آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۰ شهریور ۱۳۹۶

شراگیم زند

طنز روز


استعدادهای هرز رفته!


 

آیت الله علم الهدی مالک محترم استان خراسان رضوی در سخنانی عبرت آموز و تاثیرگذار محمدرضا شجریان را یکی از مصادیق هرز رفتن استعدادها برشمرد و عنوان کرد ایشان ابتدا (در سنین نوجوانی) قاری قرآن بوده ولی سپس – احتمالا بر اثر معاشرت با رفقای ناباب – به سمت موسیقی کشیده شد و استعدادش به هرز رفت. این در حالی‌ست که در کشور ما نمونه‌های بسیار موفقی قاری قرآن مانند حاج سعید طوسی وجود دارد که با تمرکز بر روی استعدادهای ذاتی خود و پرورش این استعدادها در مسیر درست امروز جزو چهره‌های بسیار موفق هستند و می‌توانند سرلوحه و الگوی جوانان قرار بگیرند.

 

ما در این نوشته سعی خواهیم کرد چند شخصیت دیگر از طیف‌های متنوع را که با عدم پرورش صحیح استعدادهای خود متاسفانه هرز رفتند و نتوانستند به جایگاه واقعی خود در قلب رهبر و امت حزب الله برسند، معرفی نمائیم. امید به اینکه عبرتی باشد برای همه آنهایی که از استعدادهای خود در مسیر درست استفاده نمی‌نمایند.

 

هوشنگ ابتهاج ملقب به ه.ا.سایه: این شخص هم اگر در راه درست حرکت کرده بود و به اشعار خود در جهت حفظ ارزش‌های نظام و انقلاب جهت می‌داد و هی «ارغوان شاخه همخون جدا مانده من» نمی‌خواند و سیاه نمایی نمی‌کرد الان می‌توانست برای خودش یک محمدعلی معلم دامغانی یا لااقل علیرضا قزوه باشد. ولی متاسفانه ایشان نیز استعدادهای خود را ریخت توی چاه و کلا در زمینه هنر و ادبیات عقیم ماند و الان نه رئیس فرهنگستان هنر است و نه رئیس دفتر آفرینش‌های ادبی حوزه هنری!
سرکار خانم صدف طاهریان: ایشان در ابتدا با بازی در نقش‌های«چادر محور» و زن مومنه و عفیفه در سریال‌های ارزشی نوید ظهور یک الهام چرخنده دیگر در عرصه هنر می‌داد و حتی گفته شده که رهبری یکی از انگشترهای مورد علاقه‌اش را برای یادگاری دادن به ایشان کنار گذاشته بود ولی متاسفانه در حالی که در مسیر درست در حال شکوفا کردن استعدادها و ارزش‌های اسلامی خود بود، یکدفعه با سفر به ترکیه تحت تاثیر بادهای سواحل مدیترانه و دریای سیاه، نه تنها حجاب که تقریبا تمام البسه خود را از دست داد و تبدیل به مدل جنجالی و سرکش صفحات مجازی شد.

 

اگر ایشان در همان شغل بازیگری سریال‌های تلویزیونی مانده بود قطعا آینده روشنی در انتظارش بود و حتی در سنین پیری نیز می‌توانست همچنان در نقش «مادر شهید» به هنرنمایی و ایفای نقش در رسانه ملی بپردازد. اما حالا ته تهش تا پانزده – بیست سال دیگر کلا باید کرکره را بکشد پائین و نمایش را تعطیل کند.
شهرام شب‌پره: حتی فکر کردن به ایشان هم قلب هر مسلمانی را به درد می‌آورد. ایشان با آن محاسن و شکل و شمایل اگر به جای این‌که استعداد خود را در راه دمبل و دیمبو و قرکمر صرف می‌کرد، آن را در مسیر درست هدایت کرده بود، الان یک مداح بسیار خوب و توانا می‌توانست باشد که در هر مجلسش هزاران نفر بر سر و کله خود بزنند و به شرحه شرحه کردن و رشته رشته کردن خود بپردازند. اما این شخص همه استعدادش را گذاشت روی شیش و هشت و بشکن بالا بنداز و جامعه مسلمین را بی نصیب گذاشت.

 

به غیر از ایشان هم البته کسانی هستند که حتی سبک موسیقی و اجرای ترانه‌شان بسیار نزدیک به مداحی بود اما شاید روی لج و لجبازی ترجیح داده‌اند که استعداد خود را در مسیر غیر اصولی هدایت کرده و خواننده بشوند که نمونه‌اش همین آقای محسن چاووشی خودمان است.

 

دکتر فیروز نادری: ایشان اگر به جای ناسا به حوزه علمیه قم رفته بود و آنجا طلبگی می‌کرد تا الان آیت الله شده بود و یکی از اعضای بلندپایه هیئت مرکزی استهلال ماه مبارک رمضان نیز بود. چنین شخصی با تکیه بر استعداد و قابلیت‌های خود می‌توانست منشاء خدمات بسیاری برای اسلام و مسلمین باشد. اما این شخص ترجیح داد استعداد خود را با دانشگاه رفتن و کار در ناسا هدر بدهد و الان بعد از این‌همه سال ته تهش آمده‌اند و یک سیارک را به نامش کرده‌اند. در حالی که اگر به حوزه رفته بود و مدارج حوزوی را طی کرده بود الان به جای یک تکه کلوخ در فضا که اصلا معلوم نیست کجاست، کلی زمین و خانه و مستغلات و کارخانه به نامش بود.