آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۸ شهریور ۱۳۹۶

علیرضا رضائی

طنز روز


عوامل ایجاد بو تعارفی هستند!


 

مدیرکل حفاظت محیط زیست تهران از کاهش ۳۰ درصدی بوی بد مسیر فرودگاه امام خبر داد. وی دلیل این موفقیت را کاهش ۳۰ درصدی افرادی که در آن مسیر تردد می‌کنند دانست و افزود: همانطور که ابراهیم رئیسی بیا پیش‌تر اعلام کرده بود خوشبختانه جامعه به‌سمت دوری از مقدسات پیش می‌رود که همین باعث تردد کمتر در مسیر مرقد – فرودگاه و سایر جاهای امام گردیده که بلافاصله ۳۰ درصد بوها کمتر شد.

 

وی گفت: شما حتی اگر تعداد نخ‌های گره زده شده به ضریح مطهر امام را مشاهده بفرمائید فوری متوجه یک کاهش ۳۰ درصدی می‌شود که طبیعتاً در کاهش بو در آن مسیر نقش دارد. وی نگرانی عمده حال حاضر محیط زیست کشور را افزایش بو در امامزاده عبدلله عنوان کرد و ادامه داد: طبیعتاً با کم شدن میل مردم به آویزان شدن از ائمه صنعتی و بازگشت آن‌ها به ائمه سنتی، ممکن است به‌زودی شاهد افزایش بود در مسیر سر پل تجریش باشیم.

 

وی حال امامزاده هاشم و امامزاده داوود را خوب توصیف کرد و در مورد محیط زیست آن مناطق یادآور شد: خوشبختانه با توفیقاتی که داشته‌ایم مسیر امامزاده داوود در سینه کش کوه قرار دارد و در مواردی زائران برای تردد در آن مسیر هنوز از خر استفاده می‌کنند که در هر حال بوی بد خر را می‌شود یک‌جوری تحمل کرد. همچنین مسیر امامزاده هاشم نیز به‌دلیل کوهستانی بودن منطقه و وزش باد و پراکنده کردن بو، در شرایط حاضر امن اعلام می‌شود.

 

مدیرکل حفاظت محیط زیست با ابراز نگرانی از تعداد مراجعات مردمی به مسیر قم و مرقد که ناچاراً هم‌مسیر فرودگاه قرار دارند متذکر شد: متأسفانه خصوصاً در سال‌های پس از انقلاب شکوهمند، مراجعه مردم به مساجد و اماکن مذهبی بیشتر جهت قضای حاجت و خاک بر سری بوده و هرچه این انقلاب بیشتر شکوهمندتر شد تعداد اینگونه مراجعات هم بیشتر شد.

 

وی ناگهان اعلام کرد “برای کانون‌هائی که منشاء ۷۰ درصد بو هستند هشدارهایی داده شده و در برخورد با عوامل بو تعارف نداریم” (جدی این را گفته!) وی دقیقاً نگفت چطوری متوجه شده که برخی “کانون‌ها” ۷۰ درصد بو را تولید می‌کنند ولی احتمال داد از آنجا که صاحبان برخی از این کانون‌ها آدم‌های خجالتی‌ای هستند و بدبخت‌ها تولید بوی بد هم دست خودشان نیست، لذا بهتر است بدون تعارف با کانون آن‌ها برخورد شود که خجالت آنها هم بریزد. این درحالیست که پیش از این سعدی علیه الرحمه فرموده:

 

 

چو باد اندر شکم پیچد فرو هل …………………. که باد اندر شکم بارست بر دل!