آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۵ مرداد ۱۳۹۶

علیرضا رضائی

طنز روز


حسن کلیدو بردار، کروبی رو نگه دار!


 

 

شاید موقعی که روحانی در تبلیغات انتخاباتی‌اش درباره رفع حصر ناشتائی می‌آمد حتی یک درصد هم فکرش را نمی‌کرد که کروبی با اعصاب غذای خشک در چنین موقعیتی قرارش بدهد. شاید موقعی که رهبر هم که کلاً از اساس ناشتاست، مثل بچه‌هائی که توپ‌شان را گرفته باشند پاهایش را می‌زد زمین می‌گفت اینا منو می‌زنن، او هم عمراً فکرش را می‌کرد یک‌دفعه یکی‌شان اعتصاب غذا بکند. شاید خود ما هم عمراً فکرش را می‌کردیم کروبی چهار روز بعد از باطری به باطری کردن قلبش یک‌دفعه اعتصاب غذا بکند.
اعتصاب غذای کروبی برای همیشه جلوی این دو چیز را خواهد گرفت:
قلاب گرفتن از زندانی سیاسی، بالا رفتن از دیوار رأی مردم. اگر کسی برای تغییر شرایط کروبی موفق نشود و او آسیب ببیند، دفعه اولی که روحانی آمد، موضوع حصر و زندانیان سیاسی دقیقاً همان نردبانی بود که از طریق آن رفت بالای پلاسکو. شانس آورد که قبل از ریختن پلاسکو، همه به این نتیجه رسیدند که اول آتش ساختمان بغلی را در مذاکرات خامش بکنند و این کار به نام روحانی تمام شد. اینبار دیگر هیچکدام از ساختمان‌های اطراف آتش نگرفته ولی پلاسکو هنوز دارد می‌سوزد. دور قبل قطعاً آخرین باری خواهد بود که کسی از موضوع حصر و زندانی سیاسی قلاب بگیرد بالا برود.
کاریکاتور شدن اعتصاب غذا. اگر کسی برای تغییر شرایط کروبی موفق نشود و او آسیب ببیند، در سال‌های گذشته هر چقدر توله‌ی خزعلی و کره‌ی سبزعلی پدیده‌ای به نام اعتصاب غذا را به گه کشیدند و آن‌را از مهم‌ترین کاری که یک زندانی در تنگ‌ترین عرصه و شرایط به آن دست می‌زند تبدیل به کاریکاتور همان حرکت کردند، اعتصاب غذای کروبی به پدیده‌ی اعتصاب غذا دوباره آبرو داد. قطعاً از این به بعد هر کسی بخواهد این کار را انجام بدهد با دقت و وسواس بیشتری این راه را می‌رود چون از این به بعد معیار و قیاس کارش، عملی است که کروبی انجام داده.
اعتصاب غذای کروبی برای همیشه باعث وقوع این دو اتفاق خواهد شد:
قلاب گرفتن از زندانی سیاسی، بالا رفتن از دیوار رأی مردم. اگر کسی موفق به تغییر شرایط کروبی بشود و او آسیب نبیند، این تازه شروع راه روی کار آمدن با شعار رفع حصر و آزادی زندانیان خواهد بود. مردم فشار آوردند و منتخبان آن‌ها وادار شدند کاری برای تغییر این شرایط انجام بدهند. اگر فقط یک‌بار این اتفاق بیفتد، حتی مخالف‌ترین فرد هم در ناخودآگاهش می‌گوید پس می‌شود فشار آورد و نتیجه گرفت. از آن لحظه به بعد دست تمام مردم برای هر کسی که با نیت آزادی زندانی سیاسی وارد بشود پیشاپیش و داوطلبانه قلاب است و او تنها و درست‌ترین کاری که باید بکند این است که بالا برود.
جدی شدن اعتصاب غذا. اگر کسی موفق به تغییر شرایط کروبی بشود و او آسیب نبیند، اولین و بهترین کاری که هر زندانی عقیدتی و سیاسی می‌تواند و باید فوراً انجام بدهد اعتصاب غذا است. این‌بار علاوه بر توجه مردم، توجه و پیگیری منتخبان مردم را هم دارد و حاکمیت هم ناخواسته ناچار است برخلاف دفعات قبل خیلی جدی‌تر به ماجرا بپردازد. من امیدوارم در این مسیر، اعتصاب غذای افراد حتی بیشتر از یک‌روز طول نکشد و لااقل قسمتی از خواسته‌هایش برآورده بشود. چون قبلاً یک‌بار این اتفاق افتاده و این مسیر طی شده و من حتی اگر مخالف‌ترین آدم ممکن با موافق‌ترین چیز ممکن در این مملکت هم باشم ناخودآگاهم همان‌جا می‌گوید: یک‌بار شده، باز هم می‌توانم و می‌تواند که بشود.
برای سلامتی کروبی اجماعاً صلوات! (قطعی برق هم‌زمان!)