آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۶

سپیده عبدی

طنز روز


فرهیختگان مجازی | بیست | طرفداران فجازیِ خوشگل موطلایی


در این مطلب، مجموعه ای از کلیدواژه های مورد استفاده کاندیداهای “فرهیخته” انتخابات ایران توضیح داده می‌شود که در فضای “مجازی”، بازتاب گسترده داشته اند.

 

 

“آمبودزمان آسیایی”: جمعی آسیایی که از سوی سیدابراهیم رئیسی ایجاد شده و اِشراف وی را به مسائل بین المللی نشان می دهد. تصور می شود چیزی شبیه عکس بالا باشد که در آن، مجموعه ای از افراد با ریش و عمامه های رنگارنگ دور هم می نشینند.

 

“خوشگل موطلایی”: لقبی است که محمدباقر قالیباف در تمام شهر به آن معروف است. عکس بالا، تعدادی از شهروندان علاقه مند به خوشگل موطلایی را نشان می دهد.

 

“کاندیدای اصولگرا”: کاندیدای شهروندان حامی اصول و مبانی جمهوری اسلامی ایران. عکس تزئینی است.

 

“پروپکانی”: برخی از زبانشناسان این واژه را “مُشَهَّد” (مشهدی شده) پروپاگاندا به معنی تبلیغات می دانند. بعضی دیگر هم آن را برگرفته از واژه مشهدی “پرفکان” می دانند که از قضا آن هم معنای “در بوق و کرنا کردن” یا تبلیغات را می دهد. در عکس بالا، تعدادی از حامیان آقای رئیسی دارند ایشان را در بوق می کنند.

 

“چهاردرصدی ها”: به گفته محمدباقر قالیباف، به “زالوصفت ها” اطلاق می شود. آدم های بانفوذ و پارتی دار که سرنوشت ۹۶ درصد کشور در اختیارشان است. در عکس بالا آقای قالیباف در میان عده ای از ۹۶ درصدی ها دیده می شود.

 

“رفتگر”: دریافت کنندگان “املاک نجومی” از شهرداری که معلوم نیست چرا هنوز با این مکافات سر کار می آیند.

 

“مالیات”: چیزی که آستان قدس نمی دهد و سیدابراهیم رئیسی معتقد است نباید هم بدهد. تصویر بالا از جلسه “معاونت املاک و اراضی آستان قدس رضوی” است که طبیعتا مالیات نمی دهد.

 

“یقه سفیدها”: افراد بانفوذی که به گفته سیدابراهیم رئیسی مالیات نمی دهند و خیلی بَدَند. البته یقه آنها لزوما این جوری نیست.

 

“لوله”: صفت منتسب به برخی کاندیداهای انتخابات ریاست جمهوری در ایران. تصویر بالا، قالی لوله شده را نشان می دهد.

 

 

“فجازی”: ترکیبی از دو واژه “فجیع” و “مجازی”. کانال هایی که اصولگرایان در آنها به طرز فجیعی فعالیت مجازی می کنند.

 

 

“بدبخت”: افراد متعلق به دهک های پایین درآمدی. در تصویر، سیدابراهیم رئیسی و ۱۰ محافظ او در حال رسیدگی به یک بدبخت دیده می شوند.