آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۱۴ شهریور ۱۳۹۶

نگاه ۶۰

طنزپژوهی


ناستین و جواد مجابی


در گزارش‌های تصویری تلاش می‌کنم تا با استفاده از تصاویر کمتر دیده شده از طنزنویسان بزرگ ایرانی آنان را معرفی کنم. تعدادی گزارش مرا درباره جواد مجابی دیدید و از این پس بقیه آنها را خواهید دید.

 

آسیه جوادی که با نام ناستین شناخته می‌شود همسر جواد مجابی طنزنویس برجسته ایرانی است. جواد مجابی پسر عمه اوست و طبیعتا وقتی هفده ساله بود و با هم ازدواج کردند، همدیگر را می‌شناختند. زمانی که با همدیگر ازدواج کردند ناستین هنوز مدرک دیپلم خودش را هم نگرفته بود.

 

 

او می‌گوید: « دو خاطره بد از زندگی دارم، اول بیماری ایشون که خیلی وحشتناک بود. سه بار تا لب مرگ رفت. دیگر این که همواره در طول زندگی‌مان نگران هستیم که مثلا ایشون رفته بیرون میاد یا نمی‌آد! هم به خاطر قتل‌های زنجیره‌ای و هم به‌خاطر مشکلاتی که چه در دوره شاه و چه الآن داریم. بعد ماجرای ” اتوبوس ارمنستان” پیش آمد که ایشون توی اتوبوس بود.» اتوبوس ارمنستان همان اتوبوسی است که توسط وزارت اطلاعات برنامه‌ریزی شده بود که به دره سقوط کند و تعداد زیادی از روشنفکرانی که با آن برای سفر به ارمنستان می‌رفتند کشته شوند.

 

 

ناستین می‌گوید: « نقطه عطف زندگی ما مسلما « فرهنگ» هست. به نظرم این نوع ارتباط خوش ترین خاطره‌ی مداوم و دائمی‌ای است که هر لحظه که بهش فکر می‌کنم برای من جذابیت داره. شاید اون محمل مشترک فرهنگی از عشق هم بالاتر باشه. به خاطر این که عشق شاید حالت مقطعی داشته باشد، یا بالا پائین بشود، شاید تداوم‌اش را بشود گفت می‌شه مهر به جای عشق.»

 

مجابی طنزنویس پرکار خانه‌ای فرهنگی دارد. ناستین در مورد خانه‌شان می‌گوید: « مهم ترین و جذاب ترین ویژگی آقای مجابی ایجاد فضای فرهنگی ئر اطراف خودشه، توی زندگی ما مهم ترین اتفاق کاریه که آقای مجابی داره انجام می ده … چه از طرف خود من به عنوان همسرش و چه از طرف بچه هام که از بچگی وقتی حتی دو سال شون بود می دونستن که مهمترین کار روی یکی داره انجام می ده و با احترام تمام به اون کار نگاه می کردن و حرمت می گذاشتن.»

 

 

تصویر ناستین را در فضاهای گوناگونی در کنار جواد مجابی می‌توان دید. مهمانی‌هایی که با هم به خانه دیگران می‌رفتند، یا دیگران به خانه آن‌ها می‌آمدند. او می‌گوید: « با این کار فضای خونه تبدیل می شد به یک فضای فرهنگی. در خونه ما بازه و ما اجازه می دیم همه بیان و توی این فضا شریک بشن.»

 

 

مجابی یک همه کاره فرهنگی است، شاعر، پژوهشگر، داستان نویس، منتقد و طنزنویس. اما برای ناستین وجه طنز کار او اهمیت خاصی دارد. می‌گوید: « به نظر من ایشون در کارهای طنزآمیزش موفق‌تره. اگرچه شاعری رو اولین حرفه خودشون می‌دونن ولی من فکر می‌کنم پیشترین کارآیی و بازدهی ذهنیشون توی این قصه‌های کوتاه و فشرده است.»

 

 

البته ناستین همسر یک نقاش هم هست: « خودش می‌گه من طبیعی‌ترین کارم طرح کشیدن و نقاشی کردنه می‌گه هیچ چیزی به اندازه‌ی اون برای من آسون و راحت و در هر زمان در دسترس نیست.»

 

 

کمتر پیش می‌آید که خانواده یک روشنفکر و ادیب پایدار و رابطه عاشقانه و خانوادگی طولانی میان هنرمند و همسرش وجود داشته باشد. اما در زندگی جواد مجابی این اتفاق افتاده است. آنها از هفده سالگی ناستین با هم ازدواج کردند و همیشه کنار هم بودند و تا امروز هم کنار هم هستند.