آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۳۱ مرداد ۱۳۹۶

شراگیم زند

طنز روز


جایه هنرمند زندان نیست…


 

ظاهرا به تازگی و بعد از اینکه یک خواننده رپ به جرم قتل ناپدری خود بازداشت شد کمپینی در فضای مجازی با عنوان «جایه هنرمند زندان نیست» به راه افتاده است که خواسته اش آزادی بی قید و شرط این خواننده جوان رپ است. این کمپین از حمایت چهره‌های هنرمند و شامخی مانند وحید خزایی و امیر تتلو و تتلیتی‌ها برخوردار است و پیش بینی می‌شود به زودی بهنوش بختیاری عزیز نیز به آن بپیوندد.

 

حامیان این کمپین خیلی منسجم و مصمم پشت این هنرمند خوب کشورمان ایستاده‌اند و با این کار این پیام را به دستگاه‌های امنیتی و قضایی و البته خانواده مقتول می‌دهند که «هنرمند» تنها نیست و «جایه»‌اش نه زندان، که روی صحنه نمایش و سالن کنسرت و مانند آن است . ما ضمن تقدیر و اعلام حمایت از این کمپین و حرکت جمعی زیبا می‌خواهیم پاسخ آن‌هایی را بدهیم که به جای تلاش برای آزادی یک هنرمند متهم به قتل، متاسفانه به اشکال مختلف اقدام به سنگ اندازی و اشکال تراشی و حتی تمسخر این کمپین نموده‌اند.

 

شبهات و پاسخ‌ها:

 

شبهه و ایراد اول: برخی می‌گویند به غیر از این خواننده محترم رپ که به جرم قتل در زندان است دهها هنرمند دیگر هم بودند و هستند که به جرایمی بسیار خفیف‌تر و البته قابل اغماض‌تر از قتل و یا اصلا برای یک نقاشی و یا چند بیت شعر زندانی شده و یا هم اکنون در زندان هستند. چرا این کمپین یک دفعه متوجه «جایگاه هنر و هنرمند» شده و بعد هم فقط در مورد همین یک فقره هنرمند که متهم به جنایت است اینگونه فعال شده است؟

 

پاسخ: اولا این‌ها یکجوری می‌گویند جنایت انگار این هنرمند جوان واقعا جنایتی چیزی کرده است. ایشان در بدترین حالت صرفا ناپدری ظالم خودش را کشته که خیلی‌ها معتقدند اصلا حقش بوده. جنایت واقعی را امثال آتنا فرقدانی و هیلا صدیقی و محمدرضا عالی پیام و حسین رجبیان و جعفر پناهی و دهها به اصطلاح هنرمند دیگری انجام داده‌اند که از هنر خود برای سیاه‌نمایی و تشویش اذهان عمومی و یا توهین به مقامات و مانند آن استفاده کرده‌اند. اتفاقا اشخاص باهوش و متعهدی مانند امیر تتلو و تتلیتی‌هایش چون بصیرت دارند از این هنرمندنماهای بی‌هنر و جنایتکار نه تنها حمایت نکرده بلکه اعلام برائت می‌نمایند. از آن طرف هم به موقعش با شعار زیبای «جایه هنرمند زندان نیست» کمپین تشکیل داده و از هنرمندان واقعی حمایت می‌کنند.

 

شبهه و ایراد دوم:

 

برخی می‌گویند به هر حال ناپدری یا همان شوهرننه‌ی این هنرمند و خواننده رپ گرامی نیز انسان بوده و به قتل رسیده است و نمی‌توان منکر شد که جنایتی اتفاق افتاده. اینکه حالا کمپین بزنند و بگویند قاتل چون هنرمند است باید آزاد شود و این حرفها خب با هیچ منطقی جور در نمی‌‌آید و انقدر بی‌منطق است که حمایت از هنر و هنرمند را لوث می‌کند.

 

پاسخ: اولا لوس شما هستید که چشم ندارید ببینید مردم به رهبری برخی چهره‌های محبوب خود کمپین تشکیل داده‌اند و دارند از حق و حقوق یک هنرمند متهم به قتل دفاع می‌کنند. در ثانی این چه استاندارد دو گانه‌ایست که شما دارید؟ از یک طرف این‌همه دستگاه قضایی ما دارد قاتلین و غیر قاتلین را اعدام می‌کند و شما به جای تشکر همین را کرده‌اید پیراهن عثمان و سیاه نمایی می‌کنید. حالا که یک عده جمع شده‌اند و دارند می‌گویند هنرمند قاتلی را آزاد کنید شما مدعی شده‌اید؟ اگر لوس بازی و بی‌منطقی هم این وسط وجود داشته باشد از طرف شماست و نه این کمپین.

 

شبهه و ایراد سوم:

 

این شبهه دیگر خیلی مسخره است. گفته‌اند که چرا در هشتگ این کمپین به اشتباه «ه کسره» گذاشته شده. یعنی چرا کلمه «جایِ هنرمند» را «جایه هنرمند» نوشته‌اند که این مساله سوای غلط بودن، شکلش بسیار شبهه‌ناک است و اگر سهوا یک نقطه بالا و پائین خوانده شود بی‌ناموسی به بار می‌آید. مدعیان توخالی این کمپین ساخت چنین هشتگی را مورد تمسخر قرار داده‌اند و آن را نشانه کم سوادی دست اندرکاران این کمپین دانسته‌اند.

 

پاسخ: اولا شما خودتان آن بالا کلمه «لوس» را نوشته بودید «لوث» و این خود نشانه کم سوادی خودتان است و رطب خورده غلط می‌کند منع رطب کند. در ثانی این ذهن بیمار جنسی و کثیف شماست که نقطه زیر حرف جیم را در «جایه هنرمند» بی‌دلیل جابجا می‌کند. مطمئن باشید هیچ ذهنی که سر سفره پدر مادرش تربیت شده باشد و خودش خوار مادر داشته باشد چنین خبط و خطایی مرتکب نمی‌شود.

 

این دعواهای «ه کسره» و «درست بنویسیم» و «غلط ننویسیم» و اینها هم دغدغه‌های یک مشت بچه سوسول چهار درصدی ست که محلی از اعراب ندارد.