آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۳۰ اسفند ۱۳۹۵

سپیده عبدی

طنز روز


فرهیختگان مجازی|سیزده| کمپین #نه_به_نوروز


هر شماره از “فرهیختگان مجازی”، یک خبر مهم هفته قبل را دستمایه قرار می‌دهد. سپس کامنت های برخی کاربران شبکه های مجازی در زیر آن را، به طنز مجسم می کند. مسئولت غلط های املایی کامنت ها با نویسندگان فرضی است.

 

 

 

سال ۱۳۹۶ هجری شمسی بر همه مردان و زنان ایرانی مبارک باد. امیدواریم سال جدید برای همه اقوام ایرانی همراه با شادی و موفقیت باشد.– دوست عزیز سال شمسی نداریم. سال خورشیدی.

– هجری؟؟؟؟؟ ای خاک بر سر مذهبی عقب افتاده ت بکنن.

– یعنی چی که به مردان و زنان ایرانی تبریک داری می گی؟ جدایی جنسیتی تا کی آخه؟

– اوه مای گاد ۱۳۹۶ دیگه چی چیه؟ من یکی که دیگه جز کریسمس هیچ نیوییر دیگه ای رو قبول ندارم.
– – – جواب: قبلا هم بحث شده بود کریسمس سال جدید نیست ها. اول ژانویه منظورتونه.
– – – جواب: تو نمیخواد از تو ایرون به من کریسمس یاد بدی.

– منظور شماها از تبریک عید به “اقوام” ایرانی کاملا مشخصه تجریه طلبای کصافت.

– تبریک به اقوام “ایرانی” یعنی چی فاشیستا؟ یعنی اقوام فقط به خاطر ایرانی! بودنشون مهمن؟؟

– لطفا مشخص تر توضیح بدین آرزوی “موفقیت” برای سال جدید یعنی چی؟ موفقیت یه موضوع نسبی است و چه بسا موفقیت یکی به معنی شکست دیگری باشد. ساده لوحانه است که برای یه ملت به طور دسته جمعی آرزوی موفقیت کرد.

– دنیا دارد به سمت حذف مرزها پیش می رود آن وقت یه عده عقب افتاده هنوز چسبیده اند به این سنت های ملی!!! به قول مدرن تاکینگ: Imagin der is no border

– یه عده همچی برای عید! خوشحالی می کنن انگار عروسی ننه شونه. این عکس جسدهای تکه تکه شده ی بچه های یمن هست نگاه کنین از خودتون خجالت بکشین که درواقه دارین رو جنازه ی اینا می رقصین.
– – – جواب: چرا عکس بچه های سوریه رو نمی گی؟ این عکس شرحه شرحه شده رو نگاه کن خجالت بکش. مخصوصا اون جسد دومیه از سمت راست…

– من اصلا نمی فهمم عید نوروز به شماها خارج نشینا چه ربطی داره؟ اون بیرون نشستین می گین لنگش کن.

– از این لحن و ادبیات اقتدارگرایانه (اتوریتر) و از موضع بالا (پترونایزینگ) انسان متعجب می شود. وقتی دارید میگید برای مردم در سال جدید آروزی موفقیت می کنید یعنی خودتان را در جایگاه یک آدم موفق تر قرار میدهید که دارد برای آدم های زبردست آرزو می کند آنها هم در حد خودشان موفق شوند.
– – – جواب: همین است. در این آرزوی موفقیت کردن ها خشونتی پنهان نهفته که تن آدم را میلرزانه.

– لطفا مقاله استاد رائفی پور رو به مناسبت سال جدید بخوانید. ثابت کرده اند که نوروز اصلا وجود نداشته:
www.Zert.com/666

– پیام نوروزی هضرت آقا یه عالمه ابئاد باریکتر از مو داره که باید تبعین بشه. ما قراره تومرکز متالعات ارزشی یک پوروژه ملی ۵ ساله رو بهمین منزور تصویب بکنیم.
– – – جواب: دکتر جان می تونم باهاتون همکاری کنم؟ این ساعتی ۷ تومن جواب نمی ده.
– – – جواب: شما رذومه تو بفرست ببینیم چیکار میشه کنم.

– به کمپین #نه_به_سمنوی_پای_هفت_سین بپیوندید. می دانید برای درست کردن هر کاسه سمنو چقدر سوخت مصرف می شود و این سوخت چقدر در ایجاد گازهای آلاینده و گرمایش زمین موثر است؟
– – – جواب: من و بابام یک کمپین دیگری هم ایجاد کرده ایم که اسمش هست: #نه_به_سنت_وحشیانه_روبوسی_ سال_تحویل. می دونید با هر بوس بین ۲و نیم تا ۴ و ربع میلیون باکتری منتقل می شود؟

– این شعر جدید منه برای سال جدید لطفا شیر کنید: “ای سال جدید خاک توی سرت! و خاک بر سر گوسپندانی که تو را جشن می گیرند. آه! دلم برای ماهی یی که گوسپندان شبهایه ساله نو کوفت می کنند می سوزد…”
– – – جواب: چه شعر عمیقی. فقط یه کم سیاه نیست؟
– – – جواب: اصلا تو ادبیاته فارسی ره میشناسی که ازهار نظر می کنی قرمدنگ؟

– تا وقتی همه دشمنا نسل کشی نشن ما عید نداریم. ما سال تحویل می ریم قبرستون بعدش تو تکیه سینه زنی می کنیم بعدش میریم هیات قمه می زنیم سیزده بدرم دستجمعی زنجه موره می کنیم. ایشالا آقای جلیلی رییس جمهور شن بساط مطربی رو کلا جمع کنن.

– تک تک اجزای هفت سین و نوروز ناقض حق حیات است. بیایید به جای کمپین های موردی کمپین سراسری #نه_به_نوروز_کلا را راه بیندازیم.
– – – جواب: یعنی اصلا سفره هفت سین نندازیم؟
– – – جواب: بندازید دوست عزیز ولی توی سفره مثلا هفت تا کتاب از فین کنشتاین یا هفت تا سی دی از لئونارد کوهن رو بذارین. واقعا چه عیبی دارد؟

– سال ۱۳۹۶ آخرین ساله عمره رژیم است. شیر کنید لطفا.