آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۹ فروردین ۱۳۹۶

شراگیم زند

طنز روز


کوروش آسوده بخواب!


 

 

فرمانده نیروی زمینی ارتش به تازگی خبر از تغییر و تحولاتی بنیادین در یگانهای زمینی ارتش داده و تصریح کردند که هدف از این تغییرات «هجومی» کردن ارتش می‌باشد. ایشان برای توجیه این اقدام گفته‌اند بهترین دفاع حمله است یا اگر بخواهیم دقیق‌تر نقل قول کنیم ایشان فرمودند که: “ما بهترین «پدافند» را «آفند» می‌دانیم و نیروی زمینی به دنبال این است که بر اساس سخنان آیت‌الله خامنه‌ای، استطاعت تحمیل رزم زمینی به دشمن را در خود ایجاد و احراز کند.”

آدم اشک توی چشمش جمع می‌شود. این یعنی بازگشت به دوران طلایی کوروش کبیر و خشایارشاه و کنار گذاشتن دکترین دفاعی و تمرکز بر روی هجوم و حمله و لشکرکشی به کشورهای دیگر که خبر از احیای امپراطوری بزرگ ایران می‌دهد. تصور کنید جمهوری اسلامی را که از شرق به دریای ژاپن راه پیدا کرده و جوان ایرانی با یک ساعت پارو زدن می‌تواند خودش را به ژاپن برساند و درخواست پناهندگی نموده و یا آنجا مشغول به کار شود. یا تصور کنید که از غرب با آلمان همسایه شده‌ایم و پشت قاطر بنشینیم و دو تا کوه را رد کنیم رسیده‌ایم به هامبورگ. واقعا هیجان انگیز است، اما حالا فعلا این تصورات را بیخیال شوید تا از بحث خود دور نیفتیم.
اینکه چرا بعد از این‌همه سال که واژه‌هایی مثل «جنگ تحمیلی» بار منفی داشته و مختص صدام یزید قاتل فراری بوده حالا ما هم همان سیستم تحمیل و تهاجم و آپاچی‌گری را در دستور کار ارتش قرار داده‌ایم بر ما پوشیده است. اما به نظر می‌رسد قبل از عملیاتی شدن این طرح باید بسترسازی‌ای لازم نیز برای این کار صورت بگیرد.
از آنجا که در تاریخ انقلاب نقل قول‌ها و شعارهای بسیاری از مقامات لشکری و کشوری همگی درباره اهمیت دفاع و «دفاع مقدس» و آمادگی دفاعی و مانند آن نقل شده است و کمتر صحبت از حمله و تهاجم بوده، لازم است در ابتدا برخی از این شعارها و نقل قول‌ها کمی دست‌کاری شده و کمی هم بر روی واژه‌هایی مثل «تهاجم مقدس» و مانند آن مانور داده شود. مثلا جمله معروفی از رهبر معظم انقلاب وجود دارد که روی در و دیوار و بیلبورد و همه جا نصب‌العین قرار گرفته و آن این است که:
“ما در فکر دفاع هستیم زیرا که زنده و هوشیاریم.”
با سیاست جدید ارتش این جمله باید کم کم تغییر کند و تبدیل شود به :
” ما در فکر هجوم و حمله هستیم… زیرا که شجاع هستیم و زورداریم”
به غیر از این اقدامات فرهنگی بعضی نام‌ها و اصطلاحات نیز باید تغییر کند. به طور مثال نام «وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح» باید تبدیل بشود به «وزارت تهاجم با نیروهای تا دندان مسلح» که این نام با سیاست جدید ارتش سازگارتر است و یا درس «آمادگی دفاعی» که در دوره متوسطه تدریس می‌شود باید به «آمادگی حمله‌ای» و یا «آمادگی درهم شکستن خطوط دفاعی» تغییر کند و در فصول درسی آن باید «اصول محاصره شهرها»، «غنیمت گیری مقدماتی»، «غنیمت گیری پیشرفته» و «پکاندن خطوط دفاعی دشمن» و مانند آن آموزش داده شود.
به همین ترتیب واژه‌های زیر نیز باید تغییر نماید:

تقویت توان دفاعی = تقویت توان برای حمله
صنایع دفاعی = صنایع هجومی
نیروی بازدارنده دفاعی = نیروی خُردکننده تهاجمی
دفاع از حریم ولایت = یورش برای گسترش حریم ولایت
و…
به هر حال ما این تغییرات بنیادین در ساختار ارتش ایران و تغییر سیستم نظامی کشور از حالت دفاعی به حالت تهاجمی را به فال نیک گرفته و امیدواریم ارتش جمهوری اسلامی که با تمرکز بر روی دفاع از میهن تا به امروز وقت خویش و وقت ما را هدر داده است روزی انقدر تهاجمی بشود که بتوانیم به دوران طلایی تاریخ ایران بازگشته و امپراطوری خود را از شرق تا غرب گسترش دهیم!