آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۲۸ اسفند ۱۳۹۵

ابراهیم نبوی

طنز روز


نام‌نامه سی و چهار | بدحجاب


 

بدحجاب: موجودی که با پیدایش بهار می‌روید و پس از یک هفته تلاش نافرجام به عمر خود ادامه می‌دهد. کسی که همه قوانین را با نازک‌ترین و کوتاه‌ترین شکل رعایت می‌کند. زن یا مردی که سالی یک بار به عنوان مهم‌ترین مشکل مطرح و پس از یک هفته این مشکل حل می‌شود. انواع بدحجاب: خواهران ایسنتاگرامی قلمبه لب، خواهران با شال و شلوار لی پاره، خواهران با مانتووروسری، خواهران خوشگل با چادر مشکی، بقیه خواهران، کلا زنان اگر زنده باشند، بدحجاب هستند. کاربرد در جمله: « یک بدحجاب دیدم، یکی دیگه هم دیدم، چند تا دیدم، هی دیدم.» کاربرد دوم در جمله: زنان در خیابان راه می‌رفتند.( حجاب در زنان مستتر است، ولی زنان در هیچ حجابی مستتر نیستند.)

فلسفه بدحجاب: « بدحجاب کسی است که از نظر ما بد است، اما ما می‌خواهیم به زور کاری کنیم که خوب بشود، اما خودش نمی‌خواهد در این تلاش به ما کمکی کند.»( افلاطون، گفتگو با پروتاغوراس، در فضیلت حجاب)، بدحجاب زنی است که هست.( امام خمینی)، « عقب رفتن یا جلو رفتن؟ مساله این نیست، چون روسری‌ها دوباره عقب می‌روند.»( ویلیام شکسپیر، رویای ظهر تابستان)، « حجاب مساله ما نیست، مگر مادر پرولتاریایی که دستانش از زغال معدن سیاه شده حجاب ندارد؟»( ولادیمیر ایلیچ لنین، درباره زغال سنگ و انقلاب)، « قرتی‌ها گذر دموکراسی را دشوار می‌سازند.»( چونگ این مون، رهایی از سانشیرو)

روش‌های مقابله با بدحجاب: راهپیمایی حزب الله در سال ۱۳۶۰، گشت ثارالله در سال ۱۳۶۵، پاترول در سال ۱۳۷۰، لندکروز سیاه سال هشتاد، بنز الگانس سال ۱۳۸۶، پورشه مشکی در سال ۱۳۹۰، موشک شهاب ۳ در سال ۱۳۹۵.

مراحل مبارزه با بدحجابی: تذکر شدید موافقان طرح، غرغر آرام مخالفان طرح، اجرای شدید طرح در سه روز تابستانی، سخنرانی مخالفان طرح در جاهای مختلف، طرح با آرامش توسط مجریان تا یک ماه پیش می‌رود، مخالفان تا دو ماه اعتراض می‌کنند، طرح متوقف می‌شود. مخالفان طرح در انتخابات رای می‌آورند.

در تذکره‌الاولیاء آمده است: نقل است که حسن بصری گفت: شبانروزی نزد رابعه بودم و سخن طریقت و حقیقت می‌گفتم، چنان که نه بر خاطر من گذشت که من مَردم، و نه بر خاطر او گذشت که: او زن است. آخرالامر چون برخاستم خود را مفلسی دیدم و او را مخلصی و چون بیرون شدم ماموران همی گیر بدادند که مرد غریبه با زن غریبه چه کند؟ گفتم: ما از اولیاء‌الله هستیم و ذکر ما در تذکرالاولیاء عطار چاپ انتشارات زوار با تصحیح فلانی آمده است. گفتند: اولیاء را براندازی نرم نشاید، بروید بینیم بابا! ( صفحه ۷۸ انتشارات زوار)

شاعر در وصف بدحجاب با گویش محلی گفته است:
دو بیتی
بخواب جونم که بابات رفته بیرون
که هر چی بدحجابه گرده حیرون
قرار بو که سه ماه طرحش بسوجه(۱)
تا فردا او می یایه سوی تیرون(۲)

۱) زیرنویس: « طرحش بسوجه» با زبان محلی ۴۰۰ سال قبل، یعنی طرحش می‌سوزد و انجام نمی‌شود، ظاهرا در ۴۰۰ سال گذشته این طرح هرسال به همین شکل پیش رفته و سوخته است.
۲) شوهر شاعر برای اجرای طرح حجاب به شهرستان رفته بود و علت این بود که در زمان سرایش این شعر، معمولا سخنرانی‌های مسوولان در تهران صورت می‌گرفت.