آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۷ فروردین ۱۳۹۶

ابراهیم نبوی

ستون پنجم


چرا احمدی نژاد، برای چی؟


 

 

بعضی اوقات آدمها سئوالاتی می‌کنند که آدم تعجب می‌کند که چرا جوابش را نمی‌دانند. مثلا طرف می‌پرسد که چرا احمدی نژاد ثبت نام کرد؟ و یک ساعت توضیح می‌دهد که این نقشه هوشمندانه را مشائی کشیده یا بقایی یا احمدی نژاد؟ یا هر سه تایی؟ یا چرچیل هم به آن‌ها کمک کرده؟ یک فکرهایی می‌کنند، انگار هشت سال این اسگل جان رئیس جمهور مملکت نبوده. لطفا خلاقیت به خرج ندهید و همان را که اول به نظرتان رسیده بپذیرید که از همه درست‌تر است.
سئوال اول: چرا احمدی نژاد ثبت نام کرد؟ جواب: چون شناسنامه همراهش بود. به نظر من قصد ثبت نام نداشت. وقتی دید از نامزدها عکس می‌گیرند تصمیم گرفت ثبت نام کند. احتمالا به مشائی هم گفت ثبت نام کند، ولی اسفندیار شناسنامه همراهش نبود.
سئوال دوم: برنامه احمدی نژاد برای انتخابات چیست؟ جواب: همان برنامه‌ای که هشت سال اجرا کرد. هیچ برنامه‌ای ندارد. یادتان باشد که در دومین سفر استانی مشهد در عرض ۱۰۰ دقیقه، ۲۰۰ طرح تصویب کردند. و یادتان باشد که در سفر اقلید در عرض سه دقیقه در حین سخنرانی نام شهرستانی را پشت میکروفون تغییر داد و باعث شد در عرض سه روز در دعواهای محلی که پنجاه سال بخاطر اسم آن شهر در آن منطقه وجود داشت، چند نفر کشته شدند. این موجود آنلاین تصمیم می‌گیرد و برنامه‌ای هم ندارد. اگر برنامه داشت که اولین کارش در آن هشت سال منحل کردن سازمان برنامه نبود.
سئوال سوم: آیا احمدی نژاد از رد صلاحیت و به پایان رسیدن عمر سیاسی‌اش نمی‌ترسد؟ جواب: نه، او از هیچ چیز نمی‌ترسد. همه احمق‌ها همین‌طورند. اصلا انتخاب شدنش همینطور بود. او تنها کسی است که چون به سرعت تصمیم می‌گیرد و عمل می‌کند، اتفاقا می‌تواند برنده هر بازی در مقابل آقای خامنه‌ای شود. چون آقای خامنه‌ای قدرت تصمیم گیری ندارد. به همین دلیل هر کسی اهل ریسک باشد، می‌تواند بازی را از او ببرد. منتهی این دفعه بقیه هستند که جلوی این دیوانه را می‌گیرند. اگر خامنه‌ای تصمیم گیر بود، احتمالا الفنون تا مدتی بازی را پیش می‌برد، ولی شورای نگهبان صلاحیت او و بقایی و بقیه دارودسته را رد می‌کند؟ حکومت قطعا پس از رد صلاحیت در اولین فرصت او را به زندان خواهد انداخت، ولی این را فراموش نکنیم که او اگر نامزد انتخابات نمی‌شد هم به زندان می‌افتاد، منتهی تفاوت در اینجاست که قبلا اتهامش مالی و فساد و دزدی می‌شد، حالا یک شکل سیاسی می‌گیرد. حالا اگر او را بخاطر دوازده هزار میلیارد اگر زندانی کنند، مردم فکر می‌کنند او را بخاطر ایستادن روبروی خامنه‌ای زندانی کردند. اتفاقا احمدی نژاد تنها کسی است در میان مسئولین کشور که از زندان هیچ ترسی ندارد. آدم خل مشنگ از هیچ چیز نمی‌ترسد.
سئوال چهارم: آیا احمدی نژاد دوست دارد رودرروی خامنه‌ای بایستد؟ جواب: بعید نیست. البته او ترجیح می‌داد که رودرروی هاشمی بایستد، ولی چون هاشمی زنده نیست، مجبور است رودرروی خامنه‌ای بایستد. کس دیگری نیست که بخواهد با او درگیر شود. ولی مشکل اینجاست که خامنه‌ای هر چقدر بد باشد، از احمدی نژاد قطعا بهتر است. اصلا مهم‌ترین عیب خامنه‌ای حمایت از احمدی نژاد بود، وگرنه خامنه‌ای اگر از خاتمی حمایت می‌کرد و مثل آدم رفتار می‌کرد که مشکلی نبود.
سئوال پنجم: آیا احمدی نژاد با این کار می‌خواهد صلاحیت بقایی را بگیرد؟ جواب: چون چنین برنامه‌ای احمقانه است، احتمال دارد به آن فکر کرده باشد، اصولا احمدی نژاد هر کار احمقانه‌ای را ممکن است بکند. بقول صادق هدایت: « در زندگی آدم‌هایی هستند که مثل خوره، مغز بقیه را در انزوا می‌خورند و می‌تراشند.» یکی‌اش همین احمدی نژاد. مشکل احمدی نژاد این است که فکر می‌کند چون حمایت بسیج و حزب‌الله پشت سرش بوده و در سفرهای استانی به زور پول عده‌ای با موتور دنبال ماشینش می‌رفتند و همسایه‌های نارمک با او سلفی می‌گرفتند، پس عده‌ای طرفدارش هستند و احتمالا فکر می‌کند این جماعت مشنگی که بخاطر مخالفت با خامنه‌ای ممکن است از او حمایت کنند، اهل عمل هستند و جمهوری اسلامی از آنها می‌ترسد. جمهوری اسلامی اگر از مردم می‌ترسید که خاتمی با ۲۰ میلیون حامی، تکرار می‌کنم، بیست میلیون حامی، الآن یک میکروفون برای حرف زدن داشت.
سئوال ششم: آیا احمدی نژاد تغییر کرده و به سوی مردم آمده است؟ جواب: نه، احمدی نژاد اصولا آدمی نیست که تغییر کند. نه اینکه انسان تغییر نمی‌کند، انسان قطعا تغییر می‌کند، ولی احمدی نژاد تغییر نمی‌کند. او قبلا فکر می‌کرد مردم انقلابی هستند، حرف آنها را می‌زد، حالا هم فکر می‌کند روشنفکران یعنی آنهایی که طرفدار درخت و بهار و ایران و کت و شلوار تمیز و کورش و فالومی هستند، این دفعه اینجوری پوپولیست شده.
سئوال هفتم: آیا رد صلاحیت احمدی نژاد به ضرر نظام و رهبری نیست؟ و آیا اصولگرایان ترجیح نمی‌دهند او را نادیده بگیرند؟ جواب: قطعا رد صلاحیت او و ضایع شدن احمدی نژاد یعنی ضایع شدن خامنه‌ای و آنها دلشان می‌خواست او را بی سروصدا حذف کنند، ولی محمود که بدون سروصدا کاری نمی‌کند. او همین است که هشت سال بود. مملکت ۳۸۴ تا سانتریفیوژ داشت، اعلام می‌کرد ۶۰۰۰ تا داریم که سروصدا درست کند. آدمی که فلان خودش و مملکت را هشت سال هوا کرده بود و می‌گفت جر بده بدررران، از خدا می‌خواهد که کاری پرسروصدا کند. اگر هفته بعد وسط تهران ایستاد و گفت من مسعود رجوی هستم و یا اعلام کرد می‌خواهم بروم میرحسین را از حصر در بیاورم و یا با کامیون بمب رفت وسط وزارت کشور، اصلا نباید تعجب کرد. بر دیوانه هیچ حرجی نیست.
سئوال هشتم: آیا حضور احمدی نژاد شکاف در میان اصولگرایان ایجاد نمی‌کند؟ جواب: مگر اصولگرایان جای سالمی در وجودشان مانده که لازم باشد شکاف بخورند. چهل تا اصولگرا دور هم جمع شدند که روی یک نفر وحدت کنند و او را نامزد واحد کنند، تا حالا هشتاد نفر از آن چهل نفر ثبت نام کردند، اصلا نیازی به شکاف نیست، این موجود پاره پوره، نیاز به شکاف ندارد. کلا اصولگرایان سی چهل درصد رای دارند، قبلا شش تا نامزد داشتند می‌شد نفری پنج درصد، حالا بیست تا دارند می‌شود نفری دو درصد. آنچه امکان انتخاب شدن را بالا می‌برد اضافه شدن رای دهنده است، نه اضافه شدن تعداد کاندیداها.
سئوال نهم: چرا تعداد داوطلبان انتخابات این همه زیاد شده و موجودات عجیب و غریب ثبت نام کردند؟ جواب: به دلیل ایجاد فضای مجازی. سری به فیسبوک و اینستاگرام بزنید تا ببینید روزی چند موجود « خودسلبریتی پندار» ظهور می‌کنند، نگاه کنید ببینید ملت روزی چقدر سلفی از خودشان می‌گیرند. حالا همان دیوانه‌ها فرصت پیدا کردند به عنوان کاندیدای ریاست جمهوری ثبت نام کنند و احساس کنند وجود دارند. مردم ایران با انتخاب کردن مشکل دارند، چون کسی را به خودشان ترجیح نمی‌دهند، وگرنه هر ایرانی بالقوه یک داوطلب ریاست جمهوری است. اگر مهلت ثبت نام دو هفته دیگر تمدید می‌شد تعداد داوطلبان احتمالا از رای دهندگان بیشتر می‌شد، باز خدا راشکر که تمام شد.
سئوال دهم: اگر احمدی نژاد و بقایی رد صلاحیت شوند چه اتفاقی خواهد افتاد؟ جواب: هیچ اتفاقی نخواهد افتاد، اصولا طرف آمده که رد صلاحیت بشود. از این ۱۵۰۰ نفری که نامزد انتخابات شدند، ۹۵ درصدشان امیدوارند که رد صلاحیت شوند. طرف آمده رد صلاحیت بشود که به دوستان و فامیل ثابت شود آدم حسابی است. حالا واقعا آدم حسابی نیست، بماند.