آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۳ مهر ۱۳۹۶

سپیده عبدی

طنز روز


فرهیختگان مجازی | سی‌ونُه | ترامپ: به رهبر ایران ارادت دارم


 

 

 

 

به دنبال تغییر متن صحبت‌های دونالدترامپ در سازمان ملل از سوی “مترجم همزمان” تلویزیون، مترجم توضیح داد قرار نیست “سیمای ملی” چیزهایی که “علیه کشور تشخیص می‌دهد” را ترجمه کند و استدلال او، با حمایت “فرهیختگان مجازی” مدافع نظام مواجه شد. بر همین مبنا، امروز ما نیز متن یک سخنرانی فرضی ترامپ را ترجمه همزمان می‌کنیم تا مصالح نظام را رعایت کرده باشیم.

 

* * *

 

 

– ترامپ: “بگذارید بدون حاشیه سر اصل موضوع بروم. امروز من آمده‌ام تا به ایران هشدار بدهم در صورت ادامه آزمایش‌های موشکی، ایالات متحده واکنش شدید نشان خواهد داد.”
/ ترجمه همزمان: “بگذارید بدون حاشیه اعتراف کنم اصل نگرانی ما از ولایت فقیه است. ما در درجه بعد نگرانیم سپاه با موشک‌هایش به ما واکنش شدید نشان بدهند.”

 

 

– ترامپ: “آمریکا برای مقابله با برنامه موشکی ایران، با متحدان منطقه‌ای خودش مشورت می‌کند.”
/ترجمه همزمان: “آمریکا توان مقابله با برنامه موشکی ایران را ندارد و متحدان منطقه‌ای ما هم این را می‌دانند.”

 

 

– ترامپ: “رهبران ایران باید بدانند که تحمل آمریکا حدی دارد. ما در مقابله با آنها، همه گزینه‌های ممکن را مد نظر خواهیم داشت.”
/ ترجمه همزمان: “همه می‌دانند که من به رهبر ایران ارادت دارم و ما برای جلب نظر ایشان، همه گزینه‌های ممکن را مد نظر خواهیم داشت.”

 

 

– ترامپ: “توافق هسته‌ای، بدترین کلاهی بوده که در طول تاریخ بر سر کشور ما رفته. به زودی برنامه‌های جدیدمان را برای مقابله با این توافق بی‌شرمانه اعلام خواهم کرد.”
/ ترجمه همزمان: “توافق هسته‌ای، بدترین کلاهی بوده که در طول تاریخ بر سر کشوری گذاشته‌ایم. به زودی برنامه‌های جدیدمان را برای حفظ این توافق بی‌شرمانه- البته منظورم بی‌شرمانه از نظر ایرانی‌هاست – اعلام خواهم کرد.”

 

 

– ترامپ: “برجام، آمریکا را در مقابل اروپا، چین و روسیه قرار داده. باعث تأسف است که دولت اوباما قبول کرد چنین توافق خطرناکی به تصویب شورای امنیت برسد و به صورت تعهد بین المللی ما در بیاید.”
/ ترجمه همزمان: برجام از حمایت آمریکا، اروپا، چین، روسیه و مخصوصا رژیم صهیونیستی برخوردار است.”

 

 

– ترامپ: “حکومت ایران زمانی پای میز مذاکره آمد که تحریم‌های هسته‌ای، صادرات نفتی آن را به صفر نزدیک کرده بود و بانک‌ها یک دلار از پولشان را هم جابه‌جا نمی‌کردند. ما باید فشار روی آنها را تا آخر ادامه می‌دادیم نه اینکه مذاکره کنیم.”
/ ترجمه همزمان: “حکومت ایران زمانی پای میز مذاکره آمد که در اوج اقتدار بین‌المللی بود اما رهبری ناگهان تصمیم گرفتند برای رسوا کردن ما برنامه هسته‌ای را متوقف کنند که به این هدف هم رسیدند.”

 

 

– ترامپ: “برجام جلوی اقدامات تحریک آمیز جمهوری اسلامی در منطقه را نگرفته. ما به دقت این اقدامات را زیر نظر داریم و در مورد زمان و مکان واکنش به آنها تصمیم خواهیم گرفت.”
/ ترجمه همزمان: “هر چقدر برجام به نفعمان بود، اقدامات جمهوری اسلامی در منطقه ما را به زانو در آورده و این واقعیتی است که باید در مورد زمان و مکان اعتراف به آن تصمیم گرفت.”

 

 

– ترامپ: “می‌خواهم تاکید کنم که آمریکا در مورد امنیت اسراییل با هیچ کس شوخی ندارد. ما خود را متعهد به امنیت آنها می‌دانیم و در صورت لزوم با تمام امکانات، از جمله امکانات نظامی، به دفاع از این کشور خواهیم پرداخت.”
/ ترجمه همزمان: “می‌خواهم تاکید کنم که تأمین امنیت رژیم صهیونیستی، شوخی است. امنیت این غده سرطانی به شدت به خطر افتاده و به کار گیری همه امکانات، از جمله امکانات نظامی، دیگر هیچ کمکی به بقای آن نمی‌کند.”

 

 

– ترامپ: “صحبت‌های من تمام شد. خداوند حافظ آمریکا باشد!”
/ ترجمه همزمان: “کار آمریکا تمام شده. خدا حافظ، آمریکا!”