آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۹ اسفند ۱۳۹۵

علیرضا رضائی

طنز روز


«فروشنده»مون خوب فروخت!


 

 

جشنواره فیلم فجر امریکا دیشب با حضور تمام مخالفان ترامپ برگزار شد و طی آن کلیه‌ی عبدلله بن جاسم عمر جمعه قاعد لطیفه‌های حاضر در سالن به‌خاطر هنر پدرشان در انتخاب نام آن‌ها اسکار گرفتند. هیئت داوران اسکار سه شرط سفید نبودن، مسلمان بودن و در سالن بودن را برای معرفی برندگان اسکار اعلام کرد که فوراً با ابراز احساسات مریل استریپ مواجه شد. مریل مورد اشاره که شخصاً آن جلو نشسته بود تا چشم ترامپ را دربیاورد در پاسخ به احساسات خود گفت «اوه مای گاد، آنبیلیوبل، دتس نایس» که بلافاصله ایرانیان حاضر در سالن به تصور اینکه او دارد فارسی حرف می‌زند به سمت او برگشتند.

 
در این حادثه و در شرایطی که تمام کارشناسان احتمال قهرمانی تیم تراکتورسازی تبریز در لیگ قهرمانان اروپا را بیشتر از اسکار گرفتن فرهادی می‌دانستند، نام او در سالن به اهتزاز درآمد که باعث تحرک نمایندگان ناسا در سالن شد. این افراد با اعلام اینکه حرکت‌شان وضعی است نه انتقالی به روی صحنه رفته و اعلام داشتند از آنجا که فرهادی بدلیل بن شدن ایران، امریکا را بن کرده لذا در پایان از دونالد ترامپ، یا دانالد ترامپ، یا اصلاً گیرم دانلد ترامپ یا حالا هر کوفتی برای رسیدن این جایزه به فرهادی تشکر کردند.

 
پیش از این، هیئت داوران با بررسی کامل نام کارگردان و درحالیکه اختلافاتی مبنی بر اینکه این اگر اسمش اصغره پس اون فرهاد اون ته چی میگه؟ و اینکه این چه‌جوریه که عرب نیست ولی اسمش عربیه درحالیکه هیچ عربی اسمش اصغر نیست، در پایان با اتکا به نظر سلمان خان شهردار لندن که همان بعد از ظهرش فیلم فروشنده را وسط میدان کرده بود توی چشم ترامپ، به اجماع رسیدند که اسکار بهترین فیلم خارجی را اگر به فرهادی ندهند کس دیگری با این مشخصات نه در مراسم اسکار وجود دارد نه ناسا.

 
دریافت این جایزه موجی از شادی در ایرانیان به‌وجود آورد که چون ایرانی‌ها در آن ساعت خواب بودند موج مربوطه به صخره خورد. در این رابطه برخی افراد ضد حال مثل ما با ضد حال زدن به عواطف پاک ملت همیشه خوشحال اعلام داشتند مراسم اسکار امسال اگر در قم برگزار شده بود باز همین‌هائی اسکار می‌گرفتند که الآن گرفتند. این افراد ضد حال افزودند: طبیعتاً ما ترجیح می‌دهیم به‌جای احمد علم الهدی، مریل استریپ آن جلو بنشیند ولی این خط، این نشان، زیاد نمی‌گذرد که بمب‌های زیادی در جاهای زیادتری از دنیا خواهد افتاد و عاملان آن در جواب مخالفین، برگزاری همین مراسم اسکار ۲۰۱۷ را توی چشم‌شان می‌کنند.

 
در پاسخ، جمعی از تخته موج سواران همیشه همراهی کن با اعلام اینکه «حالا خب مردم خوشحالند، چرا خرابش کنیم؟» چالش بزرگی ایجاد کردند که در این قسمت از برنامه توجه ایشان را به همراهی کردن با شادی مردم در بهمن ۵۷ جلب می‌نماید.

 
اینجانب با تمام ضد حالی که هستم، در هر حال شادی کوچک خود از آمدن دومین اسکار به ایران را اعلام داشته و جهت بالا بردن کف مطالبات از اصغر فرهادی می‌خواهم حالا که به هر دلیلی گل دوم را هم زدی بیا و هت تریک کن!