آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۹ خرداد ۱۳۹۶

علیرضا رضائی

طنز روز


به یک ادبیات واسطه نیازمندیم!


 

آقا اصلاً اینطوری نمیشه ادامه داد. به جان خودم نمیشه. الآن ما پاره‌ای از تعدادی از مردم هستیم که اصلاً حرف نمی‌توانیم بزنیم. یعنی می‌توانیم، ولی وقتی حرف می‌زنیم خودمان هم سخت‌مان است. مثلاً همین انتخابات. هم خامنه‌ای می‌گوید انتخابات هم دشمن خامنه‌ای می‌خواهد رژیم تغییر کند تا انتخابات برگزار کند. ما هم این وسط اگر دلایل لازم برای شرکت در انتخابات داشته باشیم بیچاره‌ایم. تا بگوئیم انتخابات یعنی هم حرف خامنه‌ای را زده‌ایم هم دشمن خامنه‌ای. هیچ عبارت واسطه‌ای هم وجود ندارد که منظورمان را لااقل به خودمان حالی کنیم.
یا مثلاً اعدام. یارو می‌رود با نارجک وارد خانه طرف می‌شود، او را منفجر می‌کند وسط انفجار به همسرش تجاوز می‌کند بعد چشمش را با چاقو درمی‌آورد هرچی النگو دارد می‌گیرد دوباره بهش تجاوز می‌کند، برگشتنی هم یک نیشگون از کون بچه‌ی یارو می‌گیرد که جیغش برود هوا. قوه قضائیه می‌گوید اشد مجازات، ما می‌گوئیم غلط کردی! اشد مجازات یعنی اعدام که ما با آن مخالفیم. بعد قوه قضائیه می‌گوید خب چکارش کنیم؟ می‌گوئیم اشد مجازات! می‌گوید خب من که این‌را از اول گفتم. می‌گوئیم تو غلط کردی که گفتی. این وسط هیچ عبارت واسطه‌ای هم وجود ندارد که ما منظورمان از اشد مجازات را حداقل به خودمان خر فهم کنیم.
الآن سپاه برداشته به داعش در سوریه حمله موشکی کرده، ما تا اسم سپاه را می‌شنویم طبیعتاً فوری می‌گوئیم سپاه غلط کرده به جائی حمله کرده، بعد خب می‌بینیم داعش را زده که همین چند وقت پیش به ما حمله کرده. حرص‌مان می‌گیرد می‌گوئیم شیظونه میگه چنان بزنیمش صدای خر ازش دربیاد. هم‌زمان هم با حمله مخالفیم. اصلاً گیری افتادیم بخدا. بگوئیم آفرین حمله کردی، فردا موشک را سر خودمان می‌زند، نگوئیم آفرین، سپاه می‌گوید با کسی که به ما حمله می‌کند چکار کنیم؟ توی دل‌مان می‌گوئیم خر وامونده تو گل منتظر چشششششش ولی خب سرمان را می‌اندازیم پائین می‌رویم.
من شخصاً متوجه شدم که چرا ۳۸ سال نتوانستیم جمهوری اسلامی را برکنار کنیم. تمام این سال‌هائی که داشتیم دنبال آلترناتیو می‌گشتیم اگر دنبال یک زبان آلترناتیو گشته بودیم الآن اوباما رئیس جمهور ایران بود. بدبختی ما این است که برای گفتن یک‌سری چیزها یک ادبیات بیشتر نداریم که همان، هم ادبیات جمهوری اسلامی است هم ادبیات مخالفان جمهوری اسلامی و برای همین همه چیز خر تو خر می‌شود، الآن نه ما می‌دانیم کجای کاریم نه جمهوری اسلامی.
اصلاً یکی از مهمترین دلائلی که ما و جمهوری اسلامی هر روز همدیگر را متعجب می‌کنیم همین است. هی او یک حرف‌هائی می‌زند که ما برای اینکه ثابت کنیم غلط کرده آن‌ها را گفته همان حرف‌ها را می‌زنیم.
بنده به‌عنوان یکی از پاره‌ای از تعدادی از مردم از همگان خواهشمندم در راستای یک ادبیات واسطه نهایت کوشش خود را جدیت کنند که لااقل وقتی درباره یک چیزی حرف می‌زنیم فرق خودمان و جمهوری اسلامی را بفهمیم. همینجا تشکر می‌کنم.