آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۵ خرداد ۱۳۹۶

حمید شریف

طنز روز


نظریه اعداد ارزشی


 

 

من نمی‌فهمم چرا یک عده مغرض معاند با نظام، دمپایی ابری پایشان کرده‌اند و با رکابی افتاده‌اند دنبال صحبتهای مسئولین نظام و هی اعداد مطرح شده را بیرون می‌کشند و مثل بچه‌های دوم ابتدایی جمع و تفریق می‌کنند که ببینید فلانی که گفت: این مقدار، اگر «این» را با «این به اضافه اون» مقایسه کنیم فلان جایش تناقض ریاضی دارد؟ خب دارد که دارد. اصلا تو کی هستی که انگشتت را می‌کنی توی سوراخ گوش مسئول نظام و جمع و تفریق راه می‌اندازی؟ اگر راست می‌گویی می‌خواهی دردی از این مملکت دوا کنی بگرد ببین کجای نظام دارد آب می‌دهد، مثل پترس برو تا صبح بنشین پای سولاخ مزبور و انگشتت را بکن توش.
این که نشد کار که با چهار تا عمل مسخره ریاضی که فقط به درد پشت میز و نیمکت مدرسه می‌خورد می‌خواهی نظام را زیر سوال ببری! خیلی ادعا داری که باسوادی؟ اصلا تا الان چیزی از «نظریه اعداد ارزشی» به گوشت خورده؟ بفرما، نخورده دیگر. پس اگر معاند نیستی، عبدالمالک ریگی توی کفشت نیست گوشت را خوب باز کن تا کمی، فقط کمی، از تاریخچه این نظریه را اینجا باهم مرور کنیم.
آقای موحدی کرمانی تعریف می‌کنند: انقلاب که تازه پیروز شده بود، عده‌ای از همین لیبرال‌های لوس و بی‌تربیت آمدند خدمت امام که طبق پیش‌بینی‌های ما، با گندی که در مملکت خورده تا چند وقت دیگر مساحت کشور از فلان مقدار «مترمربع» (فلان را به عدد عرض کردند) به فلان مقدار «مترمکعب» تغییر کند. امام فرمودند: یعنی چه؟ لیبرالها عرض کردند: یعنی که شما با این روش مملکت‌داری یک متر و اندی، حالا بگو یک متر، در اقصی نقاط مملکت ریده‌اید. این است که مساحت مملکت را باید با فرمول «قاعده ضربدر ارتفاع» حساب کرد. امام فرمودند: قاعده یعنی چه؟ تا لیبرالها آمدند مسئله را باز کنند، امام ادامه دادند: شما خفَه! این فرمول‌های غربی را ما هم در مدرسه خوانده‌ایم. قاعده ضربدر ارتفاع را ما هم می‌دانیم. لاکن قاعده ما، قاعده اسلامی است. قاعده‌ای است که ائمه طاهرین عمل می‌کردند و شما هم اگر می‌خواهید آدم باشید بیایید این جزوه را مطالعه کنید. اگر هم می‌خواهید همان کرّه‌خرهایی باشید که وقتی امروز از این در وارد شدید بودید، به سلامت! سپس امام شمدی را که معمولا در دیدار با مسئولین روی پایشان می‌انداختند کنار زدند و از زیر تشک جزوه‌ای را در آوردند که روی آن نوشته بود: نظریه اعداد ارزشی، نگارش اول.

آقای موحدی کرمانی ادامه می‌دهند که نظریه امام بر چند اصل اساسی بنا شده بود که من بخشهایی از جزوه را عینا برای شما می‌خوانم.
یک – مرتبه اعداد در این نظریه به صورت توالی‌های معمول در علم ریاضی غربی‌ها نیست، بلکه اعداد به صورت دورهمی و برادروار کنار هم قرار می‌گیرند. چه کسی گفته بعد از عدد ۱ همیشه باید عدد ۲ باشد؟ ملاک رتبه اعداد تقواست. روزی هم می‌شود که رتبه ۱۰۰۰ از ۲ کمتر است یا صفر از هشتاد میلیون بالاتر می‌ایستد. اینکه کدام عدد بعد از کدام بیاید به حال فعلی اعداد بستگی دارد و حال کسی که پشت میکروفون از آنها استفاده می‌کند.

دو- هر عددی با هرعددی جمع نمی‌شود. هر عددی روی هر عددی نمی‌رود. این مصداق فحشاست. جمع اعداد بدون نظارت دستگاه قضا، بدون طی کردن مراتب اخلاقی که در دین ما آمده است از نظر ما باطل است و اگر جمع شد، حاصل آن هم باطل است. حاصل جمع اعداد با نظر حاکم دین تعیین می‌گردد کما اینکه در صدر اسلام هم همین بود. الان هم با نظر رهبر و بعد از تصویب در شورای عالی انقلاب به اطلاع عموم خواهد رسید. امروز ممکن است ۵ به علاوه ۲ بشود ۷؛ فردا به مصلحت نظام بشود ۱۷. احدالناسی حق ندارد به آن شبهه کند.

سه – به چهار عمل اصلی، ضرب و تقسیم و جمع و تفریق، دو عمل دیگر هم اضافه می‌شود. این اعمال باید از امروز سرمشق تمام اعداد کشور واقع گردد. یکی عملی است به نام «فدا» (امام در این قسمت از جزوه علامتی شبیه թ را به عنوان علامت این عمل معرفی کرده بودند) علم ریاضیات غربی‌ها می‌گوید ۱۷ + ۵ ‌می‌شود ۲۲ لیکن ما به جایش می‌گوییم ۱۷ فدای ۱ می‌شود ۲۲. یعنی در ۲۲ بهمن هفده نفر فدای یک نفر شدند تا انقلاب به پیروزی رسید. از این نمونه اعداد در تاریخ اسلام زیاد است.
عمل دیگری که روی مجموعه اعداد انجام می‌دهیم عمل ریدمون است و من سمبل آن را به این شکل معرفی می‌کنم (در این قسمت هم امام علامتی شبیه ῳ را درج کرده بودند) طرز کار این عمل و نتیجه‌گیری از آن بسیار پیچیده است. مثلا هفت میلیون ریدمون دوازده هزار می‌شود دو ممیز بیست و چند صدم. اما هفده هزار ریدمون هشتاد میلیون می‌شود رادیکال ده. لیکن من به مسئولین نظام، همه شما آقایان، توصیه می‌کنم با توسل به حضرت حق از این عمل و بقیه اعمال در نتیجه‌گیری‌های عددی استفاده کنید و خیلی مواظب باشید تا بهانه دست کسی ندهید.
آقای موحدی کرمانی در پایان به عنوان مثال، اشاره کردند: ممکن است با بازبینی مجدد تخلفات انتخاباتی توسط شورای نگهبان، رای رئیسی از ۱۶ میلیون به ۱۹ میلیون افزایش پیدا کند و رای روحانی از ۲۳ میلیون به ۲۱ میلیون کاهش یابد. یعنی از این دو میلیون کم شود، ولی به آن سه میلیون اضافه شود. البته این را هم بگویم که آقای روحانی رئیس جمهور است.