آخرین مطالب
پربازدیدترین مطالب


۷ دی ۱۳۹۵

علیرضا رضائی

طنز روز


با سر نری تو کوزه!


 

از آنجا که در رزمایش توان دفاعی ما که تصادفاً ایندفعه موشکی نبود کوزه مورد اشاره آخرش هر کاری کردند نشکست، با وی گفتگوئی ترتیب دادیم:
ما: لطفاً خودتان را معرفی کنید.
کوزه: بنام خدا اینجانب کوزه اعزامی از اراک.
ما: چرا در رزمایش توان دفاعی نشکستی؟
کوزه: خب خودتان می‌گوئید توان دفاعی. خواستیم توان دفاعی خودمان را به رخ دشمن بکشیم بگویند اینها کوزه‌شان که اینقدر محکم است برای شکستن بقیه چیزهای‌شان چقدر باید بدبختی بکشیم.
ما: یعنی می‌گی این عملیات از قبل تمرین شده بود؟
کوزه: بله بله، ما از ماه‌ها قبل در آمادگی کامل قرار داشتیم و قرار شد اول یارو بپرد هوا دو دور بچرخد بگوید یووووو هیییی هوووو با لگد بزند به ما خودش مثل پشگل پهن بشود زمین بعد دوباره بلند بشود بگوید هووو دااااا با آن یکی لگدش بما بزند عملیات پخش پشگل مجدداً تکرار بشود، بعد نفر بعدی یک همچین صداهایی از خودش دربیاورد با ساق دست بکوید به ما خودش پرت بشود سه متر آنطرف‌تر و الی آخر. تمام اینها در اردوهای سرعین کاملاً تمرین شده بود.
ما: پیشنهاد شما برای افزایش توان دفاعی ما چیه؟
کوزه: والا بنده کم حجم‌تر از آنم که پیشنهادی داشته باشم ولی فکر می‌کنم اگر سانتریفیوژهای جدیدی ساخته بشود که کوزه غنی بکند خسارات جبران ناپذیری به دشمن وارد می‌شود. هر وقت هم توافقی چیزی شد بجای آب سنگین، خاک سنگین بدهند که حمل و نقلش هم راحت‌تر است.
ما: حالا مگه دشمن قراره به کوزه‌های ما حمله بکنه؟
کوزه: نخیر. ولی چون در نهایت تمام کاسه کوزه‌ها شکسته خواهد شد این بود که اولش می‌خواستند چندتا کاسه هم در رزمایش شرکت بدهند که بدلیل تمدید تحریم‌های ناجوانمردانه نشد.
ما: غیر از نمایش توان دفاعی از دیگر موارد مصرف شما در انقلاب چیه؟
کوزه: ما کاربردهای زیادی داریم، مثلاً هرکی به برکت انقلاب دکترا بگیرد می‌گذارند دم ما آب‌مان را می‌خورند.
ما: می‌شه کمی توضیح بدی؟
کوزه: بله. بقول شاعر که می‌گوید آب در کوزه و ما تشنه لبان هی هی هی. الآن شما یک‌نفر در کل تفنگداران دریائی ایالات متحده پیدا کن که برای نمایش توان دفاعی‌اش بپرد هوا لگد بزند به کوزه بعد خودش بخورد زمین. آن بدبخت‌ها اصلاً کوزه نمی‌دانند چی هست. اینهمه مانور هوائی و دریائی برگزار می‌کنند اصلاً فکرش را کرده‌اند شما یکی از همین کوزه‌ها به این محکمی را پرت کنی به ناو هواپیمابر امریکا چه خسارتی وارد خواهد شد؟
ما: چه خسارتی وارد خواهد شد؟
کوزه: واقعاً تصورش هم سخت است. همین سردار نقدی قبل از اینکه جنسی بشود یک‌بار گفته بود اگر حمله‌ای صورت بگیرد، دشمن سلاح‌های جدیدی از ما خواهد دید که فکر مقابله با آن را هم نمی‌تواند بکند. شما تصور کن یک‌نفر با همین کوزه‌ها بپرد زیر تانک، وقتی رسید آنرا محکم بزند تو سر خدمه، آخ آخ آخ. البته ما در عرصه‌های دیگری هم می‌توانیم خدمت کنیم.
ما: بقول کروبی دوتاشو بگو.
کوزه: مطابق گودبرداری‌های بعمل آمده در مناطق باستانی، از زمان هخامنشی‌ها از ما بعنوان محل نگهداری بیت المال هم استفاده می‌شد، البته آنموقع اسمش یک چیز دیگری بود. یا مثلاً یک بانوی محجبه در طول صدها سال شغلش این بود که برای ترویج اصل حجاب در جامعه ما را سه ساعت روی دوشش نگه بدارد که نقاشی‌اش را بکشند.
ما: اینکه می‌گویند از کوزه همان برون تراود که در اوست دقیقاً یعنی چی؟
کوزه: والا دقیقش را نمی‌دانم، ولی اگر شما به همین رزمایش دقت کنید حاوی نکات دیگری هم هست. مثلاً همین که تکاوران ما با همه جایشان خودشان را بما کوبیدند غیر از سر نشان می‌دهد که هیچوقت رفوزه نشده‌اند. من فکر می‌کنم خود فرماندهانی که نشسته بودند هم تا این‌را فهمیدند پاشدند رفتند. لامصب این رزمایش به اندازه تمام اشعاری که شعرا تا حالا با استفاده از ما گفته بودند پند داشت و در پایان هم از کسی که از قضیه فیلم گرفت و خصوصاً کسی که پخش کرد عاجزانه تشکر می‌کنم.