آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۸ مهر ۱۳۹۶

شراگیم زند

طنز روز


تخم لق آیت الله سیستانی!


 

 

 

گاهی یک آیت الله سنگی را توی چاه می‌اندازد که صد تا آیت الله و مرجع تقلید و عالم ربانی هم جمع شوند نمی‌توانند آن را بیرون بیاورند. الان ببینید این آیت الله سیستانی که یک جورهایی امام خمینی مینیاتوری عراق محسوب می‌شود یک فتوایی داده که مقلدین ایشان دیگر لازم نیست وجوهات شرعی خود را حتما به حساب دفتر ایشان واریز نمایند و می‌توانند این وجوهات را به هر نحو که خود صلاح می‌دانند به دست نیازمندان برسانند.
یعنی واقعا این چه کاری‌ست که یک مرجع عالیقدر تشیع بیاید و چنین مساله‌ای را در قالب فتوی اعلام نماید؟ اگر مردم خودشان بلانسبت شعور داشتند و صلاح خود را می‌دانستند که اصلا چه نیازی بود به آیت الله و مرجع تقلید؟ اینجور که دیگر سنگ روی سنگ بند نمی‌شود.
از وقتی که این فتوای عجیب از سوی ایشان داده شده رسانه‌ها و افرادی که در داخل ایران دغدغه دین دارند به جنب و جوش افتاده‌اند و چپ و راست دارند برای مردم توضیح می‌دهند که این فتوی خاص عراق و شیعیان عراق است و به‌خاطر شرایط ویژه‌ای‌ست که در این کشور حاکم است و ربطی به ایرانی‌ها ندارد.
البته دروغ هم نمی‌گویند و به هر حال شرایط ویژه‌ای در عراق وجود دارد که آیت الله سیستانی اینچنین جام زهر را سر کشیده و چنین فتوایی داده است.
همانطور که هیچ گربه‌ای محض رضای خدا موش نمی‌گیرد، هیچ مرجع تقلیدی هم همینجوری مقلدین خود را صاحب شعور و تشخیص ندانسته و از خیر وجوهات بی زبان ایشان نمی‌گذرد.اما این شرایط ویژه چیست؟
ماجرا این است که در عراق مدتی‌ست که کف گیرها ظاهرا ته دیگ خورده و حق و حقوق نیروهای «حشدالشعبی» آنطور که باید و شاید پرداخت نمی‌شود. ظاهرا مسئولین ذیربط حالا دست به دامن آیت الله سیستانی شده‌اند که ای بزرگوار شما که اینهمه پول داری بیا و سر کیسه را شل کن و هزینه‌های این مدافعین حرم را که در واقع مدافعین خودت هم هستند را بده. آیت الله سیستانی هم رفته سرچ کرده و دیده هیچ آیه و حدیث و روایتی وجود ندارد که بشود از دل آن یک ماده تبصره بیرون آورد و استفاده از وجوهات شرعی مردم را برای مصارف نظامی و جنگ حلال اعلام نمود. برای همین ایشان آمده و با یک راه حل ابتکاری توپ را انداخته توی زمین مقلدین خود. یعنی ایشان فتوی داده‌اند که مقلدین می‌توانند وجوهات شرعی خود را هرجا که صلاح می‌دانند خرج کنند و بعد هم با چشم و ابرو و ایما و اشاره توجه مقلدین را به نیروهای حشد الشعبی جلب کرده است. بالاخره از اینهمه مقلد یک درصدی هم اگر بیایند و وجوهاتشان را به این عزیزان برسانند مشکل بودجه و حقوق‌های معوقه حشد الشعبی حل می‌شود.
یعنی ته تهش نگاه کنید کل ماجرا برای آیت الله سیستانی از این جیب به آن جیب است. به هر حال آیت الله سیستانی اگر می‌خواهد دفتر و دستک و گنبد و بارگاه خود را در شرایط عراق داشته باشد نیاز به یک ارتش هم دارد و خب ارتش هم هزینه دارد. با این ابتکار اسم بدنامی این مساله که مرجع تقلید پول وجوهات مردم را صرف جنگ می‌کند نیز برای ایشان نمی‌ماند.
با توجه به مسائلی که عرض شد به این نتیجه می‌رسیم که واقعا حرف آنها که در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های ارزشی دوره افتاده‌اند و دارند برای مردم تند تند توضیح می‌دهند که این فتوی فقط مربوط به عراق و به خاطر شرایط خاص عراق است حرف بی‌راهی نیست (داخل پرانتز عرض کنم که مدیون هستید اگر فکر کنید که این عزیزان غیر از دین دغدغه دیگری دارند!). اما مساله این است که این تخم لق که امروز کاشته شد به مرور زمان رشد می‌کند و بزرگ می‌شود و کم کم این مساله جا می‌افتد که پس می‌شود وجوهات شرعی را به مراجع محترم تقلید هم نداد و گاهی بستگی به شرایط هم دارد و کم کم زبانم لال ممکن است به جایی برسیم که مراجع محترم تقلید برای معاش خود مجبور به روضه خوانی در مجالس و یا دعا و قرآن خوانی بر سر قبور مسلمانان شوند.