آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲ مرداد ۱۳۹۶

شراگیم زند

طنز روز


هیاهوی بسیار برای «ژن»!


 

 

این روزها مساله «ژن خوب» که توسط پسر محمدرضا عارف چهره سرشناس اصلاح طلب مطرح شده است، حواشی و مسائلی ایجاد کرده که باعث آوار بخشی از فضای مجازی بر روی سر ایشان شده است. بعد از آن  پسر موسوی لاری دیگر شخصیت برجسته اصلاح طلب برای آواربرداری و بیرون کشیدن پسر عارف از آن زیر وارد عمل شد و برای این کار یک مثال از کارتون «شیر شاه» زد و تلویحا منتقدین به پسر آقای عارف را به  گله گاوهای وحشی در آن کارتون تشبیه کرد که شیر شاه را به خاطر جو گیری و هیچ و پوچ زیر پا لگد مال می‌کنند.

 

خب طبیعی‌ست که با این مثال اوضاع بدتر شد و سیلی از هشتک و کامنت و منشن روی خود ایشان نیز آوار گردید و حتی عذرخواهی  و برداشتن مثال «شیری» نیز کمکی به حل مساله نکرد. جماعت خشمگین از عذرخواهی و برداشتن آن نوشته بیشتر خشمگین شدند، چرا که به اعتقاد آنها پسر موسوی لاری آنها را بعد از گاو خطاب کردن حالا خر هم فرض کرده بود.

 

ما برای آرام کردن فضا و حل این مساله می‌خواهیم کمی با آرامش و به صورت منطقی مساله را باز کنیم. سعی می‌کنم یکی یکی جلو بروم و اول پسر عارف را از زیر دست و پا بیرون بکشم تا بعد برسیم به پسر موسوی لاری.

 

ایشان موفقیت‌های تحصیلی و به طور کلی موفقیت خود را ناشی از هوشی دانسته که از «ژن خوب» پدر و مادرش که هر دو جزء رتبه‌های برتر کنکور در زمان خود بودند به ایشان رسیده. من تعجب می‌کنم در مملکتی که قاطبه مردم در آن شیعه ۱۲ امامی هستند، عده‌ای «ژن» را می‌خواهند زیر سوال ببرند. از دیدگاه دینی که به مساله نگاه کنیم «ژن» پایه و اساس مکتب تشیع است و همان چیزی‌ست که باعث شده تمام ویژگی‌ها و قابلیت ائمه نسل به نسل از پدر به پسر منتقل شود و فرزند هر امام تنها گزینه دارای صلاحیت برای جانشینی پدر و زمامداری باشد.

 

منتقدین فرزند آقای عارف که چه بسا بسیاری از آنها وقتی اسم ائمه می‌آید اشک در چشمان‌شان جمع می‌شود در حقیقت دارند با اصول مکتب تشیع مخالفت می‌کنند. عجیب تر اینکه در میان منتقدین تعداد زیادی سید دو شرفه و یک شرفه نیز دیده می‌شود که این مساله واقعا عجیب است. پنجاه نسل بعد خون و ژن امامان می‌تواند موجب فخر و اسباب سربلندی و تفاخر باشد و عنوان سید جلوتر از اسم خود شخص آورده می‌شود، اما پسری از پدر و مادر در قید حیاتش نمی‌تواند کمی هوش به ارث ببرد و به آن بنازد؟ أین تذهبون؟

 

البته همه مخالفین ایشان اصولا آدم‌های مذهبی و شیعیان و دوستداران ائمه نیستند. بخشی از آنها ایرانیان میهن پرستی هستند که خود را فرزندان آرش و نوادگان کوروش می‌دانند. برخی طرفداران نظام سلطنتی هستند که خاندان پهلوی را نسل اندر نسل تنها خاندان دارای ژن پادشاهی و صاحب صلاحیت برای اداره کشور می‌دانند. برخی شازده‌ها و نوادگان قجری و نادری و چه و چه هستند که اصالت خود را به هر شکل که بتوانند توی چشم اطرافیانشان فرو می‌کنند (لطفا زندها را وارد این بحثها و بازی‌ها نکنید. حساب بازماندگان زند همیشه از دیگران جدا بوده است.)

 

بعضی‌ها کسانی هستند که هنوز “بی اصل و نسب” و “بی پدر مادر” و “بی بته” را به عنوان فحش‌های زشت در مواقع خشم و ناراحتی علیه دیگران استفاده می‌کنند و بعضی دیگر هم کسانی هستند که برخی از ابیات سعدی و فردوسی و دیگر بزرگان ادب و فرهنگ این مملکت در ستایش نژادگی و اصل و نسب را با «به به و چه چه» می‌خوانند.

 

حالا این عجیب است که در چنین فضایی و در چنین جامعه‌ای وقتی پسر محمد رضا عارف صحبت از «ژن خوب» می‌کند، اینجور همه به سمت وی حمله‌ور می‌شوند.

 

در جامعه‌ای که هنوز فخر فروختن به اجداد و نیاکان در گور خفته، تنها دلخوشی و مایه فخرمان است بگذاریم آقازاده‌ای هم «ژن خوب» پدر و مادر درس‌خوان و باهوش خود را عامل موفقیت‌هایش در تحصیل و زندگی بداند. در نهایت «ژن» را بخواهیم زیر سوال ببریم بخش اعظم مملکت آریایی – اسلامی می‌رود زیر سوال و تر و خشک و دیندار و بی دین همه با هم می‌سوزند.

 

خب. این از آقازاده‌ی آقای عارف و امیدوارم این توضیحات کمی فضا را تلطیف کرده و این بحث‌ها خاتمه پیدا کند. اما برویم سراغ آقازاده‌ی موسوی لاری و کارتون شیر شاه و گله‌ی گاو و باقی مسائل… خب.

 

اممممم… عرض شود که… یک مقدار داستان پیچیده‌تر است اینجا. فعلا هرچه فریاد دارید بر سر این آقازاده دومی بکشید تا من کمی در این مورد فکر کنم و برای خلاص شدن این بنده خدا هم بتوانم بلکه یک راهکاری پیدا کنم. واقعا سخت بشود مساله‌ی گاو را ماله کشی کرد ولی مطمئن باشید من همه سعی خودم را خواهم کرد.