آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۶ تیر ۱۳۹۶

ابراهیم نبوی

طنز روز


حریم خصوصی و عفت عمومی


 

 

یعنی این حکومت ظفرنمون که آدم را یاد ۱۹۸۴ جورج اورول می‌اندازد، اگر هر روز کشف جدیدی نکند و حوزه جدیدی از زندگی خصوصی مردم را جزو حریم عمومی محسوب نکند، روزش شب نمی‌شود. فقط مانده خشتک ملت را صحن علنی مجلس و مرکز قیام و قعود عضاره فضائل ملت اعلام کند و برای سرفه زدن هم مجوز وزارت کشور را ضروری اعلام کند.
همین هفته گذشته عزیزان گلگون کفن اعلام کردند که خودروی مردم حریم خصوصی است و ملت باید در این حریم عمومی حجاب را رعایت کنند. مجلس هم که تصویب کرد که خودروی ملت جزو حریم عمه علمای اسلام است. البته نه اینکه فکر کنید قبلا ملت توی خودرو استریپ تیز می‌کردند و از این به بعد باید در خودرو نماز جماعت به جا بیاورند، هیچ چیزی تغییر نکرده، ولی نمی‌دانم چه اصراری است که هر روز بر روی حماقت‌های تاریخی و ماندگار مملکت چهار تا تابلو نصب کنند.
ائمه جمعه، عزیزان حزب الله، بسیج و سپاه و نمایندگان و خواهران و مادران چادری و غیره پرچم جنگ با خودروهای مردم را بلند کردند و هر کدام از آقایان و خانم‌های اینکاره اظهارات مبسوطی درباره خودرو و دلایل عمومی بودن حریم آن ابراز داشتند. آقای موحدی کرمانی در نماز جمعه تاکید کرد که خودرو حریم خصوصی نیست و مکارم و مصباح و بقیه نیز مثل طوطی حرف‌های نیروی انتظامی را تکرار کردند. البته آقای سیف زاده وکیل اعلام کرد که: « مصوبه مجلس مبنی بر حریم خصوصی نبودن خودروها، خلاف قانون اساسی است.» حالا نه اینکه بقیه کارهای مجلس و حکومت خلاف قانون اساسی نیست، فقط همین یکی مانده بود که این هم انجام شد.
به گفته آقای سیف زاده مصوبه مجلس که گفته خودرو حریم خصوصی نیست، خلاف اصل ۹ قانون اساسی است. البته این آقایان کار را راحت کردند، رفتند دیدند که اگر خودرو حریم خصوصی باشد، نمی‌توانند آن را کنترل کنند، به جای اینکه رفتار خودشان را درست کنند، خودرو را حریم عمومی اعلام کردند. شده داستان قاضی مرتضوی که برای توقیف مطبوعات چون قانونی وجود نداشت، از قانون ممنوعیت حمل سلاح استفاده کرد و اعلام کرد که مطبوعات سلاح محسوب می‌شود و استفاده از آن جرم است.
فرض کنید براساس قانون چاقو ممنوع است، در جمهوری اسلامی دو نوع ممنوعیت داریم، یک وقت شما چاقو دارید، که طبیعتا ممنوع است، یک وقت مسئولان مملکت روز یکشنبه شق می‌کنند و می‌هورنند که چنگال ممنوع شود، برای جلوگیری از چنگال که ممنوع نیست، اعلام می‌شود که از این پس هر چنگالی چاقوست، حالا شما قسم بخور که این چنگال است، فایده ندارد، چون استدلال می‌شود که این چنگال تا اطلاع ثانوی چاقوست، چون چنگال و چاقو سالها با همدیگر سر یک سفره بزرگ شدند، چون چنگال وسیله غذاخوردن غربی‌هاست و اجداد طاهرین ما با انگشت غذا می‌خوردند و چون چنگال راه راه است و در اسلام هیچ چیزی راه راه نیست و امام جعفر صادق گفته « چیزی که راه راه باشد از امت من نیست» بقول نیکان روزگار.
با همین فرمان که بروید می‌بینید که شوخی شوخی صندوق عقب ماشین همین هفته گذشته تنها حریم خصوصی خودرو محسوب شده، چرا که بقول فرمانده پلیس « چون صندوق عقب بطور عادی ناپیداست.» حالا فرض کن که شما بخواهی شیشه ماشین خودت را دودی کنی یا پرده بزنی، یعنی حجاب سر ماشینت کنی، این طوری که دیگر اشکالی ندارد؟ ولی اشتباه می‌کنی، چون این هم ممنوع است و پلیس اعلام کرده که کسی حق ندارد که شیشه اتومبیلش را بپوشاند.
می‌دانم که دارید قاطی می‌کنید و متوجه نمی‌شوید این دیوانه‌ها برای چی چنین تصمیماتی می‌گیرند و چنین کارهایی می‌کنند، ولی گریه نکنید، شما در این نفهمیدن منظور این عزیزان تنها نیستید، ما هم نمی‌فهمیم چرا و از همه مهم تر خودشان هم نمی‌فهمند چرا.
روشن شد؟ نشد، مطمئنم. البته رئیسی گفته « محدود کردن حریم خصوصی خلاف قانون اساسی است.» هیجان زده نشوید، منطور ابراهیم رئیسی نیست، از نظر او هیچ جا حریم خصوصی نیست، و قانون اساسی هم هیچ اهمیتی ندارد، منظورم حسین رئیسی حقوقدان است که چنین حرفی زده. دستش درد نکند.