آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۲ خرداد ۱۳۹۶

شراگیم زند

طنز روز


بررسی دلایل ممنوعیت زومبا


 

بعد از اینکه فدراسیون ورزشهای همگانی ورزش زومبا را در لیست ورزشهای ممنوعه قرار داد، این تصمیم با اعتراضات زیادی از سوی صاحبنظران و صاحبکَمَران عرصه زومبا مواجه گردید که اصولا چرا باید این ورزش که همواره در سالن‌های تفکیک جنسیت شده و صد در صد ایزوله انجام شده است ممنوع و غیر قانونی اعلام شود… خب ما بر خود لازم دانستیم در این مورد راساً وارد عمل شده و مقداری شفاف سازی نمائیم.
اولا اینکه این ورزش در سالنهای تفکیک جنسیت شده تا به امروز انجام می‌شده دلیل بر این نیست که پس مشکلی ندارد… فراموش نکنید که یکی از راههای نفوذ غرب عادی‌سازی همجنسگرایی در قالب این‌جور ورزش‌های محرک و غیر ارزشی‌ست که معمولا از ایروبیک و زومبا شروع شده و به استریپ دنس و مانند آن ختم می‌شود… اگر این ماجرا حالا جلویش گرفته نشود فردا سر هر کوچه و خیابان یک باشگاه زنانه و یا مردانه تحت پوشش ورزش، خدمات استریپ‌تیز ارائه خواهند داد و در باشگاه‌های مردانه یک عده گولاخ دور هم رقص میله می‌کنند و در باشگاه‌های زنانه هم شرایط مشابهی برقرار است که قبول بفرمائید به هیچ وجه زیبنده نیست که نظام مقدس جمهوری اسلامی تبدیل به بهشت و سرزمین موعود همجنسگرایان شود.
دوما زومبا طبق تعریف ورزشی‌ست که در آن ورزشکاران به صورت گروهی با آهنگهای لاتین تند و شاد به انجام حرکات موزون مشغول می‌شوند… خب عنایت بفرمائید نه تنها اسم این ورزش تحریک کننده و مغایر ارزشهای اسلامی ست بلکه فقط در یک خط «تعریف» این ورزش هم چندین مدل منکر هم وجود دارد… وجود چنین ورزشی با این ویژگیها در کشورمان وهن ام القرای جهان اسلام است.
سوما زومبا یک ورزش صد در صد غربی و وارداتی‌ست در حالی که ما خودمان یک زمانی «زومبامذگان» داشتیم که این ورزش به مرور زمان به «زوربامذگان» تغییر نام داده و امروزه در قالب ورزش «زورخانه‌ای» و پهلوانی انجام می‌شود و ورزشکاران با خواندن و ضرب مرشد به انجام حرکات موزون ورزشی می‌پردازند… البته خب این ورزش مختص آقایان است اما اگر مرشد و ضرب و حرکات موزونش را از آن حذف کنیم می‌تواند این ورزش در مجالس مولودی و مانند آن توسط بانوان عزیز انجام شود و منع شرعی نخواهد داشت.
اینها مهم ترین دلایل ممنوع کردن ورزش زومبا از سوی وزارت ورزش و فدراسیون ورزش‌های همگانی بوده… البته این فدارسیون شروط و شرایطی را برای لغو این ممنوعیت تعیین کرده است که در صورت عملی شدن آن باشگاه‌ها و سالن‌های ورزشی مجددا می‌توانند این ورزش را به علاقمندان ارائه نمایند.

یک – حذف موسیقی مبتذل غربی از این ورزش و اجرای آن با تواشیح و یا ترانه های مجاز و مورد تائید داخلی (مختاباد، اصفهانی، ناظری و…). بدیهی‌ست که به خاطر ماهیت موسیقی اصیل ایرانی ریتم این ورزش هم تغییر خواهد کرد که زومباکاران باید خود را با حرکات و ریتم جدید هماهنگ کرده و بیشتر تمرکز و فوکوس خود را به جای حرکات جهشی که برای مفاصل هم خوب نیست بر روی حرکات کششی بگذارند… حاصل تقریبا چیزی شبیه «تای چی چوان» خواهد بود که ورزش گروهی و سنتی چینی‌هاست.
دو – تغییر نام این ورزش و استفاده از یک اسم ایرانی و مبتنی بر ارزش‌ها که با همکاری با فرهنگستان زبان فارسی این مهم باید انجام شود… با توجه به بند قبل برای نام‌گذاری باید در نظر داشت که دیگر نامهایی مانند: “تکان‌چرخ”، “قِرچرخ”، “چرخ وَرجه” و مانند آن مناسب نیست و باید از نامهایی مثل: “آرام‌چرخ”، “چرخ وقار”، “متین چرخ” و مانند آن استفاده شود.
سه – از آنجا که لباسهای رایج برای اینجور ورزشها عموما «تنگ» و «بدن نما» هستند و با فرهنگ اصیل ایرانی که بر «گشادی» و «پوشیدگی» استوار است همخوانی ندارند، باید حتما برای این ورزش لباسهای مناسب و بومی طراحی شده و مورد استفاده قرار بگیرد.
ما امیدواریم با رعایت مسائل فوق دوباره زمینه بازگشت زومبا در شکلی بومی و مبتنی بر ارزش‌های ایرانی – اسلامی به باشگاه‌های ورزشی فراهم شده و علاقمندان بتوانند این رشته ورزشی را دنبال نمایند.