آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۷ مرداد ۱۳۹۶

علیرضا رضائی

طنز روز


مشایخی آرتیست می‌شود!


 

جمشید مشایخی در یازدهمین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان با مشاهده تصاویر عزت الله انتظامی در تیزر جشن، ناگهان در حالتی که صدای گریه می‌آمد به روی سن رفت و اعتراض شدید خود را نسبت به “کسی که برای شهبانو تنبک می‌زده” به اطلاع حضار رساند. در این لحظه واحد ساندیس مستقر در سالن اقدام به دس دسی نموده و مشایخی باری دیگر مثل یک «خان دائی» واقعی از کادر “قیصر” خارج شد.

 

البته من دقیقاً نمی‌دانم بعضی عبارت‌ها که آدم برای به‌دست آوردنش دهن خودش و سایرین را سرویس کرده چرا به‌جای تعریف، به‌عنوان فحش برای آدم استفاده می‌کنند؟ مثلاً آدم خودش را می‌کشد که دلقک بشود بعد تا رضا پهلوی می‌گوید سه شنبه برویم ایران را آزاد کنیم و تو می‌گوئی من سه شنبه درگیرم، اگه میشه بندازیم چهارشنبه، یک‌دفعه طرفداران آزادی ایران در سه شنبه به آدم می‌گویند مرتیکه دلقک! خب من پدر خودم را درآورده‌ام که بشوم مرتیکه دلقک! تو چرا می‌خواهی چیزی که من برای به‌دست آوردنش این‌همه زحمت کشیده‌ام را به زور به خودم ثابت کنی که هستم؟

 

الآن هم «خان دائی» برگشته گفته “تنبک زن” به خیالش به انتظامی فحش داده. البته من مطمئن نیستم انتظامی بلد باشد تنبک بزند ولی اگر بلد باشد به‌خدا احترامم بهش ده برابر می‌شود. خب اینطوری که حرف می‌زنی آدم مجبور می‌شود برود یک دستی به سر و گوش گوگل بکشد تمام آثار گلگون کفن تو را بگذارد جلوی روی خودت بگوید اگر انتظامی برای شهبانو تنبک زده، تو که هزار الله اکبر توی تنبک هم زدی!

 

نکن پدر جان من، نکن «خان دائی»! اینکارها را می‌کنی از چشم‌مان می‌افتی، از فردا تا جائی‌مان بخارد فوری یاد خان دائی می‌افتیم! از آخرین باری که نقش خوب و درست و قشنگی بازی کردی ۳۰ سال گذشته، به‌خدا ما هم هیچ‌وقت غیر احترام ازت یاد نکردیم. چند سال است یک‌دفعه برمی‌گردی یک کارهائی می‌کنی خان دائی آدم ورم می‌کند. ولت می‌کردند حتی داشتی می‌رفتی کتف مردانه مسی را ماچ کنی!

 

انتظامی جزء موارد ناموسی ما است خان دائی! بگذار برایت یک مثالی بزنم: اگر ما فردا تو را مثل خواهر هنرمندمان پروانه معصومی “با تب ۳۹ درجه” در بیت رهبر ببینیم واقعاً زیاد تعجب نمی‌کنیم، ولی روزی که عزت الله انتظامی را موقع ثبت نام مشائی در وزارت کشور دیدیم خان دائی‌مان پکید! بعد هم معلوم شد با کلک پیرمرد را آنجا کشیده‌اند. آن‌قدر هم تکلیفش با مردم روشن هست که هیچکس کمترین شکی در درستی حرفش نداشته باشد. حالا تو برو خان دائی‌ات را تا ته بکش بگو من‌را گول زدند بردند فلان‌جا.

 

خان دائی! تتلو نشو! علیرضا افتخاری شدن پیشکش!