آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۰ مرداد ۱۳۹۶

موسی ظفر

طنز افغانستان


زاغ‌نامه کابل | بیست‌وهشتم | خدا، وطن، وظیفه+لایک


 

 

شعار اردوی ملی افغانستان است، “خدا، وطن، وظیفه”. احتمالاً علت اصلی تلفات بالا در اردوی ملی افغانستان هم همین شعار است. آدم نباید اسم خدا را شامل شعار کند. درست است که خداوند گوش ندارد، ولی می‌شنود. هر باری که شش‌صد سرباز افغان یک‌جایی شعار سر می‌دهد و داد می‌زند “خدا!”. بیچاره خدا در آن بالا یک میتر از جای خود می‌پرد و می‌گوید، “مرگ! ترساندید”. حالا خودتان فکر کنید. به کسی که خداوند مرگ بگوید، زنده می‌ماند؟ نمی‌ماند دیگر. بقول آیت‌الله محسنی، “کوون فیکووون” می‌شود.

برای این‌که سربازان وطن چپ و راست به درجه رفیع شهادت نایل نیایند، پیشنهاد بنده این است که دیگر مزاحم خدا نشویم و شعار اردوی ملی را تغییر دهیم. برای خدا آن حوصله‌ سابق نمانده. باید شعار جدید انتخاب کنیم. به نظر من، “وطن” در شعار باشد چون وطن خیلی ضرور است. “وظیفه” هرچند ضرور نیست، ولی اگر باشد عیبی ندارد. حداقل معاش بخور نمیر از بغل‌اش در‌می‌آید. کلمه سوم را که باید اضافه کنیم، “لایک” است. چرا لایک؟ بگذارید با گذاشتن چند پست فیس‌بوکی دگرمن عزت‌الله فایروال یکی از قومندان‌های اردوی ملی افغانستان در اینجا تاکیدی داشته باشم به اهمیت لایک در شعار اردوی افغانستان.

پست ساعت شش صبح:

دوستان گرامی، نماز صبح را خواندیم. نیم ساعت دیگر کاروان ما برای اجرای یک عملیات بزرگ عازم ولسوالی وردوج بدخشان می‌شود. وقتش رسیده که پوز دشمن این مرز و بوم را به خاک بمالیم و نشان دهیم که این وطن از خود صاحب دارد. هر لایک شما یک قوت قلب است برای سربازان دلیر کشور. لطفاً به اشتراک بگذارید.

پست ساعت ده صبح:

تشکر از دعای شما دوستان. بخیر و خوشی در نزدیکی ولسوالی وردوج رسیدیم. همه سه‌صد سرباز در کاروان ما از روحیه بالا برخوردار هستند. همین اکنون من با محمد نبی، یکی از سربازان قهرمان صحبت کردم. گفت که مادرش در خانه مریض است، ولی او حاضر است برای وطن بجنگد و تروریستان را به خاک و خون بکشد. دوستان عزیز، لطفاً برای مادر محمد نبی دعا کنید.

پست ساعت دو بعد از ظهر:

خبرنگاران محترم، عملیات آغاز شد. ساحه بصورت مکمل در اختیار ما قرار دارد و دشمن در حالت فرار از منطقه است. سربازان ما به چهار دسته تقسیم شده و از طرف شرق و شمال با سرعت زیاد پیش‌روی می‌کنیم. تروریستان سفاک در جنگ رودررو شکست خورده‌اند و به توکل خدا تا شام تمام ساحه را پاک می‌کنیم. این دستاورد بزرگ را به تمام ملت افغانستان، مخصوصاً شما دوستان عزیز که از طریق مسنجر با من در تماس بودید، تبریک می‌گویم. زنده‌باد افغانستان، پاینده‌باد قومندان لوا.

پست ساعت چهارونیم عصر:

وطنداران عزیز، لطفاً به‌اشتراک بگذارید تا به گوش مسوولین در وزارت دفاع برسد. بچه‌های ما ناجوانمردانه به یک کمین دشمن برابر شد و اکنون در محاصره قرار داریم. گروپ بریالی‌شان در پهلوی قلعه کهنه در زیر درخت بند مانده. من جدا هستم. یک ساعت می‌شود که از آمریکایی‌ها تقاضای کمک هوایی کرده‌ایم، اما جوابی نشنیده‌ایم. تٌف بر پیمان امنیتی که میان آمریکا و افغانستان امضا شده. بخدا قسم که آمریکایی‌ها خودشان در پشت طالب و داعش هستند، اگرنه از قندوز تا اینجا فقط پنج دقیقه راه طیاره است. اگر تا یک‌ساعت دیگر کمک نرسد، فاجعه ‌به‌بار می‌آید. اگر یک ذره هم کشور خود را دوست دارید، این پیام را به اشتراک بگذارید.

پست ساعت شش عصر:

مادر عزیزم، لطفاً شیر خود را ببخش. متاسفانه جاسوس طالب در صفوف ما رخنه کرده و گزارش ما را لحظه‌ به‌لحظه به دشمن می‌رساند. اگر از پشت خنجر نمی‌خوردیم، هیچ‌وقت شکست نخورده بودیم. آخرین گروپی که مقاومت می‌کند گروپ ابراهیم است که آن هم صد مرمی بیشتر ندارد. بزودی کشته خواهند شد. مادر به اولادهایم برس. متوجه نظیفه باش. به صدیق‌الله پسر کاکایش اجازه نده که زیاد به خانه ما بیاید که من یگان چیزهای شنیده‌ام.
دوستان عزیز، این شاید آخرین پست من باشد. لطفاً تا می‌توانید لایک کنید.

پست ساعت ده شب:

دوستان گرامی، خدا را هزار بار شکر که من نجات یافتم. فعلاً به میدان‌هوایی بگرام انتقال یافته‌ام و تحت تداوی می‌باشم. ولی متاسفانه همه دوستانم را از دست دادیم. زندگی همین است. سرباز که امکانات نداشت بالاخره کشته می‌شود. فساد در این کشور موج می‌زند. دوستان، هر لایک شما یک لعنت به خاینین و جاسوسان این وطن است.

امیدوارم حالا فهمیده باشید که من چرا می‌خواهم لایک وارد شعار اردوی ملی شود. معتقدم که اگر سربازان را با لایک‌های حقیقی مصروف کنیم، می‌توانیم پایشان را از صفحات مجازی جمع کنیم و شانس زنده‌ماندن‌شان را بیشتر کنیم.