آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲ شهریور ۱۳۹۶

شراگیم زند

طنز روز


شروط جدید برای استخدام معلمین


 

 

به تازگی وزارت آموزش و پرورش شرایط و ضوابط جدیدی برای استخدام معلمین عزیز تعیین کرده است که علاوه بر قد و وزن و داشتن چهره خوب باید وضعیت سلامت‌شان از نظر جسمی در حد یک خلبان هواپیمای اف – ۲۲ باشد. این شرایط و ضوابط جدید که به گفته دبیر کل شورای عالی آموزش و پرورش از ابتدای شهریور ماه امسال لازم الاجراست باعث شده که سیلی از سوالات به تحریریه حلزون واصل گردد و ما در اینجا سعی خواهیم کرد که به تعدادی از این سوالات و ابهامات در حد توان پاسخ دهیم:

 

سوال اول – زنی هستم سی ساله و می‌خواهم به استخدام آموزش و پرورش در بیایم. از آنجا که یکی از شروط جدید برای استخدام معلمین علاوه بر آزمون‌های سلامت، «داشتن چهره خوب» تعیین شده است بنده به شدت استرس دارم که این ارزیابی به چه شکل و بر اساس چه پارامترهایی انجام می‌شود. لازم به ذکر است دماغ بنده عقابی‌ست. آیا لازم است قبل از شرکت در مصاحبه استخدامی آن را عمل کنم؟

 

جواب: ببینید خانم عزیز! لازم نیست استرس داشته باشید. در جلسه مصاحبه یک هیئت پنج نفره در مورد خوب بودن و یا نبودن چهره شما نظر خواهند داد و تصمیم خواهند گرفت. شما فقط سعی کنید در زمان مصاحبه لب‌های خود را حتی‌المقدور غنچه نگاه داشته و در زاویه طلایی خود مقابل هیئت تشخیص صلاحیت بنشینید. مثلا حالا که می‌فرمائید بینی‌تان مثل منقار عقاب است به هیچ وجه نگذارید هیئت ارزیابی از نیمرخ شما را ببینند و همواره رخ به رخ با ایشان بنشینید. اگر کمی اعتماد به نفس داشته باشید و آن حالت غنچه کردن لبها را نیز فراموش نکنید ان‌شاء‌الله بدون مشکل استخدام خواهید شد.

 

سوال دوم – با سلام خدمت دست اندرکاران مجله حلزون به خصوص آقای شراگیم زند که واقعا از مطالب‌شان لذت می‌بریم. یکی از شروط استخدام معلمین در فاز سلامت جسمانی، نداشتن بیماریهای مقاربتی و دستگاه تناسلی ذکر شده است. الان سوال من این است که رابطه معلم و دانش آموز در سیستم آموزش و پرورش ما مگر قرار است چطور باشد؟ یا به عبارت دیگر بیماری‌های دستگاه تناسلی چطور می‌تواند در کار تدریس و تعلیم و تربیت معلمین عزیز ما اخلال ایجاد نماید؟

 

جواب: ممنون از محبت شما. خب! ببینید بالاخره رابطه معلم و دانش آموز همیشه یک رابطه خشک و رسمی و بدون انعطاف که نیست. معلم و شاگرد در محیط درس و غیره دائما با هم در حال تعامل هستند. سنگ هم که باشند از نظر احساسی اینها با هم درگیر می‌شوند. ما معلمی داشتیم که هفته‌ای یک بار شاگردان خود را به حمام می‌برده. ناظم مدرسه ای داشتیم که با شش دانش آموز مدرسه اش وارد فاز شدید عاطفی شده که به پارگی دو تا از دانش آموزانش منجر شده (و البته همان زمان اعلام شد که گرایش دو طرفه بوده است). اینها بالاخره مسائلی‌ست که در نظام آموزشی ما پیش می‌آید. از آنجا که بحث سلامت دانش آموزان برای مسئولین آموزش و پرورش بی‌اندازه مهم است طبیعی‌ست که معلمین در موقع استخدام از بابت نداشتن بیماریهای دستگاه تناسلی به دقت مورد معاینه قرار بگیرند.

 

سوال سوم – در آزمون سلامتی که برای معلمین در نظر گرفته شده است حساسیت زیادی بر روی نداشتن بیماری‌های چشمی وجود دارد. داشتن دید ده از ده و یا نداشتن دوبینی و مانند آن چه تاثیری در عملکرد یک معلم می‌تواند داشته باشد؟ همانطور که مستحضر هستید اینها بعضا شروط متقاضیان شرکت در دوره‌های خلبانی آن هم خلبانی هواپیماهای جنگی‌ست. ارشاد بفرمائید.

 

جواب: به نکته خوبی اشاره فرمودید. درست است که معلمی و خلبانی دو شغل ظاهرا بی‌ارتباط با یکدیگر به نظر می‌رسند، اما شما باید در نظر داشته باشید آن معلمی که توی کلاس مشغول تدریس است و ناگهان با شیطنت و اخلال شاگردی در ته کلاس مواجه می‌شود باید بتواند درست مانند یک خلبان جنگنده در کسری از ثانیه هدف را شناسایی کرده، روی سوژه قفل کرده و تکه گچ و یا تخته پاک کنی که دستش است را با سرعت و دقت بالا به سوی فرد اخلالگر پرتاب نماید. بدیهی‌ست هرگونه اشکال در دید و مانند آن ممکن است باعث به خطا رفتن شیء پرتابی و یا خدایی ناکرده مورد اصابت قرار گرفتن دانش آموزی بی‌گناه در کلاس شود.

 

سوال چهارم: «تشخیص صدای نجوا از فاصله شش متری» جزء شروط سلامت گوش معلمین ذکر شده است. یعنی اگر ته کلاس کسی در گوشی چیزی به بغل دستی‌اش بگوید معلم باید آن نجوای در گوشی را از کنار تخته به وضوح بشنود. سوای این بحث که اصولا چه جانورانی قادر به شنیدن و تشخیص صدا در این سطح هستند، سوال من این است که این مساله واقعا ترسناک نیست؟

 

جواب: شما اگر فقط یک روز سابقه تدریس در مدارس را داشتید متوجه می‌شدید که معلمین برای کنترل کلاس ضرورت دارد نیروهای ویژه و ابر انسانی داشته باشند.