آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲ اردیبهشت ۱۳۹۶

ابراهیم نبوی

ستون پنجم


نام‌نامه سی و هفتم | ابراهیم رئیسی


 

متولی آستان‌قدس رضوی، قبل از این‌که متولی آستان‌قدس رضوی بشود متولی امامزاده صالح بود. متولد سال ۱۳۳۹ در محله نوغان مشهد. کاندیدای ریاست جمهوری دوازدهم که همه مشخصات یک رئیس جمهور را دارد، هم سید، هم ابراهیم و هم برای خودش رئیسی است، اهل خراسان است و با علم الهدا سلطان خراسان و نماینده امام رضا روی کره زمین رابطه سببی و نسبی و عصبی دارد.
وی قبل از اینکه دادستان بشود در مشهد به دنیا آمد و پس از رسیدن به سن بلوغ دادستان انقلاب شد. رئیسی برای اینکه دادستان بشود، مجبور شد سه چهارسال علیرغم اینکه کار داشت، در حوزه علمیه قم درس بخواند. در سن چهارده سالگی در مشهد وارد حوزه علمیه قم شد و به دلیل نبوغ بیش از حد در عرض چهار سال جامع المقدمات و خلاصه الموخرات و سایر مقدمات و سطح و خارج و جفر و منطق و فلسفه و سیوطی و لمعه و اخلاق و اصطرلاب و حقوق مدنی و بین الملل و همه چیزهای دیگر را در همان چهار پنج سال خواند و در سن بیست سالگی دادستان کرج شد و چون برای یک پسر بیست ساله دادستانی یک شهر کافی نبود، همزمان دادستان همدان هم شد و برای رسیدگی به پرونده‌های هر دو شهر که ۳۰۰ کیلومتر با هم فاصله دارد، به مدت دو سه سال طی‌الارض می‌کرد.
در همه زندگینامه‌های او نوشته شده که وی نزد آیت الله مطهری، دوره شناخت را تلمذ کرد. و تلمذ کردن نزد آیت الله مطهری بسیار مهم است، چون وقتی مطهری کشته شد، رئیسی هنوز هجده سالش هم نشده بود و همین اهمیت و دشواری تلمذ کردن را نشان می‌دهد.
ابراهیم رئیسی پس از دو سه سال که صدها نفر را به زندان انداخت و مجازات کرد و به سزای اعمال کثیف‌شان رساند با مقدمات حقوق و قانون کم کم آشنا شد و برای آشنایی بیشتر در سال ۱۳۶۴ به تهران منتقل شد و جانشین دادستان تهران شد. او در سال ۱۳۶۷ بقیه چیزهایی را که از حقوق نمی‌دانست با اعدام سه تا چهار هزار نفر در یک دوره آموزش سریع آموخت و در سال ۱۳۶۷ با حکم آیت الله محمد یزدی رئیس قوه قضائیه و وارد کننده اصلی لاستیک کشور، دادستان تهران شد.
مشاغل بعدی: رئیس بازرسی کل کشور از سال ۱۳۷۳ تا ۱۳۸۳ به مدت ده سال که در این ده سال هر نه روز یک بحران برای دولت خاتمی به وجود آمد و ایشان همیشه از این بحران‌ها بازرسی می‌کرد. از سال ۱۳۸۳ نیز وی به مدت ده سال معاون اول قوه قضائیه شد و در تمام دوره آقای احمدی نژاد که هیچ مشکل قضایی در کشور وجود نداشت، وی تمام وقت مشغول معاونت قضایی و در تمام این مدت همزمان و به صورت نیمه وقت داماد آیت الله علم الهدی امام جمعه مشهد بشمار می‌رفت و هنوز بشمار می‌رود.
وی درکنار رسیدگی به خانواده خودش و ایجاد مشکل برای خانواده دیگران به عنوان دادستان ویژه روحانیت نیز مشغول بود و در همین راستا ادامه داشت. در سال ۱۳۹۴ با فوت عباس واعظ طبسی مشکل خراسان حل شد و ابراهیم رئیسی از سوی رهبری به عنوان متولی آستان‌قدس رضوی که فقط یک قلم ۴۳ درصد کل زمین‌های مشهد را تحت مالکیت خودش دارد، منصوب شد و خودش ماند و پدرزنش و امام رضا.
ابراهیم رئیسیی به دلیل اینکه پدرزنش نماینده مشهد در مجلس خبرگان بود، برای اینکه مشکلات خانوادگی ایجاد نشود از خراسان جنوبی نامزد مجلس خبرگان شد که قرار بود بلافاصله نماینده بشود که ترجیح داد پس از انتخابات این کار را بکند و همین اتفاق افتاد.

 


مشاغل ویژه و فعالیت‌های خیریه: عضویت در هیات چهارنفره اعدام زندانیان ۱۳۶۷، کاندیدای احمدی نژاد برای وزارت اطلاعات در سال ۱۳۸۴، کاندیدای وزارت اطلاعات در دوره دوم احمدی نژاد، وی به عنوان یک روحانی معتدل شناخته شده است و به همین دلیل در سال ۱۳۸۸ همراه به دری نجف آبادی و پورمحمدی عضو هیات سه نفره بازداشت فعالان سیاسی بود، همزمان چون روز به روز معتدل تر می‌شد از سوی رئیس قوه قضائیه به عنوان یکی از اعضای هیات سه نفره ویژه بررسی موضوع آزار جنسی در زندان کهریزک انتخاب شد و ادعای کروبی در مورد آزار جنسی را رد کرد و اعلام کرد که اگر کسی دیگر هم از وضعیت آزار جنسی در کهریزک شکایت کند واقعا این دفعه به آزار جنسی او خواهد پرداخت. مسئول رسیدگی به پرونده مهدی هاشمی با اعمال شاقه.
نام رئیسی جزو هشتاد نفری است که توسط اتحادیه اروپا در صورت ورود به کشورهای اروپایی دارایی آنها در اتحادیه اروپا توقیف خواهد شد.
اساتید: تعدادی از علمایی که در اغلب عکس‌های مجلس خبرگان در حال خواب هستند از جمله علی مشکینی، حسین نوری همدانی، محمد فاضل لنکرانی، ابوالقاسم خزعلی، فاضل هرندی، مجتبی تهرانی و سید محمود هاشمی شاهرودی.
جملات قصار همراه با خین و خین‌ریزی: « وصایا، سخنان، زندگی و سیره پاک شهید لاجوردی نشان می‌دهد که سنگ بنای تفکرش خداخواهی بود.»( مستقیما مراجعه شود به اوین، پیچ توبه، بن بست پنجم، صفحه ۶۷)، « کشور ایران براساس یک نظام دموکراتیک و برخاسته از رای مردم اداره می‌شود.»، دلیل اصلی دموکراسی:« افرادی که حکم اعدام‌شان صادر شده بدون درنگ حکم‌شان اجرا می‌شود.»، دلیل دوم دموکراسی:« قطع دست سارقان در گذشته بوده و تنها در روزهای اخیر نیست و جزو حدود الهی است و ما به آن افتخار می‌کنیم.»( ۴ آبان ۱۳۸۹)، « توصیه می‌کنم همه خانم‌ها در جامعه متدین به دین اسلام باشند.»، « « معرفی قضات رشوه گیر و فاسد در رسانه ها یا برگزاری علنی دادگاه آنها ضرورتی ندارد، اگر صلاح دیدیم اعلام می‌کنیم.»، « امروز در جامعه ما امنیت زنان بسیار قوی‌تر از جامعه غرب است و ما امن‌ترین وضعیت دنیا را داریم.»، « بخاطر حضور ناتو در افغانستان تولید مواد مخدر چهل برابر شده است.»، « پرونده اسیدپاشی در حال بررسی است و ما در قوه قضائیه برای به ثمر رسیدن این پرونده بیشتر از همه عجله داریم.»( این سخنان در سال ۱۳۹۳ بیان شد و وی پس از سه سال هنوز عجله دارد که زودتر عوامل اسیدپاشی را دستگیر کرده و به موزه ایران باستان تحویل دهد.)، « امنیت هر فرد دلداده‌ای به خدا در هر جای دنیا به امنیت ما وابسته است.»، « در آفریقا در ماموریتی بودم. یک حقوقدان برجسته از دوستان آقای نلسون ماندلا که مامور تدوین قانون اساسی آفریقای جنوبی بود را دیدم. ایشان از قول آقای ماندلا گفت من همه قوانین اساسی کشورها را خواندم و مترقی‌ترین قانون اساسی را در کشور شما یافتم.»، « اگر شبکه‌های مجازی می‌خواهند در ایران اسلامی فعال باشند باید سرورهای‌شان را داخل بیاورند تا وزارت ارتباطات ما بتواند روی آنها مدیریت کند.»( و با توجه به اینکه دولت ایران هم مورد اعتماد نیست، اگر رئیسی رئیس جمهور نشد، سرورهای رسانه‌های اجتماعی اعم از تلگرام، توئیتر، فیسبوک، اینستاگرام و غیره همه باید به مشهد منتقل شود و زوکربرگ هم قبل از تشرف به مشهد حتما باید ختنه کند.)، « چند میلیون کاربر رسانه‌های اجتماعی حضور دارند که مدیریت بر آنها نگاه امنیت ملی می‌طلبد.»، « همه باید بدانند شبکه‌های اجتماعی باید قوانین جمهوری اسلامی را به رسمیت بشناسند، طبیعتا هر شبکه‌ای که نمی‌خواهد این را دنبال کند باید مسدود شود.»، وی در سال ۱۳۹۰ گفت: « می‌خواهند این تفکر را تبلیغ کنند که باید با آمریکا مذاکره کرد.» و سه سال بعد افزود: « این که آب خوردن خود را به مذاکرات وابسته بدانیم، یک خطای راهبردی است که دشمن خواسته یا ناخواسته از این کُد سوء استفاده خواهد کرد.»، « حضور گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران با فتنه همراه است.»