آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۶

نگاه ۶۰

طنزپژوهی


پرویز شاپور، فروغ فرخزاد، روزی از روزها تصویر دوران | قسمت سوم


پرویز شاپور اگرچه گه گاه به عنوان همسر سابق فروغ فرخزاد شناخته می‌شود، اما یکی از بزرگترین طنزنویسان نوگرای تاریخ ایران است.
او که در یک دوره تاریخی همراه با دو دوست همیشگی‌اش یعنی عمران صلاحی و بیژن اسدی پور عنوان سه تفنگدار طنز ایران را یدک می‌کشیدند، با این دو طنزنویس آثار بسیار بدیعی را خلق کردند. این هر سه از افرادی بودند که بی‌تردید بر اندیشه زمانه خود اثر گذاشتند.
پرویز شاپور به دلایلی که برخی از آن معلوم و برخی دیگر نامعلوم است، از زندگی گسترده تر در دنیای روشنفکری کناره گرفت و مدتی طولانی به محاق سکوت رفت. و جز اخبار گاه و بیگاه کمتر چیزی از او منتشر شد. پس از انقلاب نیز مانند هر هنرمند دیگری طبیعتا در گوشه‌ای ماند و کنار ماند.
عمران صلاحی اما فعال تر و پرکارتر در ایران کارش را ادامه داد. هم در حوزه طنز و هم در حوزه کتاب و شعر کارهای بسیاری عرضه کرد و در یک دوره نسبتا طولانی به طنز روشنفکرانه و عمیق تری در نشریات پرداخت و مدتی نیز با هفته نامه گل آقا کار کرد.
بیژن اسدی پور به کالیفرنیا سفر کرد و مثل همیشه پرکار بود. او مجموعه عظیم و با ارزشی را با عنوان دفتر هنر منتشر کرد که جزو آثار ذیقیمت فرهنگی و در شمار بهترین آثار فرهنگی تولید شده بیرون ایران است.
عکس‌هایی که امروز می‌بینید از دفتر هنر ویژه سه تفنگدار بیژن اسدی پور که در تاریخ فروردین سال ۱۳۸۸ منتشر شده است، انتخاب و آنها را بازنشر کردیم. طبیعی است که دوستان علاقمند می‌توانند این مجموعه ارزشمند را از طرق مختلف تهیه کنند.
عکس‌های این گزارش همگی مربوط به پرویز شاپور است.

 

پرویز شاپور در نمایشگاه آثار خودش در گالری زروان، سال ۱۳۵۲

 

پرویز شاپور، کامیار شاپور، فروغ فرخزاد

 

به نوشته نشریه دفتر هنر این عکس احتمالا مربوط به سال ۱۳۳۰ خورشیدی و روز سیزده به در است. عکس یادگاری از سفر دسته جمعی خانواده جوان پرویز شاپور و فروغ فرخزاد به سوسنگرد، دشت میشان است

 

فروغ فرخزاد و پرویز شاپور

 

پرویز شاپور