشید که سن منشی ذکور نباید بالاتر از دوازده سال باشد. بچه‌های افغانستان زود به بلوغ می‌رسند و احتمال اینکه، بقول سمیع حامد، داکتر را سکرتر چون کند، خیلی زیاد است.

 

 

داکترهای محترم،

 

 

کمیسیون مستقل حقوق بشر به‌شدت در تلاش است تا کشور عزیز ما، افغانستان را در سطح جهانی یک کشور بچه‌باز نشان دهد. ما، ضمن نکوهش این عمل کمیسیون، در تلاش هستیم تا هیچ‌گونه سندی به دست این سیما سمر لعنتی که خودش نیز متاسفانه و صد متاسفانه یک تن از اناث است ندهیم. بناءً از شما خواهشمندم تا برای محافظت هرچه بیشتر منشی‌بچه‌ها، مادران آن‌ها را نیز در عین شعبه استخدام کنید. این‌گونه آقای منشی مراقب مادرش، و مادر منشی مراقب پسرش خواهد بود و انشاالله هیچ فتنه و دردسری برای ما طبقه ذکور ایجاد نخواهد شد. با این طرح زیبا، تیر کمیسیون نیز به سنگ خواهد خورد و گزارش آن ناتکمیل خواهد ماند.

 

 

قربان اخلاق طبابت شما

 

 

بااحترام به طبقه ذکور

 

 

ارسلان سدید

 

 

(امضا: یک خط کج با دوعدد برجستگی به طرف راست، یک خط کشال به طرف زمین)