آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۱۴ مرداد ۱۳۹۶

شراگیم زند

طنز روز


پراید اسطوره اقشار کم درآمد


 

 

این روزها اظهارات مدیر عامل محترم سایپا که پراید را خودروی مطلوب و مورد علاقه «قشر کم درآمد» معرفی کرده است، حواشی و واکنش‌های مختلفی در سطح جامعه به وجود آورده است. در این میان عده ای «کم درآمد نما» که البته حساب‌شان از کم درآمدهای واقعی و فهیم ما جدا می‌باشد، با سوار شدن بر موج احساسات عمومی عنوان کردند که بر خلاف ادعای مدیر عامل سایپا، خودروی مورد علاقه‌شان بنز و بی ام دبلیوست ولی چون پولش را ندارند از روی ناچاری و با خواندن آیت الکرسی سوار پراید می‌شوند.
اینها با فضا سازی سعی کردند وانمود کنند رابطه پراید و قشر کم درآمد خدایی ناکرده یک رابطه زوری، پر خطر و با اکراه است و هیچ کششی در این میان از سوی این قشر به خودروی پراید وجود ندارد. کسانی که چنین مسائلی را مطرح می‌کنند مثل این است که بگویند عاشق همسران خود نیستند و شریک زندگی مورد علاقه‌شان «جنیفر لوپز» و یا فرض بفرمائید «برد پیت» است منتهی چون دست‌شان به آنها نرسیده، خب، قناعت کرده‌اند به همسران فعلی. عنایت بفرمائید که چقدر چنین حرفی زشت و دور از شأن است.
خوشبختانه در واقعیت همان شوهری هم که به فرض قزمیت و چپ و چول است در نگاه همسر خود چیزی کم از براد پیت ندارد . حالا حکایت پراید و قشر کم درآمد هم همین است و درست است پراید از نظر مشخصات فنی و ظاهری و مسائل ایمنی به قول شاعر ” به هر جزئی ز حُسن او قصوری‌ست” ولی باید در دیده قشر کم درآمد نشست تا فهمید که پراید چه لعبتی‌ست و این اقشار یک لنگه برف پاک کن آن را با صد تا بنز عوض نمی‌کنند.
الان شما بروید در روزنامه آگهی کنید آئودی A۶ مدل ۲۰۱۴ تعویض با پراید مدل ۷۶. ببینید چند نفر از اقشار کم درآمد حاضرند پراید بیست سال کار کرده‌ی خود را بدهند و یک آئودی A۶ تقریبا نو بگیرند… نمی‌دهند. پراید عضوی از خانواده اقشار کم درآمد است. به آن دلبستگی دارند. این مسائل با عقل و حساب و کتاب قابل سنجش نیست و با دل باید جلو رفت. مگر کسی فرزند کور و کچل خود را می‌دهد تا یک بچه‌ی بلوند چشم آبی بگیرد؟ حاشا و کلا !
پراید هم اینجور نیست که هیچی نداشته باشد. خوشبختانه هم بوق دارد و هم صندلی. چهار تا چرخ برای راه رفتن و یک ترمز برای ایستادن هم دارد. حالا گیرم ترمزش ای‌بی‌اس نیست. حتی قابلیت آن را دارد که آپشن هایی مانند «قالپاق»، «دستمال یزدی» و «قفل فرمان» هم به آن اضافه شود. مگر از یک خودرو ما چه انتظاری داریم؟ مگر اصلا خودمان کی هستیم؟؟
بعضی ها عنوان کرده‌اند که پراید دور از جان «تابوت متحرک» است و مسائل ایمنی در آن رعایت نشده و تولید کننده‌اش برای جان سرنشینان آن ارزشی قائل نیست… ببینید… پراید خودروی بومی و ملی ماست. در فرهنگ ما زندگی و عمر دست خداست. اجل آدم که بیاید پشت «هامر» هم نشسته باشی خواهی مرد. تولید کنندگان پراید نگاهشان به مرگ و زندگی یک نگاه متعالی‌ست که ریشه در فرهنگ و باورهای ایرانی – اسلامی ما دارد.
هر تولید کننده خودرو شعاری دارد که بیانگر خط مشی آن تولید کننده است و معمولا محوریت این شعارها بر روی ایمنی، کیفیت، زیبایی و یا قدرت خوردوهای تولیدی‌ست… تولید کنندگان سایپا با هوشمندی این شعار را که سرشار از حس آرامش و آسودگی‌ست برای خودروی پراید انتخاب کرده‌اند:
” الهی رضا برضائک صبرا علی بلائک تسلیما لأمرک ”
آدم واقعا اشک توی چشمش جمع می‌شود.
و حالا قرار است این خودروی نوستالژیک که بخشی از هویت و خاطره جمعی ماست خط تولیدش برچیده شود. امیدواریم مسئولین سایپا در طراحی و تولید خودروی جایگزین ویژگیهای کلیدی پراید که «مورد علاقه» مردم شریف کم درآمد بوده را در نظر بگیرند و یکوقت خدایی ناکرده خودرویی مطابق با استانداردهای روز جهان تولید نکنند که اقشار کم درآمد رغبت و علاقه‌ای برای سوار شدن به آن نداشته باشند.
خودروی جایگزین نیز باید مثل پراید به گونه‌ای باشد که هم سرنشین و هم راننده به محض سوار شدن به یاد آخرت و فانی بودن این دنیا بیفتند و زیر لب ” أمن یجیب” بخوانند.