آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۳ خرداد ۱۳۹۶

حمید شریف

طنز روز


توضیح‌المسائل انتخاباتی | قسمت اول | احکام رای


 

 

در هفته‌های گذشته بحث‌های فرساینده‌ای در فضای مجازی حول مسئله انتخابات شکل گرفت و چندین میلیون نفر با در دست داشتن موبایل و تبلت و لپ‌تاپ به صورت ضربدری به هم فحّاشی کردند که چرا در انتخابات شرکت می‌کنند یا نمی‌کنند. به همین مناسبت، معاونت «پیش‌گیری از گه‌گیجه انتخاباتی» سایت حلزون، به صورت اختصاصی اقدام به انتشار توضیح‌المسائل انتخاباتی می‌نماید تا در تمامی رای‌گیری‌های پیش رو، مورد استفاده عموم قرار گیرد.

 

 

مسئله یک: حکم رای دادن چیست؟

 

 

پاسخ: رای دادن مومن در موقعیتی که تاثیر چندانی ندارد جایز نیست. تشخیص اینکه رای تاثیر ندارد یا نه، با خود شخص است. اگر احساس می‌کند حکومت جائر است و ظلمی را بر وی مرتکب شده، مثلا صبح دیر به محل کار خود رسیده، نباید رای بدهد. اگر تشخیص می‌دهد حکومت آن‌قدر خوب اداره می‌شود که نیاز به این مسخره‌بازی‌ها ندارد، رای دادن محل اشکال است.

چنانچه رای‌دهنده بنا را براین گذاشته که رای ندهد، باید در ملاء عام عنوان کند که رای خواهد داد و اگر قصد وی بر این است که رای دهد باید بگوید رای نمی‌دهم. به طور کلی هر شخص باید مسئله رای دادن را جوری عنوان کند که حرص سایرین در بیاید.

چنانچه به این تشخیص برسد که رای او بسیار سرنوشت‌ساز است، مثلا انتخابات در دور دوم است و هر یک عدد رای هم تاثیر به سزایی دارد، باید رای خود را نوشته و قبل از انداختن به صندوق به صورت چهار دست بالای برگه رای قرار بگیرد و روی آن خاک بپاشد. یا بعد از ساعتها ایستادن در صف و رسیدن به صندوق نام همسر، یا فرزندان را بر برگ رای بنویسد. چنانچه صاحب همسر و فرزند نیست، نام پدر مادر خود را بر برگه بنویسد و اگر بی پدر مادر است نام نفر جلویی را در صف بپرسد و بنویسد.

چنانچه تشخیص می‌دهد که رای او تاثیر چندانی ندارد، احوط است که رای ندهد و چهل نفر را نیز به رای ندادن تشویق کند. تشخیص این‌که رای او تاثیر ندارد با خود شخص است اما می‌تواند از اولین کامنتی که در شبکه‌های اجتماعی می‌بیند ایده بگیرد.

 

 

مسئله دو: آیا استفاده از عقل، در تشخیص رای دادن یا رای ندادن جایز است؟

 

 

پاسخ: هرگونه استفاده از بیّنه عقلی در امر انتخابات و هر نوع امر سیاسی-اجتماعی دیگر، موجب از باطل شدن گارانتی مغز گردیده و حرام است. رای دادن امری احساسی و شاعرمآبانه است و مومن باید با رجوع به قلب خود ببیند آیا صبح روز انتخابات دلش می‌خواهد رای بدهد یا حلیم بخورد.

 

 

مسئله سه: چنانچه قصد شرکت در انتخابات داشته باشد، از چه راهی باید کاندیدای خود را انتخاب کند؟ آیا صرف گوش دادن به تبلیغات کافی است یا دلایل موجّه‌تری برای انتخاب شخص لازم است؟

 

 

پاسخ: چنانچه در مسئله یک اشاره شد، قصد اصلی مومن باید در آوردن حرص جامعه و حکومت باشد حتی اگر دهان خودش آسفالت شود، لذا اگر تشخیص می‌دهد رای دادن به فردی موجب بهبود اوضاع اجتماعی، رفاه و آسایش ملّت است، باید به مخالف وی رای دهد یا تا روز آخر وانمود کند که به مخالف وی رای می‌دهد.

 

مسئله چهار: اخیرا شایع شده که عده‌ای با راه‌اندازی کمپین، مردم را به تحریم انتخابات تشویق می‌کنند. حکم استفاده از این‌گونه کمپین‌ها چیست؟

 

 

پاسخ: هر نوع کمپین تحریم که موجب تحرک سیاسی جامعه و فشار به حکومت شود و یا حتی شائبه اثربخشی داشته باشد حرام است. مومن باید در کمپین اعتراضی خود نام، لوگو، شعار و نظریه‌هایی را استفاده کند که خودش هم از اول مطمئن باشد چیزی از آن عاید نمی‌گردد.

 

 

مسئله پنج: آیا عکس گرفتن با برگه رای در روز انتخابات اشکال دارد؟

 

 

پاسخ: چنانچه موجب لایک گردد بلااشکال است و اگر نه باید عضوی از بدن خود را در کادر بگنجاند تا مطمئن شود که لایک عکس تامین می‌گردد. در غیر اینصورت از عکس قابلمه قرمه‌سبزی استفاده کند.

 

 

مسئله شش: رای باطله چه حکمی دارد؟

 

 

پاسخ: اگر رای دهنده سهوا نامی را بر برگه بنویسد که به قصد حرص دادن دیگران نیست، رای باطله محسوب می‌شود. رای دادن به خاندان زندیه، شاهان قاجار و سلسله پهلوی باطله محسوب نمی‌شود و بعد از تبدیل رای به دلار باید به حساب تخم و ترکه آنها واریز گردد.

 

 

مسئله هفت: آیا رای دادن با لباس عروس و داماد جایز است؟

 

 

پاسخ: جایز است اما اگر ازدحام جمعیت به قدری باشد که بعد از ساعت ده شب به صندوق برسند باید لباس‌های خود را در آورند و پای صندوق راحت باشند.

 

 

مسئله هشت: اگر کسی نام خود را بر برگه رای بنویسد چه حکمی دارد؟

 

 

پاسخ: اگر سهوی باشد و یا در لحظه رای دادن آلزایمر بگیرد و نامی را به یاد نیاورد اشکال ندارد. اما اگر عمدا این کار را بکند و برگه را به دوربین نشان دهد، استمناء سیاسی محسوب می‌شود و حرام است و باید کفّاره بدهد.

 

 

مسئله نه: حکم تا کردن برگه رای چیست؟

 

 

پاسخ: چنانچه نام همسر خود را بر برگه نوشته، تا کردن برگه واجب است. اگر نام کاندیدای راست افراطی را بر برگه نوشته، خودش می‌داند ولی احوط آن است که تا نکند. تا کردن برگه رای انتخابات خبرگان در حکم شکستن کمر رهبری و حرام است. اگر شک دارد که نظام قصد تقلب دارد بهتر است برگه را تا نکند تا قاطی کردن برگه‌های دست‌نخورده با سرعت بیشتری انجام شود.

 

 

مسئله ده: آیا رای دادن بر چریک واجب است؟

 

 

پاسخ: رای دادن بر چریک واجب نیست و باید در زیر پتو به مبارزه خود ادامه دهد و با آن یکی دست خود لایک کند!